Puhelimen laturin rikkoutuminen

Ihmeissään85

Ostin 2.1.2009 Samsungin matkapuhelimen U700 silver hinta 139€ tuolloin vielä Lappeenrannassa toimineesta Markantalosta.
Toukokuun lopulla otettaessa puhelinta normaalisti latauksesta laturin pää jäi kiinni puhelimeen.
Toimitimme puhelimen latauslaitteen huoltoon Lappeenrannan Giganttiin 6.6.2009 (Markantalon lopetettua toimintansa Lappeenrannassa).
Laturin vastaanottanut myyjäkin totesi, että kyse on valmistusvirheestä koska laturin päässä ollut liimaussauma oli selvästi pettänyt. Hän myös totesi, että vastaavat viat kuuluvat joskus takuun piiriin, joskus eivät.
Laturi oli noin 2,5 viikkoa huollossa, jonka jälkeen huoltoliikkeestä (SCR-huolto Tampere) todettiin että kyseinen mekaaninen vika ei kuulu takuun piiriin. Tilalle tarjottiin uutta laturia hintaan 15€.
Mielestäni kyseinen vika tulisi kuitenkin korvata, koska kyse on mielestäni valmistusviasta, eikä kyseistä tulisi ilmentyä normaalikäytössä. Ollessani yhteydessä kuluttaja-asiamieheen asian tiimoilta 29.6.2009 hän totesi, että kyseinen vika kuuluu myyjän/valmistajan virhevastuun piiriin.
Koska itse puhelin on käyttökelvoton laturin toimimattomuuden takia, on minulle aiheutunut tapauksesta suurta haittaa. Olen tottunut kestäviin ja toimiviin tuotteisiin matkapuhelimia hankkiessani, mutta kokeillessani Samsung merkkistä matkaviestintä jouduin kokemaan pettymyksen tuotteen laadun ja vian korvaamisen osalta.
Olisin odottanut tällaisen hintaluokan käyttötavaran kestävän normaaleissa käyttöolosuhteissa hieman pidempään. Toivoisin puhelimen hintaan kuuluvan mahdollisuus käyttää kyseistä laitetta ainakin sen takuuajan loppuun asti.
Mitä voin tehdä samsung vaatii että pitäisi englannin kielellä laittaa heille vaade ja niin kuluttaja asiamies tekikin mutta mitään ei samsungilta kuulu..
Mitä minun kannattaisi tehdä??
Onhan se 15e pieni hinta uudesta laturista mutta periaatteesta en sitä maksa koska minulle kuuluisi uusi ilman mitään venkoilua koska kyse on valmistusvirheestä..

3

1783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on...

      kuluttaja-asiamies itse alkanut sinun matkapuhelimesi takuuasioita hoitelemaan?

    • VIIMEINEN SAMSUNG

      Minulla meni U600 puhelimen latausliitin rikki ja SCF-huolta Tampere totesi että latauskaapelin liitin on laitettu väärinpäin puhelimeen. Mutta kun sitä ei saa laitettua väärinpäin siihen!!!!
      VIIMEINEN SAMSUNG. EN OSTA AINUTTAKAAN LAITETTA SILLÄ MERKILLÄ ENKÄ SUOSITTELE MUILLEKAAN.
      VASTAUS MAAHANTUOJALTAKIN OLI ETTÄ OTTAKAA YHTEYTTÄ KULUTTAJANEUVOJAAN!!!
      " Mikäli että ole tyytyväisiä päätökseen, ottakaa yhteyttä kuluttajaneuvojaan"

      HEH, HEH
      KORJAUS OLIS MAKSANUT 83 euroa.

      • Niin se vain menee

        Selvähän tuo on että valmistaja on vastuussa, mutta haastapas joku iso firma kuten samsung jonkun laturi vian takia. Se kuluttaa aikaa ja tod.näköisesti myös rahaa.

        Helpompi takuuasiat on hoitaa yrityksenkanssa mistä on hankkinut tuotteen, joka tässä tapauksessa ei ole edes mahdollista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4198
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      115
      2762
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2252
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1913
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1566
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1420
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      74
      1382
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      146
      1314
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe