tiedätte ja miten kommentoitte:
Aabraham ei ollut moniavioinen, eikä ottanut mielellään Saaran kehoitusta vastaan ottaa Saaran orjatar synnyttämään perillinen, koska Saara ei tiennyt, että hänetkin Jumala tekee kykeneväksi synnyttämään perillisen.
Aabrahamilla oli useampia poikia ja tyttäriä, koska Saaran kuoleman jälkeen, hän otti vielä vaimon, mutta silti Aabraham nosti vain Iisakin, Saaran ja Aabrahamin liitosta syntyneen jälkeläisen perillisekseen. Aabraham antoi kyllä lahjoja kaikille lapsilleen, mutta hän tunnusti vain Iisakin perillisekseen ja siksi käski muiden lasten siirtyä Iisakin tieltä poissa.
Iisakki oli vapaasta vaimosta syntynyt, ei orjataresta, eikä myöhemmästä vaimosta, vaan ensimmäisestä liitosta, jonka Aabraham teki naisen, eli Saaran kanssa.
Jumala näki ennalta, että Iisakista kasvaa vapaa kansa ja Ismailista, orjattaren pojasta orjakansa.
Näin on tänäänkin, on vapaita ja on orjia ja vapaat ovat Aabrahamin siementä Jumalan lupauksen mukaan ja siksi israelilaisia ja orjat eivät koskaan pääse perilliseksi israelin, eli vapaan kansan kanssa.
Vapaa poika lähti kulkemaan tietään, mutta hän ei etsinyt oppaakseen ketään muuta, kuin vain Jumalan, mutta orjattaren poika etsi lukemattomia oppaita ja rakenteli lukemattomia jumalankuvia ja sekoisi sanoissaan ja teoissaan koko matkan ajan, eikä löytänyt vapautta ja rauhaa, eikä päässyt perintöön, joka tulee Aabrahamin siemenelle.
Vastaa tähän viestiin Kerro kaverille tästä viestistä Ilmoita asiattomasta viestistä
Aabraham ei ollut moniavioinen, eikä ottanut mielellään Saaran kehoitusta vastaan ottaa Saaran orjatar synnyttämään perillinen, koska Saara ei tiennyt, että hänetkin Jumala tekee kykeneväksi synnyttämään perillisen.
Aabrahamilla oli useampia poikia ja tyttäriä, koska Saaran kuoleman jälkeen, hän otti vielä vaimon, mutta silti Aabraham nosti vain Iisakin, Saaran ja Aabrahamin liitosta syntyneen jälkeläisen perillisekseen. Aabraham antoi kyllä lahjoja kaikille lapsilleen, mutta hän tunnusti vain Iisakin perillisekseen ja siksi käski muiden lasten siirtyä Iisakin tieltä poissa.
Iisakki oli vapaasta vaimosta syntynyt, ei orjataresta, eikä myöhemmästä vaimosta, vaan ensimmäisestä liitosta, jonka Aabraham teki naisen, eli Saaran kanssa.
Jumala näki ennalta, että Iisakista kasvaa vapaa kansa ja Ismailista, orjattaren pojasta orjakansa.
Näin on tänäänkin, on vapaita ja on orjia ja vapaat ovat Aabrahamin siementä Jumalan lupauksen mukaan ja siksi israelilaisia ja orjat eivät koskaan pääse perilliseksi israelin, eli vapaan kansan kanssa.
Vapaa poika lähti kulkemaan tietään, mutta hän ei etsinyt oppaakseen ketään muuta, kuin vain Jumalan, mutta orjattaren poika etsi lukemattomia oppaita ja rakenteli lukemattomia jumalankuvia ja sekoisi sanoissaan ja teoissaan koko matkan ajan, eikä löytänyt vapautta ja rauhaa, eikä päässyt perintöön, joka tulee Aabrahamin siemenelle.
Vastaa tähän viestiin Kerro kaverille tästä viestistä Ilmoita asiattomasta viestistä
Vastaukset 38
Vanhimmat
yrität vääntää Raamatun tekstin vastaamaan omaa ajatusmaailmaasi.
Ei Raamattua noin tulkita, miten halutaan. Se luetaan niin kuin se kirjoitetaan!
Miten olet tuon Aabrahamin asian lukenut ja miten se poikkeaa aloituskirjoituksesta?
