Uma Aaltonen on kuollut

Voi sentään

37

7038

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on tämä

      No voi voi sentään

      • kuoli ja

        kuka oli?


    • presidentti-

      ehdokkaalle lahjaksi jonkin koiranpennun ?...siihen joku kommentoi ,ettei koskaan pidä antaa eläintä toiselle lahjaksi.

    • --->
      • oli!!!!

        Aamulehden uutisissa.


      • .......
        oli!!!! kirjoitti:

        Aamulehden uutisissa.

        ....olla aamulla lehdessä kun tänään vasta kuoli!


      • Ulla-Maija Aaltonen

        kuoli. Mitä odotit?


    • Ihailin häntä kaukaa Elisabeth Rehnin pressakisoista lähtien. Omaisille ja ystäville jaksamista, elämä jatkuu.

    • Lokaviestejäkin pukannee

      ennen pitkää. Kaikki kun ei ole yhtä kiiltokuvaa kuin pinta.

      Minä kuitenkin annan olla. Toistaiseksi.

      • SINULLA

        ...Varaa heittää se kuuluisa ensimmäinen kivi???


      • vaikka 2 kivee
        SINULLA kirjoitti:

        ...Varaa heittää se kuuluisa ensimmäinen kivi???

        no heitäö 2 kivee ainakin


      • höh..vai...

        Uma mikään poliitikko sen kummemin ollu


    • joskus...

      ja olihan tuo umakin viimeksi julkisuudessa joskus 80-luvulla. Ei ollut tyyli enää tätä päivää. Nykyään on vain Pig Bother :@ ja kuningas alkoholi, pikavipit, väkivalta, sukupuolitaudit ja tyhjyys. Tyhjiä sieluja joka puolella.

      • sieluja

        laillasi. eihän ?


    • surupusero

      Nyt ei kukaan enää puolusta lesboja ja vaadi homokiintiöitä mediaan. Nyt ei kukaan enää vaadi homokiintiöitö korkeisiin valtion virkoihin. Kunnia sille joka uhrasi elämänsä jalon aatteen puolesta.
      En tiedä pitääkö mikään paikkaansa, mutta eikö seksuaalisten vähemmistöjen puolustajan muisto olisi kykllin arvokas naiselle joka tiesi kaiken nuorten seksistä.

      • rip

        Teki tärkeää työtä monella saralla. Ansioita myös MS-taudin valistustyöntekijänä, mutta se sairaus ei häntä varsinaisesti vienyt. Ehkä tämä ei ihmetytä muita, mutta minua kylläkin: kun oli kerran niin avoin, miksi yhtäkkiä kuolinsyy salataan? Herättää kysymyksiä. Mutta meillähän edelleen vaietaan vielä niin monista asioista. Avoimuudellakin on rajansa.

        Hienon elämäntyön teki monen tärkeän asian parissa. Noistä vähemmistöjen oikeuksien puolustamisesta voisi tietysti hänen kohdallaan puhua ilmeisesti enemmänkin.


      • surupuserossa
        rip kirjoitti:

        Teki tärkeää työtä monella saralla. Ansioita myös MS-taudin valistustyöntekijänä, mutta se sairaus ei häntä varsinaisesti vienyt. Ehkä tämä ei ihmetytä muita, mutta minua kylläkin: kun oli kerran niin avoin, miksi yhtäkkiä kuolinsyy salataan? Herättää kysymyksiä. Mutta meillähän edelleen vaietaan vielä niin monista asioista. Avoimuudellakin on rajansa.

        Hienon elämäntyön teki monen tärkeän asian parissa. Noistä vähemmistöjen oikeuksien puolustamisesta voisi tietysti hänen kohdallaan puhua ilmeisesti enemmänkin.

        Odotin että olisi kivahdettu ja osoitettu kuinka arvokasta työtä Uma oikeasti teki. Moniin näkyi olevan omat intressit, mutta ymmärsipä myös muitakin.
        Ei kuitenkaan kaikessa niin hyvä, mutta kukapa olisi täydellinen.


      • mutta ajat on muuttunu

        mitä minä tunnen teitä niin teillä on monella paljon parempi elämä kuin monella
        heterolla ..
        osaatte elää etsitte elämänkokemuksia siis sisältöä elämään...
        on heitä muitakin jotka teitä puolustaa..
        kunhan suomen lainsäätäjätkin huomais elämä on rikkaus..


    • pallopää--

      :( innostukseni labradorinnoutajiin lähti uman kirjasta colette pieni musta koira... r.i.p.

    • sikaflunssaan?

      ei ihmetyttäis jos jätettäis kertomatta. kuuluu tohon hallituksen ja lääkintäviranomasten salailupolitiikkaan kaikki tää ettei vaan iskis paniikki

      • XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

        Aivoverenvuoto ei katso ikää, valitettavasti, kuten tässäkin tapauksessa.


    • nuoria ja
    • Marrrre

      Uman kirjat siivitti kasvua, Misty ja Hevoshullu, Hilsu-sarjis jne. Onnellinen lapsuus ja nuoruus hevosten parissa ilman viinaa ja tupakkaa...
      Ei sitä moni ymmärrä mitä on onnellinen lapsuus, siksi lie niin sikamaisia kommentteja. Noh, ottakaa opiksenne jos saatte omia lapsia.

      • Änpäri

        Vaikka pilasikin pikkuteininä aika monet alastomuushetket. =)
        -Opetti mokoma tytöille, ettei sovi vehdata poikain kanssa.
        -Onneksi tytöt sittemmin parivuotta isompana ei enää uskoneet.


      • MS-tauti se ei ainakaan

        ollut, vaikkakin se lyhentää elämää ehkä noin 10 vuotta.


    • muistelen...

      kun itse olin nuori joskus -80 luvun alussa niin UMA:N juttuja lueskelin. Noh itte nyt kohta viiskymppinen, niin se aika vierii..

    • itse historiaa.

      Hah.

    • oli Uma?

      En tunne miestä.

    • miestä"

      sanoi Piru Jeesuksesta.

    • :'(

      :'(

    • suurempi kuin

      michael jackson

      • Ystävälapsonen

        Minulle hän oli hyvin tärkeä henkilö


      • wqqqqq
        Ystävälapsonen kirjoitti:

        Minulle hän oli hyvin tärkeä henkilö

        sä tän ikivanhan viestin kaivoit ja ennen kaikkea miksi?


    • nähty on.

      Ne veti joulusta jäänneillä kierrekyntilöillä ees taas ja kirkuivat, kuin tv.ssä..

    • Jesus is LIFE
    • Anonyymi

      Mihinköhän kuoli? Oisi kiva tietää näin ms-tautia sairastavana että miten tätä tautia sairastavat noin yleensä menehtyy, liittyikö tautiin tms.?

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      231
      5847
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4699
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      81
      3508
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      246
      2959
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2719
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      176
      2179
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      259
      1651
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1175
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1098
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      1086
    Aihe