Varusmiehet asialla
http://uutiset.msn.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Poliisi tutkii Kaartin jääkärirykmentin johtoa uhkailevaa videota/1135247627433?ref=msn
Toivottavasti kukaan ei ala mitään tämmöisiä toteuttaa. Parempi on antaa kaikille vähänkin epävarmoille tapauksille C-paperit, on tyhmää pakottaa ihmisiä armeijaan, jos he eivät sinne sovi. Toivottavasti tämä aletaan Suomessakin jo viimeinkin tajuta.
http://uutiset.msn.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Poliisi tutkii Kaartin jääkärirykmentin johtoa uhkailevaa videota/1135247627433?ref=msn
Toivottavasti kukaan ei ala mitään tämmöisiä toteuttaa. Parempi on antaa kaikille vähänkin epävarmoille tapauksille C-paperit, on tyhmää pakottaa ihmisiä armeijaan, jos he eivät sinne sovi. Toivottavasti tämä aletaan Suomessakin jo viimeinkin tajuta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Omasta mielestäni vaikuttaa vahvasti (huonolta) tj-pilalta.. Tulevat alokkaat ainakaan tuskin noin hyvin videossa esitettyjä kapiaisia tuntisivat, että jo ennen porteista astumista osaisivat moisia suunnitella. Ilmeisestihän juurikin uusia nurmiporia nyt aijotaan kaartissa tänään portilla tarkastaa?
Mutta tulipahan myös mieleen, että tuskin olisin missään muualla niin mielelläni kuin kasarmilla, jos joku latvasta laho alkaisi totetuttamaan omaa "massacre" suunnitelmaansa. Ainakin paikalla on satoja muita joilla vähintäänkin yhtä hyvät mahdollisuudet puolustaa itseään ja toisiaan.
Mikäli videon väsääjä ihan tosissaan on ollut niin tuntuu jotenkin tuhoon tuomitulta idealta..
Aseethan ovat normaalisti lukittuina telineisiin eikä niissä ole luoteja. Jos joku alkaisi tosiaan käsiaseella tai rynnäkkökiväärillä ampua kasarmilla, niin ei varusmiehistä olisi sen enempää vastusta kuin koululaisista.
Jos taas joku alkaisi ammuskella tilanteessa, jossa kaikilla on kovat piipussa, niin tulisi hirveä määrä kuolleita, kun varusmiehet alkaisivat paniikissa ampumaan kaikkea mikä liikkuu.
Ihmettelen vaan sitä ettei kukaan ole vielä seonnut armeijassa ja alkanut ammuskelemaan silmittömästi. Joillekin armeija nimittäin vastaa suorastaan vakavaa koulukiusaamista. Itse jouduin ainakin armeijassa seuraamaan kahdeksan viikkoa sen laatuista kiusaamista erästä ylipainoista ja hidasta miestä kohtaan että sääliksi kävi. Itku kurkussa he olivat siellä monta päivää putkeen. Niinkuin tämä elämä ei olisi muuten vaikeaa, niin sitten on miehille tällainen pakkolaitos, mihin laitetaan eristyksiin ja kiusattavaksi kuukausi tolkulla. Pahimmassa tapauksessa kokonaiseksi vuodeksi. Itsellä oli lukuisia syitä miksi en halunnut armeijaa käydä, yksi niistä on tämä erilaisten ihmisten paska kohtelu. jos on yhtäänkin ajatteleva, fiksu, myötätuntoa tunteva ihminen ei sorru katsomaan tällaista turhanpäivästä paskaa eikä käy sitä armeijaa.
Niin ja tuosta ampumisesta, kukaan ei sitä pysty valvomaan jos joku sekoaa armeijassa kovat piipussa. Kovat piipussa siellä ammuttiin monet kerrat. Eihän siinä tartte kun jonkun elämäänsä kyllästyneen alistetun orjan kääntää pyssyn suu vähän väärään suuntaan niin ruumiita tulee. Orjuutta ja vapauden riistoahan koko touhu on ei ihme, että jotkut ketkä eivät armeijaan sovellu ajautuvat epätoivoisiin tekoihin, tappavat itsensä tai muita.