Ismaelin jälkeläiset ovat Iisakin jälkeläisille alistettua orjakansaa? Ei kai vain edelleenkin?
Jumala kutsui Iisakin Abramin kanssa tekemänsä liiton jatkajaksi, Abrahamilla ei ollut osuutta tuohon valintaan. Esikoissuusasia kääntyi päälaelleen, ei Aabrahamin, vaan Jumalan toimesta.
Saara oli se, joka hylki Ismaelia, orjattaren poikaa. 1Moos 21:9-13, ei suinkaan Aabraham.
Siinä oli jokunen poikkeama, päätä sinä olivatko poikkeamat oikeaan vai vasempaan.
jälkeläisille alistettuja orjakansoja, vaan he ovat orjakansoja synnin takia, sillä synti on orjuus, kuuliaisuus Jumalan Sanalle tuo vapauden.
Ismaelin jälkeläiset eivät halua kuulla Jeesusta, Jumalan Poikaa Jumalana, vaan keksivät Hänelle kaikenlaisia muita osia, joissa saavat Hänet näyttämään pelkästään ihmiseltä, ei Ihmisen ja Jumalan Pojalta/Jumalalta, eikä siltä ainoalta Profeetalta, jota on pakko kuulla elämän ja kuoleman uhalla ja siksi nämä Ismaelin jälkeläiset jäävät synnin orjuuteen, sillä vain Jeesuksen opettamat uskovaiset kasvavat vapaiksi.
Saara hylki Ismaelia, mutta miksi. Siksi, että Ismael ei sopeutunut vapaan, eli synnittömän ihmisen osaan, vaan esim. nauroi Saaralle, eikä halunnut olla Saaralle alamainen, kuin lapsen tulee olla vanhemmille ja koska Aabraham kunnioitti ja rakasti vapaata vaimoa, eli Saaraa, niin hän oli heti taipuvainen Saaran tahtoon karkottaa orjatar poikineen poissa. Jumala kuitenkin armahti orjatarta ja käski enkelin sanoa orjattarelle, että tämän tuli palata takaisin poikineen ja olla Saaralle alamaisia.
Aabraham siis piti Saaraa vaimona, jonka JUMALA OLI HÄNELLE ANTANUT, ei Saaran antamaa orjatarta, eikä edes sitä vaimoa, jonka otti Saaran kuoleman jälkeen. Jumala antoi Aadamille vain yhden Eevan.
ihan pihalla tulkintoinesi!
Ei Raamatussa noin sanota, luet omia juttuja rivien välistä. Löydät sieltä mitä haet, mutta onko hakemasi siellä oikeasti. Ei ole.
Kyllä Aabraham kunnioitti kaikkia vaimojaan, lue uudelleen ja ilman ennakkoon mietittyä selitystä.
Adamille tehtiin useampikin Eeva Juutalaisen perimätiedon mukaan... mutta vain Eeva suostui syömään hedelmän...
Niinhän se menee. Jokainen ihminen näkee totuuden erilaisena ja kuvaa sen erilaisena. Kirjoitustaitoinen kirjoittaa sen niinkuin oma näkemys on. Tästä ne kaikki erilaiset totuudet juontuvat. Kukaan ei näe samaa asiaa täysin identtisenä vain kertoo sen asian omakohtaisesti. Joten lopeta jänkkääminen vanhoista iänikuisista asioista, miten ne on ja miten niiden pitäisi olla ja mikä on oikea totuus. Se totuus tulee jokaisen ihmisen sydämestä ja sinä olet ihan turha ihminen sanomaan siihen mitään,
kirjoittaja jänkätä oikeasta totuudesta?
Minusta se oli yksinkertainen kysymys.
sen jälkeen mikä kirjoituksessani ei pidä paikkaansa. Erittele todellakin ne kohdat, äläkä vain tule arvostelemaan, sillä tuollaisella arvostelulla ei ole mitään arvoa.
sillä se johtaa uskomuksiin ja ihmisten ja enkelien kumartamiseen. Lue vain Raamattu ja usko siihen ja muista, että kaikki muut uskonnolliset kirjoitukset ovat kirjoitettu myöhemmin, kuin Raamattu.
Tuokin nykyinen ns. valtauskonto islamilaisuus perustuu 650 vuotta Uuden Testamentin jälkeen kirjoitetulle opetukselle, kuten kaikki opetukset, joissa matkitaan Raamattua ja lisätään ja poistetaan lihankäsivarrella Raamatun opetuksia.
sillä uskovainen ei selitä uskoa lihassa, eikä kerro Kirjoitusten tarkoittamasta lihassa, vaan hän tekee kaiken Pyhän Hengen vaikutuksesta, sillä vain Sana ja Pyhä Henki sympioosissa tuntee totuuden ja uskovainen välittää vain tuota totuutta. Kunnia ei kuulu ihmisille, vaan kaikki kunnia Jumalalle.
Raamattua tosin käännetään lihanmielellä ja siksi nuo ukomukset ovat syntyneet.
Jeesus antoi selvän merkin, missä on usko ja missä ukomattomuus. Laittomuus on uskomattomuutta ja uskon vääristelyä ja lopun aikana tuo laittomuus lisääntymistään lisääntyy. Laittomuus johtaa syntiin, mutta siellä missä on Jumalan laki kunniassa, siellä eletään joka hetkisessä parannuksessa niin, että jo ajatustasolle tullut synninhoukutus torjutaan Jumalan Sanalla, kaksiteräisellä miekalla, joka erottaa sielullisuuden hengellisyydestä.
Mormonin kirjasta:
2. Nefi 29
3 ja koska minun sanani kuuluvat vihellyksenä — monet pakanoista sanovat: Raamattu! Raamattu! Meillä on Raamattu, eikä voi olla muuta Raamattua.
4 Mutta näin sanoo Herra Jumala: Oi mielettömiä, he saavat Raamatun; ja se on lähtevä juutalaisilta, minun ikivanhalta liittokansaltani. Ja mitenkä he kiittävät juutalaisia Raamatusta, jonka he heiltä saavat? Niin, mitä pakanat tarkoittavat? Muistavatko he juutalaisten vaivannäköä ja työtä ja tuskia ja heidän uutteruuttaan minua kohtaan pelastuksen tuomisessa pakanoille julki?
5 Oi te pakanat, oletteko muistaneet juutalaisia, minun ikivanhaa liittokansaani? Ette, vaan te olette kironneet heitä ja olette vihanneet heitä, ettekä ole yrittäneet tuoda heitä takaisin. Mutta katso, minä annan kaiken tämän tulla takaisin teidän itsenne päälle, sillä minä, Herra, en ole unohtanut kansaani.
6 Sinä mieletön, joka sanot: Raamattu, meillä on Raamattu, emmekä tarvitse muuta Raamattua. Oletteko saaneet Raamattua muilta kuin juutalaisilta?
7 Ettekö tiedä, että kansakuntia on enemmän kuin yksi? Ettekö tiedä, että minä, Herra, teidän Jumalanne, olen luonut kaikki ihmiset ja että minä muistan ne, jotka ovat meren saarilla, ja että minä hallitsen ylhäällä taivaissa ja alhaalla maassa; ja minä tuon julki sanani ihmislapsille, niin, vieläpä kaikille maan kansakunnille?
8 Minkä vuoksi nurisette siksi, että saatte enemmän minun sanaani? Ettekö tiedä, että kahden kansakunnan todistus on teille todisteena siitä, että minä olen Jumala, että minä muistan yhden kansakunnan niin kuin toisenkin? Sen vuoksi minä puhun samat sanat yhdelle kansakunnalle kuin toisellekin. Ja kun ne kaksi kansakuntaa kohtaavat, niiden kahden kansakunnan todistuksetkin kohtaavat.
9 Ja minä teen tämän osoittaakseni monille, että minä olen sama eilen, tänään ja ikuisesti ja että minä puhun julki sanani oman mieleni mukaan. Ja koska olen puhunut yhden sanan, teidän ei pidä luulla, että en voi puhua toista; sillä minun työni ei ole vielä tullut valmiiksi, eikä tule ennen ihmisen loppua, eikä siitä vastedes ja ikuisesti.
10 Niinpä, koska teillä on Raamattu, teidän ei pidä luulla, että se sisältää kaikki minun sanani, eikä teidän pidä luulla, etten ole kirjoituttanut enempää.
Tuossa se on. Tuolla tavalla ihmiset on harhautettu uskomaan enkelien ja ihmisten kirjoituksiin, väheksymällä Raamatun Jumalan opetuksia ja ujuttamalla lihallisia lisäyksiä Raamatun Pyhiin Kirjoituksiin ja poistamalla se, mikä on ollut esteenä lihalliseen uskomukseen.
Raamattua ei ole saatu juutalaisilta, vaan sen on tänne vaikuuttanut Jumala Itse ja sen ovat kirjoittaneet Jumalan omat, eivät juutalaiset, eivätkä kreikkalaiset, eivätkä edes suomalaiset, vaan vain Jumalan valitsemat uskon soturit.
Paavali varoittaa uskomasta sellaiseen, jossa on jotakikaan lisäystä tai poissa ottamista siitä evankeliumista mitä hänkin sai välittää ja Jeesus kertoo, että fariseukset ja kirjanoppineet pyrkivät ensimmäisille sijoille omilla konsteillaan ja ovat niin röyhkeitä, että heitä ei auta edes nuhdella, mutta parempi olisi Jeesuksen mukaan, että heidän kaulaansa laitettaisiin myllynkivi, sillä tietämättömiä he pystyvät eksyttämään. Harmi vain on se, että ihmisten ei pitäisi jäädä tietämättömyyteen, vaan jokaisen tuli tutkia Jeesuksen omia opetuksia ja näin estyä eksytykseltä ja päästä siitä poissa, eli tietämättömyyteen vetoaminenkaan ei auta jos on rikkonut Jumalan lain.
Jumalan puheelta kuulostavaa!
Raamattuun otettavista kirjoista keskusteltiin 300-luvun loppupuolelle asti. Sen kokoonpanosta päättivät ihmiset. Ei edes yhtä apostolia ollut sitä kokoamassa, sillä apostolien johdosta oli luovuttu jo n. 100 jKr.
Sinulla näyttää olevan taikauskon omainen varmuus Raamatun erehtymättömyydestä. Ilmestyskirjan lopussa oleva kielto lisätä ja ottaa pois koskee vain Ilmestyskirjaa. Ilmestyskirja on kirjoitettu n. 90 jKr. Se ei ole edes viimeksi kirjoitettuja Raamatussa olevista kirjoista. Raamattu on kirjakokoelma.
on täysi luottamus Raamatun Jumalaan, koska Hän on Itse todistanut Sanan olevan elävä ja lupausten täyttymisen. Olen kokenut suuria ihmeitä ja Jeesus on tehnyt samoja tunnustekoja, mistä Raamattu kertoo ja joista Jeesus sanoi, että "jos ette muuten usko, niin uskokaa itse tekojen tähden."
Raamattu on Pyhän Hengen vaikuttamat evankeliumit ja muut apostolien ja profeetoiden Pyhät Kirjoitukset ja Itse Jumala on varjellut Sanansa ja sitä on yrittänyt lukemattomat kumota ja hävittää, mutta eivät ole onnistuneet, eivätkä koskaan onnistu. Elävä Sana lähtee vasta sitten poissa, kun Sanan alle alistuneita on täysi määrä sisään tullut.
Jeesus/Jumala/Jumalan Poika/Jumalan Sana (Joh.1:1-5) perusti uskon juuri noiden Raamatun Pyhän Hengen vaikutuksesta kirjoittaneiden apostolien ja profeetoiden perustalle OLLEN ITSE KULMAKIVI.
Jos muita kulmakiviä tuleekin, niin ne tulevat vastustajan voimasta. Missä tahansa muussa hengellisessä kirjoituksessa saattaa olla kulmakivenä vastustaja ja vastustaja osaa sekoitella vanhaa ja uuttaa ja lisätä ja ottaa poissa ja sitä boolia hän tarjoaa heille, joissa on jotkin sellaista, että he mielellään juovat tuon sekaboolin.
vaan Abrahamilla oli sivuvaimoja, sana on siinä monikossa ja heidän kanssaan hänellä oli lapsia. Jos on sivuvaimoja heitä on monia ja samaan aikaan on oltava päävaimo.Mies määräsi kuka pojista oli tärkein kuka ei, ei siihen vaikuttanut oliko maattu orja vai haaremin jäsen. Useimmiten vanhin poika oli erityisasemassa olipa hänen äitinsä kuka hyvänsä.
