Laskujen eräpäivät?

Budjettini on miinuksella. Kuukausi sellainen, että kaikki laskut kasassa.

Ajattelin siirtää parin laskun eräpäivää. Lainan lyhennystä, yhtiövastiketta enkä sähkölaskua voi siirtää, mutta entäs TV-lupa.
Jos siirrän maksupäivää 10 vrk, miten paljon maksaa (4 kertaa vuodessa).
Kännykkälasku? Tuleeko eräpäivän siirto kalliiksi (Tele-Finland)?

Oletteko kokeilleet tuota konstia saadaksenne syödä?
4977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ainakin minä olen voinut siirtää sähkölaskun eräpäivää eikä ole maksanut mitään. Helsingin energia suhtautuu hyvin joustavasti.

Tv-lupa voi olla vaikeampi siirtää. Itse maksan aina lähes pari viikkoa myöhässä, mikä johtuu siitä, että eräpäivä on 11. pvä ja eläke tulee 20.pvä. Ei siinä ajassa vielä karhuta telen taholta, joten sakkomaksuakaan ei tule.

Tele-Finlandista en tiedä, mutta Saunalahdella voi itse siirtää maksutta eräpäivää netissä itse muistaakseni aina 20 pvää eteenpäin.

Soittele ao. firmoihin. Parempi niin kuin että tulee karhulaskuja ja maksat sitten viitosen per lasku ylimääräistä.

Äänestä
  • Fortumilla eräpäivän siirto maksaa 5 euroa.

    Äänestä

  • ilmaista kirjoitti:

    Fortumilla eräpäivän siirto maksaa 5 euroa.

    Luojan kiitos, en ole Fortumin asiakas eikä rahani mene sen ahnaaseen kitaan.

    Joku toisella palstalla paheksui sitä, ettei Helsinki ole päästänyt Helsingin Energiaa vapaaksi riistaksi ja oletettavasti Fortumin saaliiksi. Helsingin Energia kun vääristää kilpailua palauttaessaan Helsingin kaupungille osan voitoistaan ja sen vuoksi helsinkiläisten veroäyri on pienempi kuin muutoin olisi. Minä en paheksu lainkaan.

    Espoolaisethan päästivät omansa mutkan kautta Fortumin saaliiksi. Ja katuvat katkerasti. Hinnat kun nousivat päinvastaisista lupauksista huolimatta.

    Äänestä

tee se. Kännykän Gprs-eston purkaminen maksaa 7,9 e. On kokeiltu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siirtäminen kirjoitti:

Budjettini on miinuksella. Kuukausi sellainen, että kaikki laskut kasassa.

Ajattelin siirtää parin laskun eräpäivää. Lainan lyhennystä, yhtiövastiketta enkä sähkölaskua voi siirtää, mutta entäs TV-lupa.
Jos siirrän maksupäivää 10 vrk, miten paljon maksaa (4 kertaa vuodessa).
Kännykkälasku? Tuleeko eräpäivän siirto kalliiksi (Tele-Finland)?

Oletteko kokeilleet tuota konstia saadaksenne syödä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu