Tähän voi vastata kaikki, jotka käyttää jotain ssri-lääkettä.
-Onko seksihalusi normaalit, ja saatko orgasmin normaalisti?
-Tuleeko esim. itku normaalisti, ja tunnetko muitakin tunteita?
-Ja voi kertoa mikä on käyttämänsä lääkkeen nimi!
Siksi kyselen, kun periaatteessa tarvitsisin noita lääkkeitä, mutta en halua enää kokeilla koska seksihalut katoavat ja olo on turta! ja se ei sitten ainakaan taas masennusta paranna minun mielestäni.
Eli haluaisin tietää, onko joku ssri-lääke joka ei aiheuttaisi kyseisiä oireita.
Kokeiltu on optipar, zoloft, citalopram... aurorix, joka tosin taitaa olla erityyppinen lääke.
-Onko seksihalusi normaalit, ja saatko orgasmin normaalisti?
-Tuleeko esim. itku normaalisti, ja tunnetko muitakin tunteita?
-Ja voi kertoa mikä on käyttämänsä lääkkeen nimi!
Siksi kyselen, kun periaatteessa tarvitsisin noita lääkkeitä, mutta en halua enää kokeilla koska seksihalut katoavat ja olo on turta! ja se ei sitten ainakaan taas masennusta paranna minun mielestäni.
Eli haluaisin tietää, onko joku ssri-lääke joka ei aiheuttaisi kyseisiä oireita.
Kokeiltu on optipar, zoloft, citalopram... aurorix, joka tosin taitaa olla erityyppinen lääke.
Vastaukset 20
Vanhimmat
juu seksihalut eivät koskaan ole olleet kovin hurjat ja lääkkeen myötä eivät ole ainakaan lisineet... en kyllä tiedä millaiset halut ovat normaaalit.
Olo muuten ok, ei turta kaikki tunteet ovat olemassa, itkettää ja naurattaa oikeissa paikoissa eli tunnepuoleen ei vaikutusta, mitä nyt ennen lääkkeen aloittamista ollut lievä ahdistuneisuus hävisi. Käytän seronilia lähinnä pakko-oiretyyppiseen vaivaan en niinkään mielialalääkkeeksi ja annokseni on aika pieni.
täysin. Se ei välttämättä palaudu vaikka lopettaisi lääkkeen. Silloin ei voi tuntea rakkaudentunteita enää.
http://www.youtube.com/watch?v=9-6pmsVOe3g
http://en.wikipedia.org/wiki/PSSD
Et tarvitse noita lääkkeitä. Sinun tulee selvittää mistä masennuksesi johtuu. Se voi olla ruumiin vaivan, esimerkiksi syövän, oire. Käy pätevällä yksityislääkärille jossa otetaan verikokeet ja röntgenkuvat. Kyseessä voi olla myös mielen ongelma. Silloin sinun tulee turvautua perheen ja ystävien tukeen.
Sertralin on uusien tutkimuksienkin perusteella todella hyvä lääke. Myös minä käytän sitä. Tunteet ovat kunnossa, seksuaalisuus on kunnossa ja orgasmin saan samoin kuin ennenkin.
Olenkin miettinyt tota seksuaalisuusasiaa, kun sanotaan (asiatuntijat), että kaikista näistä lääkkeistä halut häviävät. Kyllä mullakin on kokemusta siitä, että kesti vähän kauemmin, kun sain orgasmin. En enään muista mikä lääke mulla oli silloin käytössä, mutta ei Sertralin ainakaan.
Oletko sinä käyttänyt Sertralinia? Entä te muut?
Itse olen nyt kohta kaksi viikkoa käyttänyt ja minulta tämä lääke vie unen.... Väsy on mutta on levoton olo ja pahonvointia... Ruokahalukin on muuttunut kummaksi... Eniten inhottaa kun minulle tämä määrättiin niin ei minulle kerrottu vieläkään mikä minua vaivaa... Aina vain sanovat että jonkinlaisia masennuksen merkkejä testeissä on.... Haluaisin nukkua ja se ei onnistu kun ahdistaa ja on levoton olo ja oksettaa...ei minulle tule enää edes nälkä, ruuan puute näkyy huulen/leuan tärinästä, mutta olo on sellainen että jos jotain syö niin laatta lentää... Läheiset puhuvat vain että pitää ajatella positiivisesti ja tsempata itseään, mutta niinhän se ei kohdallani mene!
toivon että lääke alkaa toimimaan, hyvä jos se joillakin toimii :)
Itse käytin Sertraliinia vuosi sitten ja ei vaikuttanut muuhun kuin orgasmin saamiseen. Halut olivat ok, mutta 40min joutu työstämään tyttöystävän kanssa että tuli :D
elikkä miehet joutuu kans kestämään kauemmin jos tahtoo naisen tyytyväiseksi ;D siinä sonneille haastetta x)
-ei voisi vähenpää kiinnostaa koko seksi.