"Abraham antoi koko omaisuutensa Iisakille.
6 Sivuvaimojensa pojille hän antoi lahjoja, ja hän lähetti heidät vielä eläessään itään Kedemin maahan, pois poikansa Iisakin tieltä. "
Orjatar jonka mies makasi oli sen jälkeen sivuvaimo , eihän orjia sentään saanut mielin määrin maata,vaikka käytännössä varmaan niin tapahtui ,"avioliitto" oli se jossa naisesta maksettiin hänen edelliselle omistajalleen(isä, veli ) tai hänet maattiin omaksi. Tosin silloinkin piti maksaa korvauksia omistajille jos tällaisia oli. Miehen velvollisuudet alkoivat siitä, virallisia vihkimisiä ei muinoin ollut. Vaimojen lukumäärää ei ollut rajattu ei liioin ollut suojaikärajoja tytöille. On aivan turha kuvitella muinaisen lähi-idän tapoja mitenkään nykyaikaan sopiviksi tai erityisen "hurskaiksi".Ei 3000 vuotta sitten ollut missään mitään sellaista.
heillä, joilla ei ollut uskosta mitään jäljellä ja kai sinäkin tiedät vedenpaisumuksen tarkoituksen.
Aabraham otti ns. sivuvaimon Saaran kuoleman jälkeen ja sekin kummastuttaa, miksi vain yksi vaimo katsottiin vapaaksi ja vielä tuon vapaan vaimon kuolemakaan ei antanut seuraavalle vaimolle muuta, kuin sivuvaimon roolin.
ja ainakin yksi sellainen oli kun Sara vielä eli,Hagar, jonka kanssa Aabraham makasi ja sai pojan. Poikia oli kaiken kaikkiaan ainakin kahdeksan eikä orja ollut enää orja synnytettyään isännälle pojan vaan sivuvaimo tai vaimo.
En ymmärrä mistä olet saanut tuon 2 poikaa, tai ajatuksen että vain yksi vaimo olisi katsottu vapaaksi, ei Aabrahamin tarina kerro mitään sellaista.Siinä mielessä yksikään vaimo ei ollut vapaa koska vaimo oli aina miehen omaisuutta, häntä koskivat omaisuuslait, mutta tämä koski kaikkia naisia olivatpa alunalkaen olleet naituja rahalla, orjia, sotavankeja tai mitä hyvänsä.
se orjatar, jonka Saara antoi Aabrahamille pelätessään, että ei voi synnyttää hänelle perillistä ja Saaran kuoleman jälkeen Aabraham otti vielä Keturan vaimokseen ja tämä synnytti hänelle lapsia, mutta silti Aabraham ei ottanut orjataresta syntynyttä ensimmäistä poikaansa perilliseksen, vaan otti Saaran synnyttämän toisen, eli Imailia nuoremman pojan Iiskakin perillisekseen ja Aabrahami ei hadattu Haagarin, eikä Keturan viereen, vaan Saaran viereen.
eikä Hagar enää ollut orja tultuaan vaan muuttui sivuvaimoksi ja poikia oli ainakin 8.
Alunalkaen hän oli vaimon orja, ei miehen.
"SIVUVAIMOJENSA pojille hän antoi lahjoja, ja hän lähetti heidät vielä eläessään itään Kedemin maahan, pois poikansa Iisakin tieltä. "
Miksi hautaan ei otettu koko haaremia, sitä en tiedä enkä sitä miksi Isak on pääpoika, ehkä koska häneen liittyi ennustus. VT:ssähän on kertomus jossa esikoispojalta jymäytettiin esikoisuus, Jaakob ja Eesau. Tässä sentään vain valittiin yksi joukosta tärkeimmäksi eikä petetty ketään .
Eri apinalajeissakin on eroja. Toiset lajit ovat kekseliäämpiä kuin toiset ja väitämpä joidenkin olevan aika viisaita älykkyydessään. Mutta nyt tänä päivänä, että jotkut ihmiset on pahasti jälkeenjääneitä tuossa moniavioisuusasiassa. He ovat apina-asteella vielä.
tuon todisteeksi Vanhasta Testamentista ne paikat, joissa kerrotaan Aabrahamille olleen muitakin sivuvaimoja, sillä muuten olet sitoutunut valehtelemaan ja kertomaan mitä sattuu Aabrahamistakin.
