Uskonlahko syntyi Los Angelesissa 1900-luvun alussa ja opinmuodon toi Suomeen T.B.Barrat niminen mies vuosisadan alussa.
Kyse ei siis ole mistään Jerusalemista tulleesta alkukirkosta, joka loppui v.70 Jkr.syntymän.
Kyse ei siis ole mistään Jerusalemista tulleesta alkukirkosta, joka loppui v.70 Jkr.syntymän.
Vastaukset 10
Vanhimmat
adventistit jne.paljon lahkoja on jenkeissä syntynyt
Kun katsot verhon taakse, voit nähdä niiden takana vaikuttavan hengen?
Miksiköhän Jeesuksen
ja Apostolien teot ovat Raamatussa?
Eivät amerikkalaiset niitä keksineet.
Mormoniien kirjan kyllä väkersivät, mutta
se nyt oh ihan toinen asia kuin Raamattu,
ainoa aito ja alkuperäinen!
Kannattaisi ottaa käytäntöön ne Apostolien teot!
Lukea ja uskoa niin kuin siellä on kirjoitettu,
konstailematta ja nöyrästi.
Valkenisi moni asia!
'oppimuoto' tulee Amerikasta. Sieltä tulevat muutkin vapaat uskonyhteisöt. Amerikassa ei ole kansankirkkoja niin kuin Euroopassa.
1800-luvulla siirtolaiset alkutaipaleilla "catmoney" oli rahaa, jota jokainen sai tehdä.
Sillä huiputettiin hirveästi siirtolaisia, pankkeja syntyi ja sammui kuin sieniä sateella.
Uskon yhteisöjen kanssa sama juttu, joku juurtui joku sammui.
Ex - eurooppalaisethan tämän helluntaiherätyksenkin ovat keksineet - opinmuodon-.
Jos Jumala tekee jotain Afrikassa, niin tekee. Jos tekee jotain Aasiassa, niin tekee. Jos Jumala puhuu jollekin Euroopassa, niin puhuu. Jos Jumala puhuu jollekin Amerikassa, niin puhuu.
Joku voisi sanoa, että eihän Lutherin opetuksia voi uskoa, kun hän eli 1500-luvulla ja Saksassa. Mutta miksi Jumala ei voisi käyttää Saksassa 1500-luvulla elänyttä miestä totuuden tuomiseen?
Vanhassa testamentissakin on kerrottu erilaisista uskonpuhdistuksista. On kerrottu tapauksista, kuinka jonkun henkilön tai henkilöiden toiminnan tuloksena alettiin noudattaa jotain unohdettua tai laiminlyötyä totuutta. Jumalan säätämiä asioita, joita ei oltu noudatettu kenties satoihin vuosiin.
Koen vahvasti niin, että koko ajan monimutkaistuvassa maailmassa olemme aina vain enemmän riippuvaisia siitä, että Pyhä Henki vaikuttaa meidän elämässämme ja meidän kauttamme. Antaa meille Jumalan tekoja tehtäviksi ja Jumalan sanoja puhuttavaksi.
En oikeastaan ollenkaan ymmärrä tätä vähän väliä tänne ilmestyvää keskustelua siitä, että "helluntailaisuus on 1900-luvun alussa Amerikassa syntynyt uskonlahko." Hei haloo! Jos ette ole syntyneet Jumalan lapsiksi, niin hoitakaa ensin tämä asia kuntoon: uskon kautta Jeesukseen Kristukseen. Jos olette jo Jumalan lapsia, niin etsikää Jumalaa ja hänen todellisuuttaan elämässänne niin, että näette myös Jumalan tekojen alkavan tapahtua elämässänne ja Jumalan Elävien Sanojen tulevan puhutuksi teidän kauttanne. Sen jälkeen tämän aloitusviestin tyyliset pohdiskelut eivät enää kiinnosta teitä.
Gerhard Olsen-Smidt on eräs henkilö, joka vaikutti voimakkaasti helluntailaisuuden juurtumiseen Suomeen.
Vuonna 1925 tuomittiin tämä helluntailaispastori vuodeksi vankeuteen ja karkotettavaksi maasta. Syynä oli haureus saman sukupuolen kanssa eli homoseksuaalisuus. Kumppani sai puoli vuotta ehdollista. Olsen-Smidt oli alun perin norjalainen, ja hän kävi Amerikassa tutustumassa helluntailiikkeeseen. Hän perusti ensimmäisen seurakunnan Helsinkiin 1920.
Helluntailaiset tuskin itse tuntevat tätä historiallista nippelitietoa lahkonsa alkuajoista mm. erään helluntais srk:n sivuilla kerrotaan karkoittamisen syyksi sotatila. No, vuonna 1925 Suomi ei ollut vielä sodassa :)
peräisin olevaa paljonkin,show mwininki,ihme parantumiset seurakunnan edessä ja paljon muuta jotka ovat peräisin Amerikan markkinoilta.
luterilaista uskontoa. Onkohan ev.lut. kirkko Saksalainen usko? Mutta taivaasta tullut oiea uskovaisuus taitaa vaikuttaa ns. vapaissa seurakunnissa.
äärimmäistä "Jumala" kokemusten ja elämysten etsimistä. Vapaissa suunnissa on paljon ns. "uskon elämysmatkailijoita" joille mikään eurofobia ei riitä vaan he haluavat aina vain lisää. Ja tätä osataan myös hyödyntää.
Näin ei toki ole läheskään kaikissa seurakunnissa vapaissa suunnissakaan mutta tämä on ilmiö, joka valtaa alaa yhä enemmän ja enemmän.
Vapaista suunnista nämä omalaatuiset, harhaoppiset ja kaukana Jumalasta olevat piskuiset lahkot nimenomaan sikiävät. Ja tätä eivät vapaat suunnat edes yritä hillitä vaikka se olisi hyvinkin tärkeää, harhaoppisuutta pitäisi aina karttaa ja sille ei koskaan tulisi antaa otollista kasvualustaa. Vapaat suunnat vain käytännössä usein ovat se pelto jossa nämä rikkaruohot saavat vapaasti levitä.
>>helluntailaisuus on Amerikkalainen uskonlahko