Tilastotietoa, EU /1/
Energiantuotannon osuus, %
Vuosi: tuulivoima ; Ydinvoima
1995: 0 ; 24
2008: 8 , 16
Suunta on erittäin terve, eikä vauhdissakaan muuten ole moittimista, mutta luonto varmaan toivoo nopeampaa muutosta. Siihen vaaditaan tulevaisuuteen ulottuvaa ajattelua itsekultakin.
"Pian" otsikossa on noin 10 vuotta, mikä ihmisen mittapuun mukaan voi olla pitkäkin aika.
1: http://www.ewea.org/fileadmin/ewea_documents/documents/publications/Annual_Report_2008.pdf
(EWEAn vuosiraportti 2008)
Energiantuotannon osuus, %
Vuosi: tuulivoima ; Ydinvoima
1995: 0 ; 24
2008: 8 , 16
Suunta on erittäin terve, eikä vauhdissakaan muuten ole moittimista, mutta luonto varmaan toivoo nopeampaa muutosta. Siihen vaaditaan tulevaisuuteen ulottuvaa ajattelua itsekultakin.
"Pian" otsikossa on noin 10 vuotta, mikä ihmisen mittapuun mukaan voi olla pitkäkin aika.
1: http://www.ewea.org/fileadmin/ewea_documents/documents/publications/Annual_Report_2008.pdf
(EWEAn vuosiraportti 2008)
Vastaukset 27
Vanhimmat
Mistähän sinä nämä luvut:
"Vuosi: tuulivoima ; Ydinvoima
1995: 0 ; 24
2008: 8 , 16"
oikein revit? Et ainakaan mainitsemastasi viiteraportista. EWEA:n sivuilta löytyy vuodelle 2008 tuulivoiman osuus EU sähköntuotannosta: 4,2% . (Energiantuotannosta osuus olisi tod.näk. alhaisempi).
Vastaava luku tuulivoimalle ja ydinvoiman osuus 28% löytyy seuraavasta tilastosta:
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_OFFPUB/KS-QA-09-021/EN/KS-QA-09-021-EN.PDF
Kasvussahan se tuulivoima toki on mutta ei noin roimassa kuin väität.
Tuulivoiman kasvu on hiipumassa Euroopassa. Tuulivoiman mallimaassa Tanskassa ei ole rakennettu uutta kapasiteetii viimeiseen viiten vuoteen ja Saksassakin kasvu on viime vuosina laantunut ollen vuonna 2008 enää 7%.
http://www.ewea.org/fileadmin/ewea_documents/documents/publications/statistics/European_Wind_Map_2008.pdf
eihän vaan johdu säteilystä? ;)
Etkö saanut auki tuota linkittämääsi dokumenttiä vai miksi sanot että: "Tanskassa ei ole rakennettu..." kun siellä selvästi lukee että v. 2008 rakennettiin lisää 77MW.
Arvaa miksi niin vähän? No kun niillä on jo käytössä yli 3000MW eli selvästi enemmän kuin Suomella senkään jälkeen jos Olkiluoto III joskus saadaan tuotantoon.
Maailmanlaajuisesti tuulivoima on yksi eniten kasvavia teollisuudenaloja nykyään. Päinvastoin kuin atomivoima joka on selvästikin auringonlaskun vaiheessa. Samoin kuin metsäteollisuus Suomessa.
Tuulivoiman ja muun pienoisvoiman rakentaminen luonnollisesti hiipuu, kun rahaa ei ole tuhlattavaksi humpuukiin.
Tekijöitä yhdistämällä voidaan myös havaita, että tuulivoimatuotannosta ei ole ollut apua kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisessä, vaan tilanne on kääntynyt päälaelleen. Tämä oli jo alun perin päivänselvä asia energia-asiantuntijoille, mutta varavoimaa myyvien hiiliyhtiöiden lobbaus tuulivoiman "puhtaudesta" on ollut rajua ja siksi tilanteen paraneminen on alkanut vasta nyt.
Vuonna 2003 Tanskassa on ollut tuulivoimakapasiteettia 3.110 MW ja vuoden 2008 lopussa 3.180 MW.
Eli viimeisen viiden vuoden aikana ei uutta kapasiteetia ole rakennettu juuri lainkaan.
Tiedot löytyvät EWEA:n sivuilta.
Olet ennenkin esitellyt päättömiä juttujasi tuulivoiman hiipumisesta, ihan kuin et ymmärtäisi koko asiasta yhtään mitään - mikä voi olla ihan tottakin.
Prosenttilaskutehtävä Euroopan tuulivoimakapasiteetin kasvusta sinmulle:
2007 kapasiteetti oli 57125 MW
2008 rakennettiin 8877 MW
Montako % Euroopan tuulivoimakapasiteetti kasvoi vuonna 2008.
Ellet pysty ratkaisemaan tehtävää, pysy kanavalla niin joku varmaan kertoo sen sinulle.
Olet oikeastaan aika suloinen.
Vuonna 2006 kasvu 19%
Vuonna 2007 kasvu 18 %
Vuonna 2008 kasvu 15%
Vielä selvemmin hiipuminren näkyy Saksan luvuissa.
Täytyy olla todella tuulivoimasokea jos suuntausta ei huomaa.
" Tiedot löytyvät EWEA:n sivuilta."
Postaamasi EWEA:n tiedote sanoo yksiselitteisesti:
End 2007 Installed 2008 End 2008
EU Capacity (MW)
...
Denmark 3,125 77 3,180
...
Eli vuoden 2008 aikana Tanskassa asennettiin lisää 77 MW.
Mikä tässä on se epäselvä kohta? ;)
Puheessa oli viiden vuoden kehitys eikä yksittäinen vuosi viiden vuoden sisällä.
Sitäpaitsi tuokaan 77 MW:n lisäys ei juuri auheuta henkseleiden paukauttaeluja.
77 MW 0n 3125 MW:stä 2,5 %.
Niin sitä pitää! Enää sunkaan ei kannata nolata itseäsi kertomalla jonkun niin pienen kasvuluvun kuin ikinä mistään löydät (Suonmi taitaaa olla aina sen listan kärkipäässä?).ja sanomalla sitä suureen ääneen koko tuulivoimatuotannon kasvuluvuksi - sellaisellehan hirnuu jo Pariisin uraanipitoista vettä nauttineet hevosetkin! Mutta pieni jatkokehitys: kerro, mitä tuo kasvuprosentti koskee. Ei muuten kukaan ymmärrä eikä kiinnostu eikä usko. Siis yhtä tyhjän kanssa edelleen, mutta arvostan yritystäsi.
Alat siis edistyä, mikä on pelkästään hyvä asia, Ensin tietysiti toteamme, että mikään kasvu ei jatku loputtomiin, etenkään kaksinumeroisena, vai mitä? Toiseksi voimme suorittaa vertailuja ydinvoiman kanssa, joka pitää' tuulivoimaa kilpailijanaan (niinhän se onkin: tuulivoima on luonnon tuote, ydinvoima luonnon vihollisen). Mitähän se ydinvoiman kasvuprosentti on tätä nykyä, ja onko se plussaa vai miinusta? Huonosti menee kuitenkin, eikä ihme, kun on niin kestävän kehityksen vastainen, että hirvittää.
v 2007 ydinvoima 24,9% tuulivoima 0,2% sähköntuotannosta Suomessa.
on asiallista keskustelua. Saatanan pässi
Sitä saa mitä on tilattu, vaikka sitäkään ei kyllä kieltämättä tarvitsisi aina saada.
Kun joku lapsukainen jokeltelee sekä avaamassaan ketjuissa että jo käytävässä keskustelussa samoja prosentteja ilman mitään muuta asiaa ja väkisin luodun asiayhteyden abustamana, jonkun täytyy osoittaa, että sellainen ei ole oikein asiallista. Siis vastaus kysymyykseesi: ei todellakaan, mutta ainakin tällä kertaa sitä on saatu mitä on tilattu.
Kuten sanottu: joskus nuo jokeltelijat on kuitenkin ihan suloisia mussukoita. Ktllä ne vielä kasvaa ja oppii puhumaankin.
Kun vastaajalla loppuu faktat hän joutuu mölisemään omiaan.
ei opi kirjottaan vanhanakaan.
Aloituksessasi viittaat nimenomaan Europan tilastoihin.
Eikä tuo suhdeluku pidä paikkansa edes koko maapallolla.
Ydinvoimalla tuotetaan maailman sähköstä 16%, mutta tuulella vaivaiset 1,3%.
Joskus pitäisi uskaltaa myöntää mokansa.
