Cipralex, Lyrica & Opamox

Kävin tk:ssa monien vaivojen takia ja olisin halunnut tutkimuksiin, mutta lääkäri pistikin varsinaisen lääkityksen, en tiedä onko tuo hyvä vai huono juttu.

Eli cipralex 10 mg (en oikein tiedä mihin), lyrica 100 mg (kipuun) ja opamox 15 mg (ilmeisesti ahdistukseen, ainakin reseptissä lukee niin), saas nähdä toimiiko?

Tosin pitänee tässä käydä varailemassa aikaa jonnekin yksityiselle kanssa.
43171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

itselleni on määrätty monenlaisia lääkkeitä,tällä hetkellä käytän säännöllisesti selkäkipuuni burana 800 3tbl.vrk gapabentin hexsal 300mg 6tbl/vrk parasetamol 50 0mg/6tbl/vrk tramal 150mg/2tbl/vrk triptyl 50mg/4tbl/iltaisin cipralexes 20mg/1tbl/iltaisin somac 20mg/1tbl/vrk näillä määrillä olo on turta ja väsynyt,vaikkeivat paljon kipuun auta. Aina välillä joudun syömään ko pitäävat kuurit antibiootteja heligobakteerin häätöön,se kun taas aiheuttaa vatsahaavaa.Olen aika pahassa lääkekierteessä,kun selkää ei leikata.Toivottavasti saat niillä lääkkeillä avun,itselläni todettiin vakava masennus seurauksena kivuista masennukseen syön ciprelexsia ja toivon et edes vähän auttais et jaksais taas alkaa nauttia elämästä.Hyvää kesän jatkoa ja pidä koeta pitää mieli iloisena.

Äänestä
  • Herääpä kysymys miksi syödä lääkkeitä, jotka eivät kipuun auta!!!!

    Olet siis koukussa niihin.
    Heti kun huomaa ettei lääkitys auta, pitäisi painua lääkäriin ja päivittää tilanne!

    Äänestä

  • ??????? kirjoitti:

    Herääpä kysymys miksi syödä lääkkeitä, jotka eivät kipuun auta!!!!

    Olet siis koukussa niihin.
    Heti kun huomaa ettei lääkitys auta, pitäisi painua lääkäriin ja päivittää tilanne!

    joissa teho alkaa vasta muutaman viikon päästä. Lyricassa on muistaakseni noin neljä viikkoa se tehon saavuttamis aika ja joas ei tehoa niin sen jälkeen sitä annostusta tarvittaessa nostetaan.

    Äänestä

tolla Lyrica määrällä juurikaan taltuteta. Yleisin annostus on kipuun aluksi 150 ja siitä voidaan tarpeenvaatiessa nostaa asteittain jopa 600mg/vrk. Toki joillain se voi auttaan tuolla 100mg:lla.

Tilaappa sille tk lääkärille uusi aika ja ota selvää miksi ja mihin se on sinulle määrännyt Cipralexin (käytetään paniikkihäiriöiden, ahdistuksen, masennuksen ynm hoitoon) myös Lyricaa voidaan käyttää masennuksen ja ahdistuksen hoitoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaa-a.. kirjoitti:

Kävin tk:ssa monien vaivojen takia ja olisin halunnut tutkimuksiin, mutta lääkäri pistikin varsinaisen lääkityksen, en tiedä onko tuo hyvä vai huono juttu.

Eli cipralex 10 mg (en oikein tiedä mihin), lyrica 100 mg (kipuun) ja opamox 15 mg (ilmeisesti ahdistukseen, ainakin reseptissä lukee niin), saas nähdä toimiiko?

Tosin pitänee tässä käydä varailemassa aikaa jonnekin yksityiselle kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu