Kammottava kuolon pelko

Pelkään kauheasti, että tärkein ihmiseni kuolisi.. Ei ole oikeastaan varsinaisia syitä miksi niin, mutta ei koskaan tiedä. Mietin jatkuvasti että mitä tekisin sen jälkeen, kestäisinkö jne. huhhuh. Muita?
6210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

minulla on täysin sama pelko joka kyllä luultavasti johtuu siitä että olen muutama vuosi sitten menettänyt tärkeän ystävän.

Äänestä

minulle tuli sama pelkotila kun kihlattuni kuoli.

Ajoittain iskee päälle nuo ajatukset, no mietin muutenkin aivan liikaa.

Äänestä

silloin kun lapset oli pieniä, mutta elämä jatkui, lapset lensi maailmalle, nyt ei kuolemakaan pelota.
Kuolema on vain nukkumista.
Mieti kuinka ihana on nukkua syvää rauhallista virkistävää unta tarpeeksi pitkään, sen jälkee nousee sängystä iloisena täyttä elämää pursuavana, elämä tuntuu mukavalta.
Kuolema on vain nukkumista, kaikki kauheudet unhoittuu, on vain mukava nukkua, ei kuolemaa tarvitse pelätä, se tulee sitten vanhana, kun olet hyvin uupunut ja toivotkin jo sitä.
Kuolema on aina hyvä asia, siihen loppuu ihmisten kärsimykset, pettymykset , kivut, pelot, ja kaikki paha, pahaa ei enään ole on vain hyvä olla.
Tule sinuksi kuoleman kanssa , huomaat ettei siinä ole mitään pelättävää.

Äänestä

Vanhana kuoleman kohtaaminen on luonnollista ja hyväksyttävää. Vanha ihminen on väsynyt pitkän matkansa päätteeksi. Hän laittaa pään tyynylle ja sulkee silmänsä. Hän pääsee pois tuskistaan, kuolee hymy huulillaan. Suru täyttää läheisten sydämmet, mutta samalla he ovat onnellisia: hän ei kärsi enään, nyt hänellä on hyvä olla. Nuoren kuoleman kohtaaminen on täysinpäinvastaista. Se on kaikkea luonnonlakeja vastaan. Se on epäreilua ja luonnotonta. Sitä on mahdotonta ymmärtää. Sitä ei odottanut, kukaan ei siihen varautunut. Kukaan ei halunnut sitä tapahtuakseen. Seisomme vain mykkinä kuoleman edessä kun hän tekee työtään. Riistää rakkaat luotamme.

Kuoleman voi ajatella näin tai toisella tavalla. Katkerat tunteet liittyvät aina kuolemaan, varsinkin kun on nuoresta kysymys. Kuolema on kuitenkin luonnollinen tapahtuma, kuolintavasta riippumatta. Jokainen meistä tulee joskus tiensä päähän. Se on hyväksyttävä, meidän aikamme on rajallinen.

Älä mieti asioita liikaa. Elä päivä kerrallaan. Jonain päivänä koitaa päivä kun joudumme rakkaastamme loupumaan. Elämässämme luovumme monista rakkaistamme. Mutta pelko ei saa estää elämää, sen täytyy suojella sitä. Ole onnellinen tästä hetkestä ja läheisistä, jotka ovat vielä elossa. Läheisistä, joiden kanssa voit vielä elämääsi jakaa. Älä pelkää elämää, lahja on liian kaunis siihen. Tee vielä se mitä on mahdollista tehdä, älä mieti sitä mitä jäi tekemättä.

Kauniita päiviä elämääsi. Toivon, että voittaisit pelkosi ja elämä saisi täyden otteen elämästäsi =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


honoluluu kirjoitti:

Pelkään kauheasti, että tärkein ihmiseni kuolisi.. Ei ole oikeastaan varsinaisia syitä miksi niin, mutta ei koskaan tiedä. Mietin jatkuvasti että mitä tekisin sen jälkeen, kestäisinkö jne. huhhuh. Muita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu