Alunperinhän kone suunniteltiin pitkän matkan strategiseksi pommittajaksi jonka tarkoitus oli tunkeutua korkealla syvälle Neuvostoliittoon pudottamaan ydinpommeja. Vietnamissa sitä käytettiin mutta millä menestyksellä? Luulisi sissejä vastaan olevan liian epätarkka, omiakin menee, entä pohjois-Vietnamin pommitukset, onnistuivatko ne tavoitteissaan? Paljonko muuten siviilejä kuoli näissä pommituksissa?
B-52 Vietnamin sodassa
Oliko hyvä
17480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Nixonin mukaan ainutkaan siviili ei kuollut. Kaikki oli kommunisteja. Sikäli samankaltainen tulkinta, kuin juutalaisten tappaessa Gazassa ja Länsirannalla laumoittain kakaroita länsilehdistö otsikoi "Israel tappoi 395 terroristia!"
Neuvostoliitto toimitti pohjois-Vietnamiin ilmatorjuntaohjuksia joilla ammuttiin alas B-52:sia ja muita koneita joita ohjasi siviilejä terrorisoivat sotarikolliset. Hanoin Hiltonissa saivatkin ansionsa mukaan, sitä saa mitä tilaa!
Pommikone ei ehkä ole paras ase, hajallaan vetisessä suomaastossa siviilien seassa lymyileviä sissejä vastaan, pommitettava alue pitäisi tarkkaan rajata ja pommitusten olla aika kattavia, ennenkuin tämän aselajin teho pääsee oikeuksiinsa.
Jos on niin typerä, että luulee Vietnamin sodan olleen pelkkää sissiylläköiden tekoa viidakossa niin sitten kai voi luulla mitä vaan. Sodassa kun käytiin ihan isoja kenttätaisteluitakin hyvin aseistettua ja koulutettua Pohjois-Vietnamin armeijaa vastaan. Myös Vietcong saatiin houkuteltua näihin mukaan ajoittain ja verisin tuloksin, TET-hyökkäyksessä heidät käytännöllisesti katsottiin pyyhittiin pois sodan kartalta.
B-52:lla tehdyt ns Arc Light-iskut olivat varsin tehokkaita etenkin isoissa taisteluissa (hyvänä esimerkkinä Khe Sanh 1968). Koneisiin mahtui jopa 30 tonnia tavallisia pommeja, joita pudoteltiin suurella tarkkuudella kymmenestä kilometristä vihollisen niskaan jopa LÄHITULITUKENA!! Tuho oli ajoittain massiivista ja vaikutus vietnamilaisten moraaliin murskaava.
Oma lukunsa ovat tietysti vielä Pohjois-Vietnamiin tehdyt pommituslennot, joilla lakaistiin käytännössä koko infrastruktuuri maan tasalle. Pommikoneilta loppuivat monesti jopa kohteet kesken, joten niille sitten piti keksiä muutakin käyttöä kuin strategiset pommitukset.
Kyllä pommikoneilla on merkitystä kun taistelut on rajattu jollekkin selvälle alueelle, missä on pommitettavia kohteita, sehän nähtiin mm. Tali-Ihantalassa, jossa osasto kuhlmey teki aika ison loven hyökkääjän huoltoyhteyksiin ja muuhun materiaaliin.
Mutta kuten Bush totesi Afganistanista, ei ole järkevää pommittaa miljoonia maksavilla ohjuksilla alle satasen telttoja ....
Muistelen että jenkit saivat pataansa vietkongilta aikoinaan tuolla Vietnamissa.Ja lähtivät sieltä "häntä koipien välissä pois".
Muistanko ihan väärin?
Sodan voitti Pohjois-Vietnamin armeija.
Vietcong (=etelässä toiminut sissiporukka) otti jenkeiltä pataansa TET-hyökkäyksessään niin pahoin 1968, että eivät enää käytännössä olleet sotilaallinen voimatekijä sen jälkeen.
Olla.Alkaa tuo dementia näköjään jo vaivaamaan.
On muuten tuo Vietnamin sota niitä harvoja sotia missä jenkit saivat maistaa tappion karvasta kalkkia.
"Kyllä pommikoneilla on merkitystä kun taistelut on rajattu jollekkin selvälle alueelle, missä on pommitettavia kohteita"
No yllätys. Mikäpä olisikaan parempi kohde, kuin vihollisryhmitys tietyllä alueella vaikkapa Khe Sanhin tukikohdan ympärillä.
"Mutta kuten Bush totesi Afganistanista, ei ole järkevää pommittaa miljoonia maksavilla ohjuksilla alle satasen telttoja ...."
No just. Kyllähän se on ihan järkevää pommittaa rautapommeilla vihollisjoukkoja, jos se vaan säästää omien joukkojen verta. Jokseenkin outoa verrata paria talibania vastaan tehtyjä harmaan vaiheen tarkkuusiskuja kunnon konventionaaliseen sodankäyntiin. Samatenhan Afgoissakin on käytetty B52- ja B1- koneita vihollisryhmitysten massapommituksiin Mk82/83/84-rautapommein jos siitä on katsottu olevan hyötyä.
Vai kymmenestä kilometristä. Kyllä se vaan on niin, että venäläiset toimittivat vietnamilaisille IT-ohjuksia, jotka kantoivat 30.000 metriin. Ne ylsivät juuri ja juuri pommittaviin B-52:siin.
Vietnamin sota on sota, jossa jenkit voitti kaikki suuret taistelut, mutta hävisivät itse sodan, kun oman maan yleinen mielipide kääntyi sotaa vastaan totaalisesti.
Sota kesti liian kauan ja jenkit ei hallinneet propagandaa vapaassa uutisoinnissa, propagandan kehittäminen oli jäänyt toisen maailman sodan tasolle.
Eli jenkit hävisi sodan kotirintamalla, ei niinkään taistelukentillä, tätä pidetään jopa klassisena esimerkkinä väärin tiedotetussa sodassa ...
Kun Yhdysvaltain ilma-ase oli noin ylivoimainen, varmaan maajoukotkin, niin miten pohjois-Vietnam ja Vietcong pystyi jatkamaan taistelua? Eikö kohteet pohjois-Vietnamissa olleet loppuneet, tuhottu, samoin Vietcong oli tuhottu TET-hyökkäyksessä, mikä meni vikaan?
Jenkit hallitsi kyllä ilmatilaa, mutta oli erittäin huonoja jalkautumaan maastoon, eikä niitä taisteluja vaan saada loppumaan, jos ei miehet mene niihin pusikoihin.
Toisaalta, kun taistelut vaan jatkuu, vaikka ne oman propagndan mukaan on kaikki voitettu, niin lopulta menee miehiltä usko omiin johtajiin ja sodan tavoitteisiin, lopulta jokainen vai huolehtii itsestään ja haluaa päästä hengissä takaisin kotiin ...
Pohjois-vietamin yllä B-52 osoittautui turhan haavoittuvaksi SA-2 ohjuksille, mutta etelässä, missä vietcongin it-aseistus ei ollut kovin hääviä, B-52 oli hyvä aluepommittaja silloin kun haluttiin "kyllästää" tietty alue pommimatolla
Khe Sanin taistelussa kone oli mainio peli mutta esim. Chu Chin tunneliverkostoa vastaan ei ollu, vaikka ei siellä tunneleissa mitään juhlia vietettykään.
Tyypillinen Bomb run jätti maahan noin muutama satametriä leveän ja 1,6-3,2 kilometrin mittaisen pommitetun maa-alueen. Kun erikoisjoukoille annettiin Bomb Assesment tehtäviä, he huomasivat että sissejä mönki esiin maanalta kuin muurhaisia. Eli ei aina toiminut.
Kylähän se tuli tv-uutisissa tutuksi näyksi silloin kun aina näytettiin miten B-52 koneista lähti loputtoman tuntuisesti pommeja.
USAn silloinen puolustusministeri Robert Mc Namara kuoli muutama viikko sitten. Vietnamin sotaahan kutsuttiin Namaran sodaksi. vähän kuin Talvisotaa sanottiin Erkon sodaksi joissain piireissä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Robert_McNamara