Siellähän on tosi vähän kristittyjä, menkää sinne, heti !
Saudi-Arabiaan !
4
864
Vastaukset
- Paavali1
Saudi-arabiaan ei tehdä lähetystyötä?
- että taitaa
nuppi tipahtaa aika herkästi.
- ttkk
Kulissit vain pystyssä!
- Härmän Häijy
Internetissä avoimesti kristinuskoon kääntymisestään kirjoittanut saudi on pidätetty ja Google on estänyt hänen blogspot-sivunsa siitä lähtien.
28-vuotias Hamoud Bin Saleh pidätettiin 13. tammikuuta ”mielipiteidensä vuoksi ja koska hän todisti kääntyneensä islamista kristinuskoon”, kertoi Arabic Network for Human Rights Information (ANHRI). Hänen kohtalostaan ollaan erittäin huolestuneita ja pelätään, että hänet saatetaan teloittaa uskosta luopumisen vuoksi. Hamoud on pidätettynä jo kolmatta kertaa. Aiemmin hän oli pidätettynä yhdeksän kuukautta vuonna 2004 ja kuukauden vuonna 2008.
”Saudi-viranomaisten yritykset vaientaa Hamoud eivät tule yllätyksenä; tämä niin kutsuttu ’maltillinen arabimaa’ on yksi pahimpia kristittyjen perusoikeuksien ja -vapauksien polkijoita, kommentoi Arab Visionin kansainvälinen johtaja. ”Mutta meitä hämmentää se, että Google auttaa Saudi-viranomaisia estämään Hamoudin sivun. ’Palvelun käyttöehtojen rikkominen’ on annettu hänen sivullaan sulkemisen syyksi. Onko Googlen mielestä islamista kristinuskoon kääntyminen rikkomus? Arabimaailmassa toimivana mediajärjestönä vastustamme jyrkästi Googlen yhteistyötä ja apua sensuurin ja ihmisoikeusrikkomusten toteuttamisessa Saudi-Arabiassa.”
Sittemmin estetyllä internet-sivullaan Bin Saleh kirjoitti, että hänen matkansa kohti Kristusta alkoi, kun hän näki kolmen pakistanilaisen huumerikoksista tuomitun julkisen mestauksen. Näkemästään järkyttyneenä hän alkoi tutkia islamilaista historiaa ja lakia sekä Saudi-Arabian oikeuskäytäntöä. Hän havaitsi, että viranomaiset tuomitsivat lähinnä köyhiä ja ulkomaalaisia. Hän teki matkoja ulkomaille saadakseen käsiinsä eri uskonnoista kertovaa kirjallisuutta. Yhdellä matkallaan hän löysi Raamatun. Luettuaan kuinka Jeesus armahti - sen sijaan että olisi kivittänyt – aviorikoksesta tuomitun naisen, hän vihdoin otti Kristuksen vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain39412697Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2715571Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2404125Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2933224Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov232125Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi201920Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks851692En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis351254Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina1691013Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273955