Pahalta näytää ja pahalta

Sikainfluenssaa tulossa ja peräti 6000 tuhannen suomalaisen ennustetaan kuolevan siihen. Ilmatkin ovat ihan jotain muuta kuin kesäiset, nytkin ulkona tuulee ja sataa, kylmää on kuin syksyllä. Ihmiset ríehuvat kännipäissään, tappelua, tappamista, väkivaltaa, turhuutta. Kaikki on kertakäyttöistä ihmiset, tavarat, koko elämä. Olisi ehkä parempikin kuolla, niin pääsisi pois täältä paska maailmasta, jossa suurin osa ajattelee vain itseään.
6231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jumalan valtakunta on toisenlainen kuin maailma. Jumalan valtakunta perustuu rakkauteen, oikeudenmukaisuuteen, totuuteen ja kaikkiin hyveisiin. Jumala luo kerran uudet taivaat ja uuden maan, jonka Jeesuksen seuraajat saavat asuttaa. Saatana sidotaan eikä kiusausta tai syntiä, pahoinvointia tai kuolemaa enää ole oleva niissä jotka pelastuvat tulevasta Jumalan vihasta Jeesuksen kautta. Jeesus tarjoaa ihmiselle toista mahdollisuutta, kääntyä, uskoa ja tehdä parannus, sekä antaa anteeksi sinua kohtaan rikkoneille.

Siunausta päivääsi
Jeesus rakastaa sinua yli kaiken ja on todellinen

Äänestä
  • mutta minä henkilökohtaisesti en halua uskoa jumalaan, jota pitää pelätä ja jolta pitää koko ajan anella anteeksiantoa. Kristinuskossa tulee tunne, että koko elämän pitää maksaa synnistä, jonka oletettavasti Aatami ja Eeva tekivät. Kaksi ihmistäkö leimaa koko ihmiskunnan kautta aikojen???

    Moinen uskonto ei ole minua varten. Uskon mieluummin vaikka Kohtaloon ja ihmisissä piilevään hyvyyteen. Ja ennen kaikkea uskon itseeni. Se riittää minulle. :)

    Äänestä

  • mihin haluaa kirjoitti:

    mutta minä henkilökohtaisesti en halua uskoa jumalaan, jota pitää pelätä ja jolta pitää koko ajan anella anteeksiantoa. Kristinuskossa tulee tunne, että koko elämän pitää maksaa synnistä, jonka oletettavasti Aatami ja Eeva tekivät. Kaksi ihmistäkö leimaa koko ihmiskunnan kautta aikojen???

    Moinen uskonto ei ole minua varten. Uskon mieluummin vaikka Kohtaloon ja ihmisissä piilevään hyvyyteen. Ja ennen kaikkea uskon itseeni. Se riittää minulle. :)

    Synti tosin tuli Aatamin ja Eevan kautta,koko ihmiskunnan osaksi,mutta viimeisessä Aatamissia jeesusessa tuli synnin sovittaja,ja kärsijä,me olemme synnin alaisia kehdosta hautaan ilman tuota sovitusta.
    Ei tarvii maksaa se on jo maksettu sun ja mun puolesta, ota vain se vastaan niin saat elää huominen on edessä ja uusi elämä. Tarkoittaa tee parannus kaikista edes menneistä toinen kantaa muut kaikki sun erheesi.
    Hän antaa uskon sanansa mukaan ihmisessä ei sitä itsessään ole.

    Äänestä

Tehdä jotakin muuta kuin lukea näitä palstoja/uutisia netistä. Kyllä ihmisiä kuolee Suomessa paljon enemmän muihin sairauksiin kuin juuri tähän H1N1 virukseen. Normaaliin influenssaan kuolee joka 10:s. Kannattaisi joskus vähän relata ja ajatella positiivisemmin!!!!

Äänestä

Kun tsigafljuu tarttuu minuun ja poden sen pois, saan elinikäisen vastustuskyvyn myös myöhemmin tulevia tsigafljuun muunnoksia vastaan - JA MINÄ NOUSEN KUIN PEENIX-LINTU TUHASTA!

Äänestä

löysään pipoa XD

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuntuu :( kirjoitti:

Sikainfluenssaa tulossa ja peräti 6000 tuhannen suomalaisen ennustetaan kuolevan siihen. Ilmatkin ovat ihan jotain muuta kuin kesäiset, nytkin ulkona tuulee ja sataa, kylmää on kuin syksyllä. Ihmiset ríehuvat kännipäissään, tappelua, tappamista, väkivaltaa, turhuutta. Kaikki on kertakäyttöistä ihmiset, tavarat, koko elämä. Olisi ehkä parempikin kuolla, niin pääsisi pois täältä paska maailmasta, jossa suurin osa ajattelee vain itseään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu