Millaisia haittavaikutuksia olet huomannut pillerien käytön yhteydessä? Kerro myös merkki jota käytät.
Itselläni käytössä Yasmin puolitoista vuotta ja haittavaikutusten lista on pitkä:
haluttomuutta, äärettömän kuivat limakalvot, pienehkö painonnousu (2-3 kg kun painoni ennen pillereitä pysyi vuosia samana...), jokapäiväinen runsas valkovuoto (ei ollut juuri ollenkaan ennen pillereitä) masennus, itkuraivarit, hiukset rasvoittuvat nopeammin, tuntuu kuin jopa karvankasvu olisi kiihtynyt kun ajellut sääret tuntuvat piikkisiltä jo muutaman tunnin jälkeen ajelusta ja uudella terällä ajeltuna vieläpä. En ole kuullut ennen että kenenkään karvankasvu olisi kiihtynyt pillereistä, mutta esitänpä tässä väitteen että se on mahdollista. Onko jollain muulla samaa?
Itse olen suunnitellut lopettavani pillerit ja vaihtavani pelkkään kondomiin mutta sen hiukkasen epävarma teho huolettaa... ei vain yksinkertaisesti huvita syödä yhtään minkäänlaisia hormoneja enää! OKSETTAA jo.
Itselläni käytössä Yasmin puolitoista vuotta ja haittavaikutusten lista on pitkä:
haluttomuutta, äärettömän kuivat limakalvot, pienehkö painonnousu (2-3 kg kun painoni ennen pillereitä pysyi vuosia samana...), jokapäiväinen runsas valkovuoto (ei ollut juuri ollenkaan ennen pillereitä) masennus, itkuraivarit, hiukset rasvoittuvat nopeammin, tuntuu kuin jopa karvankasvu olisi kiihtynyt kun ajellut sääret tuntuvat piikkisiltä jo muutaman tunnin jälkeen ajelusta ja uudella terällä ajeltuna vieläpä. En ole kuullut ennen että kenenkään karvankasvu olisi kiihtynyt pillereistä, mutta esitänpä tässä väitteen että se on mahdollista. Onko jollain muulla samaa?
Itse olen suunnitellut lopettavani pillerit ja vaihtavani pelkkään kondomiin mutta sen hiukkasen epävarma teho huolettaa... ei vain yksinkertaisesti huvita syödä yhtään minkäänlaisia hormoneja enää! OKSETTAA jo.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joillakin pillereillä mainitaan haittavaikutukena hirutismi joka on sitä karvan liika kasvua.
Cerazettea käytin ja oireita oli vaikka ja mitä... jatkuvaa tiputtelua, epäsäännölliset kuukautiset, kuukautiskivut paheni, mielialan vaihtelut, turvotus/painonnousu, iho ongelmat(finnit, kutina) mistä tulikin mieleen voiko pillereille olla allerginen?
migreeni paheni vaikka minipilleri ei lääkärin mukaan pitäis pahentaa, hiiva ja emätin tulehdukset, epäpuhdas papa-näyte aina kun olen aloittanut pillerit.. nyt 1,5v ilman pillereitä ja papa taas puhdas.
tunnen itseni aivan sairaaksi kun syön pillereitä. ei ikään enää hormoniehkäisyä. Olkoon kondomi ehkäisynä jatkossa...
Nyt kun mainitsit tuon kutinan niin olenpa itsekin ihmetellyt outoa kutinaa kasvoissa ja myös muualla. Mitään punoitusta tms. ei yleensä näy mutta yhtäkkiä alkaa kutista todella pahasti. Ehkäpä sekin liittyy pillereihin kun en tästäkään muista kärsineeni ennen pillereitä.