jos menkkojen aikana harrastaa seksiä,niin voiko siltikin tulla raskaaksi,sillä silloinhan se munasolu on jo irronnut ja siis ei voi enää hedelmöittyä?vai kuinka on?
seksiä menkkojen aikana
mii
3989
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei pitäis tulla raskaaks mutta kyllähän siinäkin joku pieni mahdollisuus on
Kuukautisten aikana raskaaksi tulemisen todennäköisyys on noin 2%. Se on siis teoriassa mahdollista, mutta käytännössä epätodennäköistä :)
Munasolu ei voi hedelmöittyä ennen kuin se on irronnut! Munasolu irtoaa ovulaatiossa ja sen jälkeen on mahdollista tulla raskaaksi. Munasolu elää n.3päivää eli muutaman päivän ovulaation jälkeen voi tulla raskaaksi. Kun menkat alkaa, on ovulaatiosta n.14päivää, joten silloin ei pitäisi tulla raskaaksi. Kuitenkin on se pieni parin prosentin mahdollisuus! (Munasoluja voi irrota myös kaksi eri aikaan kuukautiskiertoa..)