Menetetty ystävyys

serkku

Paras lapsuuden kaverini/rakas serkkuni on nyt ilmeisesti lähtemässä viimeiselle matkalleen. Ei ole päivää eikä yötä etten häntä ajattele, olen aivan lohduton koska hän katkaisi totaalisesti välimme monia vuosia sitten. Syy siihen tuntuu tällä hetkellä niin naurettavan pieneltä, lasten ymmärtämättömyys; pallopeleistä vierähtäneiden pallojen vieriminen serkun pihamaalle. Me vanhemmat emme asiaa huomanneet ennenkuin he lupasivat rakentaa piikkilanka-aidan pihojemme väliin. Siitä seurasi meidän taholtamme lapsellemme puhuttelu ja ehdoton kielto, ettei pallo saa mennä naapuriin ja koetimme parhaamme mukaan vahtia ettei häiriötä tapahtuisi. Muutaman pallon sekkuni mies siitä huomimatta, kirveellä halkaisi ennenkuin lapseni kasvoi vanhemmaksi/ järkevämmäksi, eli noin 9-vuotiaaksi.

Haluaisin välimme korjaantuvan, ennenkuin on myöhäistä, mutta en mitenkään rohkene ottaa yhteyttä, koska he edelleen meille vihoittelevat, eivätkä pyynnöistä huolimatta ole pitäneet yhteyttä. Nyt eivät kyllä enää tilanteesta johtuen jaksa eivätkä voikaan.

Mitä ihmettä teen tässä tilanteessa, hienotunteisuus estää varsinkin nyt ottamasta mitään yhteyttä:(

3

352

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heippa
      aika surullista........mutta ole onnellien että sulla sentään
      on jonkunlainen yhteys säilynyt. Mun yks ex-kaveri kuoli
      mun tietämättäni joskus 1.1.2000 yöllä...........kuumeese
      en kuulemma...........oli liikaa kuumetta.......meillä meni po
      ikki jostakin syystä n. 15-v sitten......en tiiä vieläkään syy
      tä, kai se pelkäs jotakin........mitä en tiiä sitäkään......mut
      kerran se lähetti mulle kortin ja pyysi siinä jättään sen rauhaan, etten enää pitäis siihen mitään yhteyttä......ja
      niin mä tein. Sain äidiltäni kuulla sitten pari vuotta myö-
      hemmin, et se oli kuollut.......vain muutama kuukausi en-
      nemmin kun meidän lemmikki-kani kuoli vanhuuteen...se
      oli alle 10-v. urosakani, kääpiökani. Ei sairastellut juuri koskaan..........ikävä vieläkin sitä........ :( ja mun mummin-
      kin kuolemasta on vähän yli 13-v.....sitäkin kauhee ikävä.
      Mut se kuoli syöpään, jonka sen mies aiheutti sille tahal-
      laan ! se kun oli sauhuttaja ja hajuherne, vaikka tiedän että kuolleesta ei saisi puhua pahaa......se kuoli sydänko
      htaukseen talvella vähän ennen joulua 1980.
      Sitten viime joulun aikaan isän ainoa pikkuveli kuoli. En ti
      iä mihin, me ei olla tavattu ainaskaan 10-15-vuoteen. Ku
      n se asui niin kaukana meistä..... ja jokunen vuosi sitten
      se oli näemmä menny naimisiin jonkun tyhmän ämmän kanssa, ne oli häämatkalla Sydneyssa, se tuli mulle täyte
      nä yllätyksenä......

    • bahama

      Tilanne on ikävä ja tuntuu tietysti haljulta mutta ihmettelen miten vielä ajattelet serkkuasi hyvänä ystävänä noin superpottumaisen käytöksen jälkeen. Ei kai kukaan ystävä tai täysipäinenkään kanna vuosia kaunaa siitä että lapsen pallo vierii pihalle.
      Serkullasi on varmasti ollut mahdollisuus korjata välinne, vaan ei ole katsonut tarpeelliseksi. Et voi kantaa huonoa omaatuntoa jokaisen epämiellyttävän ihmisen tähden.

    • cattttttt

      Kirjoita ihan oikea, perinteinen kirje. Saat ainakin asiasi sanottua, niin ei jää sitten vaivaamaan sanomattomat jutut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      139
      916
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      795
    3. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      101
      766
    4. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      60
      725
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      591
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      583
    7. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      43
      494
    8. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      489
    9. Mistä arvasit,että kaivattusi on täällä?

      😊
      Ikävä
      42
      479
    10. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      7
      438
    Aihe