Palstan viitteelliset ohjeet ovat harhaanjohtavia. Palstaa johtavaa Ööveriä ei kiinnosta mikään muu kuin se että, hänen Överisminsä nousee joka keskustelussa pääteemaksi.
Överismillä on pieni mutta, fanaattinen kannattajakunta. Ööveri on kohottanut itsensä tässä foorumissa jakamattomalle valtaistuimelle josta hän voi jaella joko pikku ilkeyksiä, mielivaltaisia siirtoja, poistoja tai Överismin kuolemattomia sloganeita joita rupusakki saa niellä kuin pölyä.
Antakaa kirjoittelijat Ööverille sitä mitä hän tahtoo. Kolminkertainen eläköönhuuto Överismille. T: Kadunlakaisija.
Överismillä on pieni mutta, fanaattinen kannattajakunta. Ööveri on kohottanut itsensä tässä foorumissa jakamattomalle valtaistuimelle josta hän voi jaella joko pikku ilkeyksiä, mielivaltaisia siirtoja, poistoja tai Överismin kuolemattomia sloganeita joita rupusakki saa niellä kuin pölyä.
Antakaa kirjoittelijat Ööverille sitä mitä hän tahtoo. Kolminkertainen eläköönhuuto Överismille. T: Kadunlakaisija.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Ööver saa minun puolestani vaikka haistaa pitkän paskan. On tuo sellainen oman agendansa tyrkyttäjä, ettei heti tule toista samanlaista mieleen..
Överismiin kuuluu kaikki se turha mitä pönkitetään Suomalaisten veronmaksajien kustannuksella.
Ööveri ei näe mitään ristiriitaa siinä tilanteessa että, riuska nuori mies lähtee kotimaastaan tekemättömiä töitä pakoon ja alkaa elää Suomalaisen sosiaaliturvan varassa.
Överismin jyrmyt askeleet vievät kansamme kohti varmaa tuhoa. T: Kadunlakaisija.
Kun näitä riuskia nuoria miehiä istutetaan "turhanpanttina" Suomessa, niin samaan aikaan maailmalla kuolee oikeata pakolaisturvaa tarvitsevia ihmisiä kuin kärpäsiä. Noh, tämähän ei ketään kiinnosta, varmaan on väärä palstakin kyseessä..
Omavaraisuus tulee pakostakin olemaan tulevaisuuden sana ja toimintamalli. Toivon vain, että toteutuessaan tuottaa erittäin suuria ongelmia ja kärsimystä varsinkin urbanisoituneelle överistille.
Sitä saa, mitä tilaa.
En osaa nyt oikein lukea sitä vasta-argumentiksi millekään itse esittämälleni "agendalle".
Eikä peen haistattamisella vissiin ole hirveän paljon parannettu yhteiskunnassa kenenkään asioita.
Sen mukaan pakolainen lähtee kotimaastaan yhtä paljon tekemättömiä töitä pakoon kuin sinä olet esittänyt tällä palstalla yhteiskunnallisesti arvokkaita puheenvuoroja.
jota eivät tiedä olevan olemassa?
Vai pitääkö esim. somali merirosvoutta työnä?
Kadunlakaisijan kommenteilla ei ole kovin paljoa painoa...
Kadunlakaisijan kommentit ovat erittäin järkeviä ja paikkansapitäviä.
Esim. somali, ei tiedä mitä on työ.
Paremmin voisi verrata sun älykkyyttä ja somalin halukkuutta työhön.
moderointi samaan aikaan, niin saat heti sinulle kuuluvaa arvostusta. Sitä ennen olet pelkkä rasisti, joka toteuttaa omaa unelmaansa.
yhteiskunnallisen keskustelun ensimmäinen tavoite - vai onko sinulla...?
Toiset pitää sua viisaana, toiset hulluna - turha kumpaakaan mielipidettä on oikaista.
Kaikki vertailu on mahdollista.
Ja saat toki pitää arviointisi Kadunlakaisijan kommenteista.
Sinähän se täällä aina ruikutat ja väistelet itseesi kohdistuvaa kritiikkiä.
Onko sinulla parempaa tietoa asiasta? Onko kaikki työ siellä jo tehty ja ne tulevat laittamaan meidänkin asiat järjestykseen?
Laskisit mielummin mäkeä. T: Kadunlakaisija.