Myönnän: vähän on konseptit tässä ketjussa sekaisin, enkä taida olla ainoa. Mutta tämä on fakstaa:
"
Tilastotietoa, EU /1/
Energiantuotannon osuus, %
Vuosi: tuulivoima ; Ydinvoima
1995: 0 ; 24
2008: 8 , 16
"
Huomaa, että kyse oli energiasta, ei pelkästä sähköstä. Ja nimenomaan Euroopassa. Toki muitakin tilastoja saa vapaasti tehdä, tuo vain sattui silmiini. ja aika hyvältä kehitys Euroopassa tuon mukaan näyttää,
Tuo tiivistelmätieto onkin jopa vähän hankala lukea noin. Muutetaan tioiseen muotoon:
Energiantuotannon osuus
................: 1995 ; 2008
Ydinvoima: 24% ; 16%
Tuulivoima: 0% ; 8%
Noin se on selkeämpi, eikös vain olekin?
Muuten voisi syyttää valehtelusta.
Euroopassa KAIKKIEN uusituviin lukeutuvien energiatutantomuotojen prosentuaalinen osuus on tuo 8%. Ei pelkästään tuulivoiman.
Taidat olla vähän pihalla?
http://www.eurooppatiedotus.fi/public/default.aspx?contentid=134150&contentlan=1&culture=fi-FI
.. sillä punaisella hetkellä, kun eräs Vattenfallin laitos tekee Tschernobyylin. Silloin ajaetaan muutkin laitokset alas ja palataan alkutekijöihin (ennen ydinvoima).
Ja millähän sitten sähkövaje korvattaisiin jos kaiken maailman ydinvoimalat ajettaisiin yhtä-aikaa alas?
- jenkkiläisille riitti TMI
- eurooppalaisille riitti Tshernobyl
- suomalaisille riittää .... ?
kirjoitin:
"
"Pian" otsikossa on noin 10 vuotta, mikä ihmisen mittapuun mukaan voi olla pitkäkin aika.
"
Korjataan nyt kuitenkin, on se ydinvoima sen verran sitkeä pirulainen, ettei sitä kymmenessä vuodessa heivata. Olkoon se "pian" sitten 20 vuotta. Sitten ohitetaankin jo kierroksella. Aurinkovoimakin jyrää ydinvoiman tullen, mennen, palaten ja ympäri pyörien.
Aurinko on ja tulee aina olemaan maailman paras ydinvoimala - itseasiassa jopa paras voimala kaikenkaikkiaan. Siinä jää tuuli- ja vesivoimakin kakkoseksi.
Luonnon energialähteet - aurinko mukaan lukien - on ilman muuta parhaita.
Mitä ydinvoma sitten on? Katso
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8379126
(Mitä ydinvoima on?)
Osaat löytää hiilivoimayhtiön tuulivoimapamfletista lukemia mitä siellä ei lue. Todella nerokasta!
Avausviiestiin oli näköjään eksynyt väärä linkki. Oikea on
1: http://www.ewea.org/fileadmin/ewea_documents/documents/statistics/2008_wind_map.pdf
(EWEAn vuosiraportti 2008)
Tuollainen ei ole tavallista minulle, mutta ehkäpä olin kiireinen, Asiallisesti pahempi virhe kirjoituksessani oli kyhäämäni taulukon otsikkotekstrssa "Energiantuotannon osuus, %", jonka olisi pitänyt olla "Energiantuotannon kapasiteettiosuudet, %". Taukukko on siis laadittu dokumentin kahden kuvan perusteella (EU Energy Mix 1995 ja 2008) tuuli- ja ydinvoiman osalta.
Tuulivoimaosuuden, 8%, olisi pitänyt huomata selkeäksi virheeksi. jos olisi vähänkään ajatellut asiaa. Sen kun jakaa neljällä (tuotantokerroin 0.25), ollaan jo järkevämmässä luvussa, 2% tuotanto-osuus. Huomatkaa, että kyseessä on osuus kaikesta energiantuotannosta.
Tässä korjattu taulukkoteksti, muilta osin tekstiä ei ole tarvetta muuttaa - no jaa, lopussa tuo "pian" on muutettu jo kerran 20+ vuodeksi.
Tilastotietoa, EU /1/
Energiantuotannon kapasiteettiosuudet, %
Vuosi: tuulivoima ; Ydinvoima
1995: 0 ; 24
2008: 8 , 16
Suunta on erittäin terve, eikä vauhdissakaan muuten ole moittimista, mutta luonto varmaan toivoo nopeampaa muutosta. Siihen vaaditaan tulevaisuuteen ulottuvaa ajattelua itsekultakin.
"Pian" otsikossa on noin 10 vuotta, mikä ihmisen mittapuun mukaan voi olla pitkäkin aika.