ajamaan autoa (yksityisalueella)? Tänään meni aikaa siihen että kuinka auto lähtee ykkösellä liikkeelle ja kuinka ohjataan. Oliskos neuvoja opettamiseen?
Kuinka opetan poikani
tiri
4158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tikanpojan puuhun ,ei mene kauankaan kun jo opettaa sinuakin ajamaan.
että pysy rauhallisena ja opettavaisena - älä ala moittimaan että "etkö sinä osaa". kaikkea ei voi oppia kerralla mutta ajamalla oppii pikkuhiljaa, opettamisessa menee aikaa se on selvä.
mitään opetusta tarvitse. Lähtöjä,lähtöjä,lähtöjä,eli toistoja toiston perään,kyllä ne jalat oppivat toimimaan oikein.Rauhallisuutta.
Siinä on myös muistaakseni jotain perusteoriaa moottorista ja kytkimestä.
Kokeile välillä vaihtelun vuoksi peruuttamista ja tietysti kaikkien nappuloiden sokkokäyttöä. Käy välillä kahvilla ja käske poikaasi kokeileman kaikkea ihan itse. Jarrupolkimen (ja käsijarrun, seisontajarrun) käyttö pitää tietysti olla ensin hanskassa.