- mutta voisitko kertoa missä ja mitä?
viestejä/viestejäsi niin tunnollisesti, olisi asia juuri nyt helpompi näyttää toteen. Eikö asemasi väittelijänä todellakaan ole mielestäsi, hmm, edes hieman epäreilu?
No osoitus noista pikku ilkeyksistäsi tarttui heti silmään. Olepas hyvä:
"
Laita lähde esille
Kirjoittanut: ei pysty / 07.06.09 / klo 20:28
kun pitää valehdella.
Miksi valehtelet?
* Vastaa tähän viestiin
* Kerro kaverille tästä viestistä
* Ilmoita asiattomasta viestistä
*
Milloin lopetat
Kirjoittanut: Mover / 07.06.09 / klo 20:55
tyttöystäväsi pahoinpitelyn?
* Vastaa tähän viestiin
* Hae kaikki nimimerkin kirjoittamat viestit
* Kerro kaverille tästä viestistä
* Ilmoita asiattomasta viestistä
Esitä todisteet
Kirjoittanut: tolkku muveri / 08.06.09 / klo 17:10
saatanan mulkku!
* Vastaa tähän viestiin
* Kerro kaverille tästä viestistä
* Ilmoita asiattomasta viestistä
*
"
Mieleen tulee myös uhkailua viranomaisen suorittamalla tutkinnalla ja sanktioilla, kun eräitä sanomiasi asioita on joku palauttanut muistiisi.
Otathan kuitenkin, oi LAINvalvojamme huomioon, että sinulla on aivan samanlainen vastuu itsestäsi, kuin kaikilla muillakin on.
On oltava erittäin varovainen, ettei huomaamattaan päästä maailmankuvaansa vääristymään.
- vaan suurempi.
Olet ihan oikeassa siinä, että sheriffin tulee olla tarkkana siitä, ettei päästä maailmankuvaansa vääristymään. Toisaalta - siitä huolehtiminen ei ole tietenkään vain hänen varassaan, kun sekä ylläpito että muut kirjoittajat pitävät siitä osaltaan huolta.
Sheriffi ei ole kuitenkaan ylläpidon edustaja, jonka osallistuminen rajoittuisi pelkästään moderointiin. Hän on kirjoittajien joukosta valittu "ryhmänjohtaja", joka edelleen osallistuu ryhmänsä toimintaan, kirjoittamiseen.
Kun ajatellaan itse kirjoittamista palstalla, ei kai liene periaatteessa merkitystä sillä, moderoiko joku keskustelijoista, jos vain kaikki ymmärtävät laillisuuden merkityksen keskustelussa ja osaavat sitä noudattaa? Eikö palstan siisteys ole kaikkien etu?
Sitaateistasi:
"
Laita lähde esille
Kirjoittanut: ei pysty / 07.06.09 / klo 20:28
kun pitää valehdella.
Miksi valehtelet?
* Vastaa tähän viestiin
* Kerro kaverille tästä viestistä
* Ilmoita asiattomasta viestistä
*"
Tämä ei ollut minun kommenttini, vaan jonkun esittämä, aika johdatteleva, kysymys. johon vastasin varmaan seuraavalla, yhtä "johdattelevalla", jolla pyrin osoittamaan johdattelevuuden:
"Milloin lopetat
Kirjoittanut: Mover / 07.06.09 / klo 20:55
tyttöystäväsi pahoinpitelyn?"
"
Esitä todisteet
Kirjoittanut: tolkku muveri / 08.06.09 / klo 17:10
saatanan mulkku!
* Vastaa tähän viestiin
* Kerro kaverille tästä viestistä
* Ilmoita asiattomasta viestistä
*"
Tämä ei ole minun esittämäni kommentti.
"Mieleen tulee myös uhkailua viranomaisen suorittamalla tutkinnalla ja sanktioilla, kun eräitä sanomiasi asioita on joku palauttanut muistiisi."
Minun sanomisellani ei ole sen kummempaa roolia kuin muillakaan. Kysymys on, tietenkin, pelkästään yksittäisen viestin hyväksyttävyydestä. Tällaisissa tilanteissa nimenomaan toivon, että ko. viesti kaivetaan esiin - ja "nostetaan kissa pöydälle". Huutelua ilman perusteita täällä on tarpeeksi.
Kiitokset kritiikistäsi.
- mutta eivät ne sitä pakoon lähde.
Olikohan tänä ihan itsestään selvä asia? Oletkohan sinä pikkuhiljaa, tämän palstan muiden realistien kansa, aivopessyt itsesi?
kirjoittaa useampikin henkilö.
Niin, tuo esittämäni lainaus oli kylläkin yhtä ja samaa keskustelua, mutta tämähän ei käynyt mielessäsi.
Sinulta siis vaadittiin lähdettä, johon vastasit kertomasi mukaan vain ”johdattelevasti”, ja pyrit vain osoittamaan toisen johdattelevuuden(?). Aika tökerö selvitys, mutta eipä se paljon tyylistäsi poikkeakaan. Ja tuo -tolkku muverin- kirjoitus oli sama kysymys toistettuna sinulle uudelleen.
Ei kuitenkaan löytynyt tuolloin niitä pyydettyjä lähteitä, vaikka jokunen muukin niitä sinulta pyysi. Toimit vain tyylillesi uskollisena ja poistit tekstit. Oliko se mielestäsi aikuismaista toimintaa, ja sopiiko mielestäsi hyvinkin sheriffin toimintatapaan Eniron palveluksessa?
- Jos jäät tappiolle, tai näytät liian typerältä, siivoat vain jälkesi- Näinhän se sinun mottosi menee, vai mitä? Ja tietenkin kaikki erimieltä olevat ovat väärässä. Siihenhän sinun palstan säännötkin tähtäävät.
Olet kyllä aika naurettava tapaus,
”Tällaisissa tilanteissa nimenomaan toivon, että ko. viesti kaivetaan esiin - ja "nostetaan kissa pöydälle". Huutelua ilman perusteita täällä on tarpeeksi.”
Tätä hieman kommentoin ainoastaan tuon, ”Huutelua ilman perusteita täällä on tarpeeksi”, lauseesi vuoksi.
Katsos kun olen sitä mieltä, ettei minun kannata alkaa syvällisemmin nostelemaan kolmantena osapuolena tätä ko asiaa tämän enempää esiin. Se on sinun oma ongelmasi irl. Minähän otin esiin ainoastaan sinun palstalla rehentelysi tosielämässä tapahtuneesta asiasta, joita sitten jälkeenpäin peittelet jopa virkavallalla uhkailemalla, kun joku asiasta sinua huomauttaa. Mutta jos niissä sinun puheissasi, joita palstalla silloin joku alkoi selvittämään, oli puoletkaan totta, on sinun käytöksesi irl silloin tutkinnan alaisena, eikä suinkaan kenenkään nettihuutelut.
"Minun sanomisellani ei ole sen kummempaa roolia kuin muillakaan."
No kyllähän sinun sanomisillasi on huomattavasti suurempi rooli kuin muiden. Ellet tätäkään ymmärrä, annat itsestäsi aina vain typerämmän kuvan.
Mutta niiden ei pidä antaa sekoittua faktojen kanssa.
Suosittelen keskusteluohjeeksi tällä palstalla aika lailla ehdottomasti sitä, että puhutaan vain sellaisista asioista, jotka on saatu "pöydälle" ts. asioista, joista muodostettavista mielipiteistä ja väitteistä on saatava tietoa perusteluksi.
Muu asioiden, henkilöiden tai motiivien arvailu on omasta mielestäni 100-prosenttista ajanhukkaa.
Yksi niistä on tietysti "Moverin" takana olevien kirjoittajien määrä.
Yksi heitä kuitenkin on, usko tai älä.
puuttuvaa eikä näin mahdollista pyydettyä kommentointia.
Esitetty ei antanut reaaliajassa, edellisessä viestissä sen enempää kuin nytkään aihetta - eikä mahdollisuuksia jatkokeskusteluun: Miksi valehtelet? on tosi typerää ja hedelmätöntä "keskustelua".
Ja sinäkö et Ööverin kanssa näe siinä mitään ristiriitaa että, näitä samoja "pakoon" lähteneitä tulee meille jopa Ruotsista asti, koska vallitsevien lakien mukaan heille ei voi sieltä turhapaikkaa antaa?
Olet tainnut antaa Ööverismin aivopestä itseäsi. T: Kadunlakaisija.
Eikö kolme lukittua aloitusta ja mahdollisuus yksittäistapauksissakin saada perustelu poistoihin ole ollut riittävä valaisemaan asiaa sinulle?!
Kerro minulle, Kadunlakaisija, mitä ovat esittämäni
a) pikku ilkeydet?
b) mielivaltaiset siirrot?
c) mielivaltaiset poistot?
Kuinka ihmeessä voi mitään korjata, jos ei kukaan, ensimmäistäkään virhettä osoita? Tällä en suinkaan aseta itseäni miksikään guruksi - mutta tämä lienee totuus ja tilanne tällä hetkellä?
Minä kirjoitan Ööveristä, Överismistä ja siitä miten lopulta vain se on keskusteluissa kaikkein tärkeintä.
Sinä tuot ketjuun lisäksi yltiö-Överismin. Yltiö-Överismi on Överismin pirullisin muoto jossa vainoharhaisesti vahditaan keskusteluita ja vain ne ketjut joissa yltiö-Ööveri selviytyy pääasiana kaulukset valkoisena saavat pitää paikkansa Överismipalstalla.
Tämä palsta keskittyy keskusteluihin keisari Ööveristä ja sitä sivuavista aiheista. T: Kadunlakaisija.
Et vastannut kysymykseeni...
Örvelismiä...?
Tiesin jo aloitusta laittaessani että, se saa sinut raivon partaalle, jos viestissä pääaiheena et ole sinä.
Olet mustasukkainen jopa Överismille. T: Kadunlakaisija.
Olin itse varmaan niin omahyväinen, että kuvittelin över-jutun(kin) kertovan jotenkin vain minusta...
Tietäminen ei nyt näytä olevan tämän aloituksen isoimpia juttuja...
Pikku ilkeyksiä voi jaella Överismin nimissä kuin leipää nälkäisille, mutta sinä teet siitäkin oman taiteen lajisi.
Syytät keskustelijaa joka ei sulata maamme hallitsematonta maahanmuuttoa "oman käden oikeudella moukkamaiseksi".
Miksi? T: Kadunlakaisija.
dialogia näin:
Missä olen syyttänyt henkilöä, joka ei sulata hallitsematonta maahanmuuttoa, moukkamaiseksi?
Sitten sinä vastaat ehkä linkillä kommenttiin, jossa olen moukkamaisuudesta puhunut.
Jos - ja ehkäpä kun, et ole itse asiaa vielä esiin tuonut, minä kerron sen: En ole ketään syyttänyt siitä, ettei sulata hallitsematonta maahanmuutttoa, moukkamaiseksi, vaan siitä, ettei tervehdi ihan tavallisia ihmisiä.
No niin. Nyt voit hypätä jo aloituksen viidenteen kommenttiin, ole hyvä.
Mutta muista: Älä anna periksi: Minä olen väärässä, sinä oikeassa?
Miksi kyseenalaistat selvän asian? Pikku ilkeyksiäsi voit toki jatkossakin heittää, mutta selvää asiaa on toki turha kiistää.
Hyvä että, olemme edes yhdestä jutusta samaa mieltä. T: Kadunlakaisija.
ongelmat vastaamisen sijasta esittämällä itsellesi kysymyksen, johon itse vastaat.
Ja toki - olet oikeassa! (Siis tässä en minäkään erehtynyt!)
Kirjoituksesi on kuin suoraan oppikirjasta ammennettua yltiö-Överismiä.
Pyrit samaan kuin sadun keisari. Keskusteluun Ööverin uusista vaatteista. Överismi ei siedä tilastoja, ihmisten havaintoja hallitsemattomasta maahanmuutostamme eikä etenkään tavallisen kansan huonoja kokemuksia osasta maahanmuuttajistamme. T: Kadunlakaisija.
Älä jankuta. Kerrot vaan, missä olen noin toiminut.
Eli toinen kerta:
"Missä olen syyttänyt henkilöä, joka ei sulata hallitsematonta maahanmuuttoa, moukkamaiseksi?
Sitten sinä vastaat ehkä linkillä kommenttiin, jossa olen moukkamaisuudesta puhunut.
Jos - ja ehkäpä kun, et ole itse asiaa vielä esiin tuonut, minä kerron sen: En ole ketään syyttänyt siitä, ettei sulata hallitsematonta maahanmuutttoa, moukkamaiseksi, vaan siitä, ettei tervehdi ihan tavallisia ihmisiä."
Tarkemmin asiaa harkittuani perun pahat puheeni ja en väitä kenekään syyttäneen ketään moukkamaiseksi varsinkaan hallitsemattoman maahanmuuton vuoksi.
Pikku ilkeyksiä jaellen joku voisi jotain todellakin syyttää moukkamaiseksi.
Heil Ööver. T: Kadunlakaisija.
meikäläisen tasolle erehdyksiä tekevien lihalliseen massaan?
Fiuuuuu
"Pikku ilkeyksiä jaellen joku voisi jotain todellakin syyttää moukkamaiseksi."
En ainakaan minä - ainakaan sinua.
Kippis.
mitäpä muuta siltä mulkulta voi odottaa.
on jotain - ulkonevaa tai ei - jalkojen välissä
- mutta kaikilla ei ole itsetuntoa korjata muiden kurssin lisäksi omaansa.
Hattu päästä sellaisille.
Paneeko Halla mieltäsi noin pahasti? Tässä vastauksessa kiteytit oikeastaan kaiken itsestäsi.
En oikeastaan muunlaista viestiä osannut ihmisvihaajalta odottaakaan. T: Kadunlakaisija.
SINÄ RAKASTAT ihmisiä, hänen taustaominaisuuksistaan riippumatta?
Yleisesti ottaen olen ilkeä, paheellinen ja vieläpä aika vittumainen ihminen joten voin ilman sarvia ja hampaita todeta.
Lähimmäisenrakkaus ja minä on aika kaukaa haettua jopa näihin keskusteluihin. T: Kadunlakaisija.
ihmisvihaajaksi?
Et ole tainnut sittenkään lukea kotiläksyjäsi huolella.
No - mutta kirjoitti tässä taannoin vihaavansa "Hallan panemia höpöttäjiä" jotka matkaavat aaseillaan kohti Arkadianmäkeä hartaasti ja sydämensä pohjasta.
Jussi Halla-ahoa kohtaan aika kovaa vittuilua vai mitä Över? T: Kadunlakaisija.
Sinänhän olet varsinainen tietotoimisto...
Joskus olen epäillyt että, - mutta on sama kirjoittaja kuin Mover.
- mutta et kai sinä, vihaisi Jussi Halla-ahoa sydämesi pohjasta? T: Kadunlakaisija.
yhtä luotettavia?
Vakuutan näin olevan.
Uskotko jo, vai valehtelenko lisää? T: Kadunlakaisija.
että - kaiken todennäköisyyden mukaan, valitettavasti.
Kuvitellaanpa Mover, että - mutta on kovin fanisi pohjoisella pallonpuoliskolla. Siis juuri sellainen "aivoton" teini joka tottelee jokaista käskyäsi.
Haluaisitko että, no - mutta vihaa Jussi Halla-ahoa sydämensä pohjasta?
Juuri sinä voit vaikuttaa faneihisi. T: Kadunlakaisija.
rasismiaiheessa on ihan tarpeeksi jauhettavaa ilman että kannattaisi oletella nimimerkkien taustoja ja vihaamisia, puhumattakaan heidän motiiveistaan - vaikka sitä tälläkin palstalla on välillä jaksettu harrastaa suunnilleen juorulehtien tyyliin. Lienee parempi, että täällä ainoastaan arvioitaisiin itse nimimerkkien tuomia juttuja, joiden yhteydestä muihin kommentteihin, varsinkin rekkaamattomien kirjoitamiin, kukaan meistä ei pysty sanomaan yhtään mitään varmaa - et myöskään sinä.
Vihaamisen kautta en toivo kenenkään toimivan. Sinänsä ymmärrettävää se sinänsä on, jos tuntee ihmisoikeuksiaan loukatun.
ööverille ei kelpaa mikään todellisuuteen eli reaalielämään perustuva asia !
Aikoinaan esittelin tällä palstalla poliisin virallisia rikostilastoja - no sehän ei kauaa palstalla ollut (ei ollut mieleistä luettavaa ööverille eikä sen hännystelijöille) !
Useita tosiasioihin perustuneita (jopa kuvia ja videoita) kirjoituksiani on poistettu pelkästään sen takia että ööver on ....
löytyy täältä:
http://pxweb2.stat.fi/database/StatFin/databasetree_fi.asp
Ole hyvä.