Hankinnassa on 720 pitkä vaunu.
Talvet rinteen juurella, kesät auton perässä tuollaisen 5000 km.
Kumpainenko on raadin mieleen?
Dethleffs vai Hobby
11
6543
Vastaukset
- mutta...
Jostain olen lukenut että hobbyn lämpöeriste ei olisi kummoinen. Eli talvikäytössä tarvitsisi reilummin energiaa lämmitykseen. Tuosta toisesta merkistä en tiedä yhtään, vain tuo hobbyn 'loppulausunto' on jäänyt päähän. Itse katselisin ehkä Soliferia, Kabea tai Cabbya.
- Kaikki..
Voi olla että energiaa menee enemmän, mutta toisaalta rahaa paljon vähemmän.
Energian kulutus ei sinällään haittaa, kunhan tarkenee.
Jos sitten otetaan vertailuun hobby (720), sekä lisävarusteet jotka siihen haluan, niin hintaero vastaavaan soliferiin (690) on 20 tuhatta euroa.
Sillä saa aika pitkäksi aikaa kaasua ja sähköä, vaikka tilaa kaasukontin vaunun viereen. - Miriam Makee
Itse tykkään hoppy-vaunun huonejärjestelystä. Makuuhuoneesta suora käynti pesuhuoneeseen ja paskahuussiin. Kiva mennä suihkusta suoraan paskalle.
Kabeassa ei tätä mahdollisuutta ole.
- on enemmän
sinun käyttöösi sopivat tilajärjestelyt. Dethleffsissä saatavissa foam-eristettyjä talviversioita, http://www.netticaravan.fi/kauppiaat/Helsinki Caravan Oy/634/1/39693/0
hintakin kohdallaan- Hoppy-Suomi
Kotimainen Hoppy on minun valintani.
- 720ukfe2009
Meillä 720 Hobby Alden keskuslämmityksellä,ilmastointi (lämmitää myös) ym. , kyllä pärjää. Itse kun tilaat ja haet Euroopasta,säästät reilusti,mutta jos kiire saada,niin sit Suomesta 32k€ hintaan.
- näyttäisi
olevan 2009 hintaan 23900,-
linkki: http://www.nettikaravaani.com/viewVehicle.php?id_travel_truck=1294989
Onko halpa?
- prestige
Hobbyissä kaikki ikkunat ovat avattavia ja niitä on ihan liikaa muutenkin, turhia lämmön hukkaajia!
Lisäksi ovi on tarpeettomasti kaksi-osainen ja pakkasilla ihan turhan hutera.
Muuten pidän Hobbystamme, emmekä reissaakaan sillä miinusasteilla. Talvivaunuksi löytyy kyllä asiallisempiakin. - camper snow
jos ostat perusDetskun tai Hobbyn ei suurta eroa. Ovat mielummin kolmen kauden vaunuja eivätkä ympärivuotisia. Hobbyssä on vielä vähän huonompi eristys.
Mutta Detskulla on mallisarja Camper Snow jossa on palsummat eristeet. Se sopii jo paljon paremmin tunturin juurelle kuin muut mallisarjat tai yksikään Hobby.
Se on sitten toinen asia miten tarjolla olevat pohjaratkaisut sopivat juuri teidän tarpeeseen. merkittävä juttu sekin. - Knause
Kummassakin vaunussa on mahdollissuus tuntea pumban ihana tuoksu aamuisin.
- deekdjxhsckbsjgsjvgshvsx
juurellehjgvvvnvmn,mn,n,n,m.,-,.bx v ,m.,ököök
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692703
- 632634
- 681782
- 241617
- 201540
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91470- 151382
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81197- 291131