- ei pysty itkemään, ei tiedä mitä itkeminen on
tuttuja sivareita. sitten jos sänkyy asti pääsee ja kaikki menee hyvin niin ei saa orgasmia. Niin tuttua.
En tiedä kumpi on pahempaa masentunut vai sitten seksuaalisesti hyvin aktiivinen mutta olo on kun elämässä ei olisi mitään oikein.
jäädä pysyväksi kokonaan tai osittain vaikka lopettaisi lääkkeen käytön. Tätähän ei lääkäri ja psykiatrit viitsi kertoa...
Käytössä noin kaksi vuotta Cipralex 20mg/vrk (essitalopraami)
- Seksihalut olleeet aina suht suuret
- Halut tai orgasmikyky eivät ole vähentyneet lainkaan, päin vastoin kun on piristynyt muutenkin henkisesti
Käytössä noin vuoden Seronil (tunnetaan Jenkeissä nimellä Prozac) (fluoksetiini)
- Seksihalut ennallaan
- Orgasmikyky ennallaan
Käytössä n. puoli vuotta Mirtazapin 7,5 - 15mg/vrk
- turvotusta
- orgasmivaikeuksia
- mielialanlaskua - haluttomuutta
Oletko miettinyt, mikä vaikutus noilla kahdella edellisellä oli kolmannen lääkkeen aikaansaamiin vaikeuksiin. Tuloshan ei suinkaan ole sama kuin jos edellisiä lääkkeitä ei olisi ollut pohjana.
Lääkkeiden yhteisvaikutus syntyy pitkienkin aikojen jälkeen. On paljolti aineenvaihdunnasta kiinni, miten lääkkeet vaikuttavat. Etukäteen on mahdotonta arvioida. Tieteellisistä testeistäkään ei tässä suhteessa ole avuksi.
Luettelin nuo lääkkeet epäloogisessa järjestyksessä, eli käytin puoli vuotta Mirtazapinia ja vaihdoin, kun ei sopinut minulle. Cipralexistä ja Seralinissä ei ole ollut mitään ongemia , poistaa vaan ylimääräisen ahdistuksen ja helpottaa aamunousemista. Kannattaa siis käyttää Cipralexiä, ei Cipramiliä, se on monien mielestä huonompi.
En tiedä, kenelle MIrtazapin voisi sopia, kasvot olivat ihan turvoksissa, mieli ärtyisä ja paino heitteli, yöks.
Cipraa kannattaa kokeilla, jos on ahdistusta ja masennusta, voin nykyisin aivan loistavasti
Olen syönyt Aurorixia vuosikausia.
Lääke sopii minulle hyvin, olen ehkä sellainen "sivusta seuraaja", kovin voimakkaita tunteita ei ole kumpaankaan suuntaan. Se on nyt tarpeenkin, elämässä on ollut paljon vaikeuksia.
Seksihaluja tämä lääke ei vie.
Onko kellään kokemuksia venlafaxista tai efexorista samoista kysymyksistä kuin aloittaja?Noihan ei ny oo ssri lääkkeitä, mut kiinnostas muiden kokemukset.Aiheuttaako pieninkin annos?
Mulla oli käytössä ensin SSRI cipralex/sepram, mutta kun seksihalut todella hävisivät selkeästi sen johdosta 9 ->1 (asteikolla 1-10) ja tuli totaali orgasmikyvyttömyys (koskaan aiemmin ei mitään ongelmaa), niin lääkärikin oli heti sitä mieltä, että lääke vaihtoon. Muita vaikutuksia -huonoja tai hyviä- en lääkkeestä huomannut.
Sain sitten käyttöön Efexor depotin (venlafaksiini), joka nostettiin annokseen 150mg saakka. Seksihalut ja tunneskaalat pysyivät ihan normaalina koko ajan. Tämän lääkkeen etu oli, että helpotti ahdistusta, vaikka muuten en kokenutkaan, että siitä kovin suurta hyötyäkään olisin saanut. Ei ollut tosin sivuvaikutuksiakaan. Selvästi lääke kuitenkin oli elimistössäni, koska vieroitusoireet olivat todella selvät ja kestivät pitkään, vaikka pienensin annoksia minimaalisin pykälin useiden viikkojen välein.
Nyt pitäisi taas tuota ruveta käyttämään, mutta haluaisin kuitenkin kokeilla ensin Aurorixia, josko apu siitä olisi kuitenkin parempi kuin Efexorista. En tosin tiedä saanko ko. lääkettä... :/
Minä syön Citalopramia 40 mg/vrk...
Seksihalut ovat vähentyneet merkittävästi ja orgasmeja en pysty saamaan enää ollenkaan, mikä ei ennen lääkettä ollut vaikeaa :/ Eli vaikuttaa merkittävästi.
Lääkäri ehdotti minulle myös tuota Efexoria, ja tarkoitus olisi ensi viikolla vaihtaa lääke Efexoriin.
Aiheuttiko "yyyyy" toi Efexor sinulle lihomista tms ???
Viikon kokeilin Efexoria.Hullu aine,Tajuton väsymys päivällä,oli vaikeampi saada unta,huonommat unet ja kaikkea muuta hullua.Ei kenellekään eikä koskaan ja annos oli vain 5mg!Väsytti kauheesti päivällä,ei pystynyt mitään tekemään,tuli aika zombi olo.Kauhea aine.
Toinen mitä kokeiltu on Zoloft,tasaa tosiaan tunteita,mutta annos oli pieni ja vähän aikaa,alko nopeasti veriarvot laskeen,joten en käyttänyt kauaa.Todella heikko apu masennukseen ja ahdistukseen,(minulla myös lieviä harhanäkyjä pimeällä,mutta melko harvoin).en suosittele tätäkään kellekään.
Minä en enään koskaan ota mitään psyyke tai unilääkkeitä,joita on tehty teollisesti (nykyisistä psyykelääkkeistä yli 90%,kasvipohjaisista harva kuullutkaan..
Kasveista eristettyjä masennus/psyyke/unilääkkeitä on todella vähän.Itse olen luonnollisen tavaran kannattaja (luontaistuotekaupan tavarat,itse luonnosta kerätyt kasvit)
Ikinä ei enää mitään kemikaaleja.
Olen kokeillut kannabista (asun Sveitsissä,suomessa lähinnä matkoilla,lue lainsäädäntö).
Ette ikinä usko!Ekalla kokeilulla vähän turhankin voimakas vaikutus vesipiipusta,rauhoitti voimakkaasti ja paransi unta ja nukahtamista jo silloin kun laitoin siitä noin 5 tuntia nukkumaan.Nykyään sama vaikutus,mitään harhanäkyjä ei ole tämän jälkeen näkynyt koskaan,niinäkin viikkoina kun otin sauhut vain kerran,unensaanti parantunut,ahdistuneisuus ja masentuneisuus enää hyvin lievää.
Sauhujen jälkeen tulee melko levollinen ja tosiaan vähän pilvessä oleva olo,joka ei kuitenkaan tunnu pahalta useimmilla ja siitäkin suurin osa menee ohi puolessa tunnissa.
Tätä mä suosittelen,ei ainakaan mitään pysyviä sivuvaikutuksia mitä nyt oon saanu lukea Zyprex-Zombeista ja muista elämänsä menettäneistä.
Asun nykyään Zűrichsissa tyytyväinenä yksityisyrittäjänä.Allekirjoittakaapa muuten "kannabis lailliseksi suomessa" adressit.com:ssa,minäkin,vaikken siellä enää asukkaan.
Kiitos ja kumarrus hampunviljelijöille!
Terv.Jukka...
Käytössä tosiaan Cipralex, ja seksihalut on todella, todella matalalla. Orgasmia en ole koskaan kokenut aloitettuani lääkityksen 15-vuotiaana, en saa orgasmia edes itsetyydytyksessä. Todellakin parisuhdetta, seksielämää ja oikeastaan koko elämänlaatua nakertava vaiva.
Olen aina ollut todella huono itkemään joten en osaa oikein kommentoida tuohon, mutta en ole pistänyt ainakaan merkille mitään muutosta. Merkittävämmät tunnehuiput on laantuneet vähän molempiin suuntiin, ja valitettavasti olenkin alkanut hakea mielihyvää päihteistä, niin laittomista kuin laillisistakin.
Jos olisin tiennyt tämän kaiken aikoinaan lääkitystä aloittaessa, olisin harkinnut tarkemmin.
Käytän seroxatia. Seksihalut ovat ennallaan, mutta minun on vaikeampi saada orgasmia.
... rinnakkaislääke Venlafaxin Orion. Seksihalut suht samat kuin muidenkin ssri-lääkkeiden kanssa, eli ilmankin seksiä voi olla, mutta kun sekstaa, niin tulee aika huikea orgasmi, kun aikansa on yrittänyt!
Muutenkin ehkä piristänyt, mutta nukun silti ihan hyvin! Ihan ok-lääke, ja varsinkin hinta on sopiva :) (100 kpl alle kympin). Sivuoireita ollut jonkin verran, mm. verenpainetta, mutta 3 viikkoa aloituksesta ja lääke vaikuttaa jo ihan hyvältä!
Cipralexin olen lopettanut n. kk sitten vähitellen, nyt muutaman viikon kokonaan ilman. Seksihalut väheni kyllä, mutta rakkaudellisuus ei. Osittain voi olla hiivaongelmien ja muidenkin syy, ei silloin oikein huvita :(