Annappas tulla ne kohdat, jossa kerrotaan muista vaimoista, kuin Saarasta ja Saaran antamasta orjattaresta ja Keturasta, jonka Aabraham otti vaimokseen Saaran kuoleman jälkeen.
mutta saanen pyytää sinua lukemaan kohdan 1. Moos. 25:6.
Raamatussa kerrotaan, että Abraham otti Saaran kuoleman jälkeen uuden vaimon nimeltä Ketura. Sivuvaimoksi häntä ei tituleerata missään.
"Sivuvaimojensa pojille hän antoi lahjoja, ja hän lähetti heidät vielä eläessään itään Kedemin maahan, pois poikansa Iisakin tieltä. "
1 Moos 25.6 Olen antanut kohdan jo useampaankin kertaan , siinä on monikko ja lopussa luetellaan Abrahamin pojatkin. Jos tuo luku on mielestäsi mitä sattuu, minä en ole siitä vastuussa.
kerrotaan miten Aabraham meni Saaran kuoleman jälkeen yhteen Keturan kanssa joka synnytti hänelle lapsia ja näitä kahta muuta vaimoa nimitetään sivuvaimoiksia sillä ainoastaan Saara oli vapaavaimo. Siis, Ketura ja Saaran orjatar Hagar nimitettiin sivuvaimoiksi vaikka Ketura oli Aabrahamin vaimo Saaran kuoleman jälkeen, eli vain Saaran orjatar olisi vain sen nimityksen ansainnut.
Missä tässä kerrotaan niistä monista sivuvaimoista, joita Aabrahamilla väitetään olleen?
1. Mooseksen kirja 25
1 Ja Aabraham otti vielä vaimon, ja hänen nimensä oli Ketura.
2 Ja hän synnytti hänelle Simranin ja Joksanin, Medanin ja Midianin, Jisbakin ja Suuahin.
3 Mutta Joksanille syntyi Seba ja Dedan. Dedanin jälkeläisiä olivat: assurilaiset, letusilaiset ja leummilaiset.
4 Ja Midianin pojat olivat Eefa, Eefer, Hanok, Abida ja Eldaa. Kaikki nämä ovat Keturan jälkeläisiä.
5 Ja Aabraham antoi kaiken omaisuutensa Iisakille.
6 Mutta sivuvaimojensa pojille Aabraham antoi lahjoja; ja hän lähetti heidät vielä eläessänsä pois poikansa Iisakin luota itään päin, Itäiselle maalle.
7 Tämä on Aabrahamin elinvuosien luku: sata seitsemänkymmentä viisi vuotta.
8 Ja Aabraham vaipui kuolemaan korkeassa iässä, vanhana ja elämästä kyllänsä saaneena, ja tuli otetuksi heimonsa tykö.
9 Ja hänen poikansa Iisak ja Ismael hautasivat hänet Makpelan luolaan, heettiläisen Efronin, Sooharin pojan, vainiolle, joka on itään päin Mamresta,
10 sille vainiolle, jonka Aabraham oli ostanut heettiläisiltä; siihen haudattiin Aabraham ja hänen vaimonsa Saara.
väität Aabrahamilla olleen, ei lapsien lukumäärästä. Alappas nyt luetella kaikki ne Aabrahamin sivuvaimot, tai muuten olet epäluotettava ja puhut valhetta.
kohtaa Keturaa nimitetään sivuvaimoksi? Entä missä Saaraa vapaavaimoksi?
Ellet anna kohtia, pidän väittteitäsi vain sinun oman mielikuvituksesi tuotteena.
orjataren ja vapaan vaimon pojista ja etkö hoksaa sitä, että Aabraham ottaa perillisekseen vain Saaran synnyttämän pojan ja Raamattu kertoo, että SIVUVAIMOJEN pojille hän antoi lahjoja, eli niin Haagaria, kuin Keturaakin nimitetään sivuvaimoiksi. Jokohan hoksaat tuon, että on yksi vaimo ja kaksi sivuvaimoa, vaikka toinen onkin Saaran antama ja toinen Saaran kuoleman jälkeen otettu.
Gal. 4:22
Onhan kirjoitettu, että Aabrahamilla oli kaksi poikaa, toinen orjattaresta, toinen vapaasta.
vaan Raamattu väittää, ei se kerro nimiä vaan sanoo että oli sivuvaimoja ja näillä poikia. Hagarillahan oli vain Ismael. Raamattu on se jota syytät epäluotettavuudesta. Jatkossa ilmoita mitä kohtia Raamatusta voi turvallisesti lainata jotta ei saa valehtelijanimittelyä .
vaan nimittää Hagaria ja Keturaa sivuvaimoiksi, vai edelleenkö väität toisin ja jos väität, niin todista väitteesi.
"Abraham otti vielä uuden vaimon, jonka nimi oli Ketura." 1Moos.25.1
Jos Ketura oli jonkin aikaa myös sivuvaimo silloin oli välillä joku joka oli päävaimo. Kukaan ei ole sivuvaimo jos ei ole päävaimoa.
Aabrahamilla oli enemmän kuin kahdeksan poikaa, koska muillakin sivuvaimoilla kuin Hagarilla oli poikia vaikka poikien nimiä ei ole lueteltu.
Keturan pojat olivat kaikki vapaan naisen .Ei siis ole kirjoitettu ainakaan heprealaisessa Raamatussa että Aabrahamilla oli kaksi poikaa vaan "Abraham otti vielä uuden vaimon, jonka nimi oli Ketura.
2 Hän synnytti Abrahamille Simranin, Joksa- nin, Medanin, Midianin, Jisbakin ja Suahin "1.Moos.25. 1-2
Nuo kaikki yllä luetellut pojat olivat siis myös vapaan naisen.
"Abraham otti vielä uuden vaimon, jonka nimi oli Ketura." 1Moos.25.1
Lopetan tähän.
Saaran kuoleman jälkeen ja silti Raamattu nimittää Keturaa sivuvaimoksi. Aabraham nimittäin otti perillisekseen toiseksi vanhimman poikansa Iisakin ja kaikille muille lapsilleen, eli sivuvaimojen pojille hän antoi lahjoja. Onko tuota noin vaikea käsittää.
menee. Eihän Raamattu todellakaan sano, että vaimojensa pojille hän antoi perinnön, vaan sanoo perinnön meneen Saaran ja Aabrahamin pojalle ja lahjojen menneen, ei vaimo Keturan pojille, vaan sivuvaimojen Hagarin ja Keturan pojille.
sivuvaimon. Ei ollut. Aabraham otti Saaran pyynnöstä lapsensynnyttäjän, ei muuta.
1. Mooseksen kirja 16
1 Sarai, Abramin vaimo, ei ollut synnyttänyt miehelleen lasta. Mutta Sarailla oli egyptiläinen orjatar, jonka nimi oli Hagar.
2 Niin Sarai sanoi Abramille: "Herra ei ole sallinut minun synnyttää. Makaa siis minun orjattareni kanssa; ehkäpä hän voi synnyttää minulle lapsen." Abram myöntyi Sarain ehdotukseen.
3 Abram oli asunut kymmenen vuotta Kanaaninmaassa, kun hänen vaimonsa Sarai antoi egyp- tiläisen orjattarensa Hagarin miehelleen Abramille sivuvaimoksi.
4 Abram yhtyi Hagariin, ja tämä tuli raskaaksi. Kun Hagar huomasi olevansa raskaana, hän alkoi väheksyä emäntäänsä.
5 Silloin Sarai sanoi Abramille: "Minua on loukattu, etkä sinä tee mitään. Minä itse annoin orjattareni sinun syliisi, mutta siitä saakka, kun hän sai tietää olevansa raskaana, hän on halveksinut minua. Herra ratkaiskoon meidän riitamme."
6 Abram sanoi Saraille: "Hän on sinun orjattaresi. Voit tehdä hänelle, mitä hyväksi näet." Ja Sarai kuritti Hagaria niin että Hagar pakeni hänen luotaan.
astutusalustoja olleet joita voitiin jaella ympäriinsä , jos nainen maattiin naisesta tuli vaimo, jopa raiskatusta, sivuvaimo siinä tapauksessa että miehellä jo entuudestaan oli vaimo/vaimoja.