Uma Aaltonen on kuollut

Voi sentään

37

6983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on tämä

      No voi voi sentään

      • kuoli ja

        kuka oli?


    • presidentti-

      ehdokkaalle lahjaksi jonkin koiranpennun ?...siihen joku kommentoi ,ettei koskaan pidä antaa eläintä toiselle lahjaksi.

    • --->
      • oli!!!!

        Aamulehden uutisissa.


      • .......
        oli!!!! kirjoitti:

        Aamulehden uutisissa.

        ....olla aamulla lehdessä kun tänään vasta kuoli!


      • Ulla-Maija Aaltonen

        kuoli. Mitä odotit?


    • Ihailin häntä kaukaa Elisabeth Rehnin pressakisoista lähtien. Omaisille ja ystäville jaksamista, elämä jatkuu.

    • Lokaviestejäkin pukannee

      ennen pitkää. Kaikki kun ei ole yhtä kiiltokuvaa kuin pinta.

      Minä kuitenkin annan olla. Toistaiseksi.

      • SINULLA

        ...Varaa heittää se kuuluisa ensimmäinen kivi???


      • vaikka 2 kivee
        SINULLA kirjoitti:

        ...Varaa heittää se kuuluisa ensimmäinen kivi???

        no heitäö 2 kivee ainakin


      • höh..vai...

        Uma mikään poliitikko sen kummemin ollu


    • joskus...

      ja olihan tuo umakin viimeksi julkisuudessa joskus 80-luvulla. Ei ollut tyyli enää tätä päivää. Nykyään on vain Pig Bother :@ ja kuningas alkoholi, pikavipit, väkivalta, sukupuolitaudit ja tyhjyys. Tyhjiä sieluja joka puolella.

      • sieluja

        laillasi. eihän ?


    • surupusero

      Nyt ei kukaan enää puolusta lesboja ja vaadi homokiintiöitä mediaan. Nyt ei kukaan enää vaadi homokiintiöitö korkeisiin valtion virkoihin. Kunnia sille joka uhrasi elämänsä jalon aatteen puolesta.
      En tiedä pitääkö mikään paikkaansa, mutta eikö seksuaalisten vähemmistöjen puolustajan muisto olisi kykllin arvokas naiselle joka tiesi kaiken nuorten seksistä.

      • rip

        Teki tärkeää työtä monella saralla. Ansioita myös MS-taudin valistustyöntekijänä, mutta se sairaus ei häntä varsinaisesti vienyt. Ehkä tämä ei ihmetytä muita, mutta minua kylläkin: kun oli kerran niin avoin, miksi yhtäkkiä kuolinsyy salataan? Herättää kysymyksiä. Mutta meillähän edelleen vaietaan vielä niin monista asioista. Avoimuudellakin on rajansa.

        Hienon elämäntyön teki monen tärkeän asian parissa. Noistä vähemmistöjen oikeuksien puolustamisesta voisi tietysti hänen kohdallaan puhua ilmeisesti enemmänkin.


      • surupuserossa
        rip kirjoitti:

        Teki tärkeää työtä monella saralla. Ansioita myös MS-taudin valistustyöntekijänä, mutta se sairaus ei häntä varsinaisesti vienyt. Ehkä tämä ei ihmetytä muita, mutta minua kylläkin: kun oli kerran niin avoin, miksi yhtäkkiä kuolinsyy salataan? Herättää kysymyksiä. Mutta meillähän edelleen vaietaan vielä niin monista asioista. Avoimuudellakin on rajansa.

        Hienon elämäntyön teki monen tärkeän asian parissa. Noistä vähemmistöjen oikeuksien puolustamisesta voisi tietysti hänen kohdallaan puhua ilmeisesti enemmänkin.

        Odotin että olisi kivahdettu ja osoitettu kuinka arvokasta työtä Uma oikeasti teki. Moniin näkyi olevan omat intressit, mutta ymmärsipä myös muitakin.
        Ei kuitenkaan kaikessa niin hyvä, mutta kukapa olisi täydellinen.


      • mutta ajat on muuttunu

        mitä minä tunnen teitä niin teillä on monella paljon parempi elämä kuin monella
        heterolla ..
        osaatte elää etsitte elämänkokemuksia siis sisältöä elämään...
        on heitä muitakin jotka teitä puolustaa..
        kunhan suomen lainsäätäjätkin huomais elämä on rikkaus..


    • pallopää--

      :( innostukseni labradorinnoutajiin lähti uman kirjasta colette pieni musta koira... r.i.p.

    • sikaflunssaan?

      ei ihmetyttäis jos jätettäis kertomatta. kuuluu tohon hallituksen ja lääkintäviranomasten salailupolitiikkaan kaikki tää ettei vaan iskis paniikki

      • XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

        Aivoverenvuoto ei katso ikää, valitettavasti, kuten tässäkin tapauksessa.


    • nuoria ja
    • Marrrre

      Uman kirjat siivitti kasvua, Misty ja Hevoshullu, Hilsu-sarjis jne. Onnellinen lapsuus ja nuoruus hevosten parissa ilman viinaa ja tupakkaa...
      Ei sitä moni ymmärrä mitä on onnellinen lapsuus, siksi lie niin sikamaisia kommentteja. Noh, ottakaa opiksenne jos saatte omia lapsia.

      • Änpäri

        Vaikka pilasikin pikkuteininä aika monet alastomuushetket. =)
        -Opetti mokoma tytöille, ettei sovi vehdata poikain kanssa.
        -Onneksi tytöt sittemmin parivuotta isompana ei enää uskoneet.


      • MS-tauti se ei ainakaan

        ollut, vaikkakin se lyhentää elämää ehkä noin 10 vuotta.


    • muistelen...

      kun itse olin nuori joskus -80 luvun alussa niin UMA:N juttuja lueskelin. Noh itte nyt kohta viiskymppinen, niin se aika vierii..

    • itse historiaa.

      Hah.

    • oli Uma?

      En tunne miestä.

    • miestä"

      sanoi Piru Jeesuksesta.

    • :'(

      :'(

    • suurempi kuin

      michael jackson

      • Ystävälapsonen

        Minulle hän oli hyvin tärkeä henkilö


      • wqqqqq
        Ystävälapsonen kirjoitti:

        Minulle hän oli hyvin tärkeä henkilö

        sä tän ikivanhan viestin kaivoit ja ennen kaikkea miksi?


    • nähty on.

      Ne veti joulusta jäänneillä kierrekyntilöillä ees taas ja kirkuivat, kuin tv.ssä..

    • Jesus is LIFE
    • Anonyymi

      Mihinköhän kuoli? Oisi kiva tietää näin ms-tautia sairastavana että miten tätä tautia sairastavat noin yleensä menehtyy, liittyikö tautiin tms.?

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe