Suomi on hiilivoiman salarakas

Nyt se on sanottu niinkuin itsekin olen asian kokenut, mutta en ole löytänyt oikeita sanoja sen kertomiseen: Suomi on hiilivoiman salarakas.


"
EU-direktiivit, Samuli Harala, 24.6.2009, 10:17

Greenpeace: Suomi on hiilivoiman salarakas

Ympäristöjärjestö Greenpeacen mukaan Suomi ajaa EU:ssa joustoja vanhojen hiili- ja turvelaitosten päästövaatimuksiin. Luxemburgiin kokoontuvat ympäristöministerit päättävät torstaina 25.6 IED-direktiivistä, joka käsittelee teollisuuslaitosten ilmansaastepäästöjä.

"Suomalaiset poliitikot vakuuttavat yksi toisensa jälkeen, kuinka runsaspäästöisistä hiili- ja turvelaitoksista on päästävä pian eroon. Nyt Suomi on osaltaan vaatimassa, että juuri näiden samojen laitosten päästövaatimuksien tiukentamista pitäisi siirtää pitkälle vuoden 2020 jälkeen ja lisäksi vaatimuksia pitäisi heikentää. Tämä osoittaa vain, ettei Suomella ole todellista aikomusta näiden laitosten sulkemiseen", sanoo Greenpeacen ilmastovastaava Simo Kyllönen.
...
"
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/article303185.ece


Vain muutama päivä sitten ihmettelin, kun huomasin, että PVO himoitsee kolmea uuttaa hiilivoimalaa (PVO on ydinvoimayhtiö TVOn suurin omistaja):
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8339557/39074921
(KOLME uutta hiilivoimalaa!)

8

232

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin että

      tuulivoiman investointien seurannaisvaikutuksina sähkön tuottajat näkevät hiilivoiman erinomaisena ratkaisuna tuulivoiman hitaaksi reserviksi?

      • "ettei nyt vain olisi
        Kirjoittanut: niin että / Tänään / klo 15:17
        tuulivoiman investointien seurannaisvaikutuksina sähkön tuottajat näkevät hiilivoiman erinomaisena ratkaisuna tuulivoiman hitaaksi reserviksi?"

        Tietämyksesi takana täytyy olla todella vankat laskelmat. Haluaisin nähdä ne.


      • pahemimn ole
        Vastaaja kirjoitti:

        "ettei nyt vain olisi
        Kirjoittanut: niin että / Tänään / klo 15:17
        tuulivoiman investointien seurannaisvaikutuksina sähkön tuottajat näkevät hiilivoiman erinomaisena ratkaisuna tuulivoiman hitaaksi reserviksi?"

        Tietämyksesi takana täytyy olla todella vankat laskelmat. Haluaisin nähdä ne.

        varaa puhua toisten tietämyksistä. Samaa spekulointia tai oikeastaan kertaluokkaa pahempaa heität itse niin paljon ja nopeasti kuin kerkeät ajattelematta kirjoittamaan.


    • Ydinvoima ja hiilivoima on kuin peppu ja paita - sen olen usein täällä todennut. Nyt Greenpeace kertoo, ketkä oikeasti rakastaa hiilivoimaa:

      "
      Greenpeacen selvitys: ydinvoimayhtiöt suurimpia kivihiileen investoijia

      27.08.2009 11:52

      Suomeen rakennetaan vuosina 2005-2015 paljon uutta sähkön ja lämmön tuotantoa. Greenpeace kävi läpi valmisteilla olevat voimalahankkeet vuoteen 2015 asti. Suurin osa investoinneista menee edelleen kivihiileen ja ilmaston kannalta yhtä ongelmalliseen turpeeseen.
      ...
      "
      http://www.co2-raportti.fi/index.php?page=ilmastouutisia&news_id=1221

      • muka

        Fortum ja Pohjolan Voima ovat sähköä tuottavia yhtiöitä.
        Asiaan kuuluu että ne rakentavat ja ylläpitävät voimalaitoksia.
        Vai pitäisikö ajaa riskillä loppuun asti niinkuin entisessä neukkulassa,
        jossa vanhentunut infrastrukstuuri pyrkii välillä romahtamaan?


      • muka kirjoitti:

        Fortum ja Pohjolan Voima ovat sähköä tuottavia yhtiöitä.
        Asiaan kuuluu että ne rakentavat ja ylläpitävät voimalaitoksia.
        Vai pitäisikö ajaa riskillä loppuun asti niinkuin entisessä neukkulassa,
        jossa vanhentunut infrastrukstuuri pyrkii välillä romahtamaan?

        Kun vanhan hiilivoiman tilalle aina rakennetaan uusi, on turha puhua, että ydinvoima korvaa hiilivoimaa. Tyhmään kansaan kusetus kyllä uppoaa.


        samasta avausviestin lähteestä


        "- Ydinvoimayhtiöt ovat julistaneet vuosikaudet, miten ydinvoiman lisärakentaminen mahdollistaa kivihiilivoimaloiden sulkemisen. Samalla ne rakentavat uusia kivihiilivoimaloita, joita niillä ei ole mitään aikomusta sulkea vuosikymmeniin."


    • totisesti

      Suomen pitäisi lisätä nopealla aikataululla ydinvoiman osuutta, että hiilivoimaa saataisiin korvattua puhtaammalla tuotannolla. Hiilivoimaakin tullaan toki tarvitsemaan tulevaisuudessa, kun aikomus on luonnon kauhuksi lisätä lintusilppureiden määrää rannikolla.

    • Hiilivoimaa suosivassa politiikassaan Suomi ei suinkaan ole yksin. Tästö lainauksesta on esimerkki siitä, mistä on kysymys, kun sanotaan "Suomi on hiilivoiman salarakas" (Tekniikka ja Talous uutisoi Greenpeacen lehdistötiedotetta) :

      "
      ...
      Direktiivin tarkoituksena on vähentää teollisuuden ja energiantuotannon saastepäästöjä merkittävästi koko Euroopan alueella. Jos Suomen kannattamat lievennykset menevät läpi, saavat vanhat, suuret hiili- ja turvevoimalat kaikkialla EU:ssa käydä kolme ja puoli kuukautta vuodessa vuoteen 2024 asti.

      Erilaiset joustot ja poikkeukset vaarantavat direktiivin ympäristönsuojelutavoitteet. Greenpeace korostaa, että Suomi, joka muun muassa vaatii kansallisille viranomaisille valtuuksia myöntää lisäpoikkeuksia, kuuluu Bulgarian, Puolan ja Romanian joukkoon, jotka vastustavat tiukempaa direktiiviä.

      Tiukkojen ilmansaastenormien pitäisi olla erityisesti Suomen edun mukaisia, sillä suuri osa saasteistamme tulee kaukolaskeutumina muista EU-maista. Suomen ajamat poikkeukset eivät mahdollista vanhojen voimaloiden käytön jatkamista ainoastaan Suomessa vaan koko EU:ssa, Greenpeace muistuttaa.

      Kyllösen mielestä mikäli ilmastotavoitteisiin suhtauduttaisiin oikealla vakavuudella, Suomen ympäristö- ja ilmastopolitiikan tavoitteena tulisi olla vanhojen hiili- ja turvelaitosten korvaaminen puhtaimpaan teknologiaan perustuvilla uusiutuvan energian laitoksilla vuoteen 2020 mennessä.
      "
      http://www.tekniikkatalous.fi/energia/article303185.ece

      Jos joku ei jaksanut lukea koko lainausta, tässä vielä lyhyemmin esimerkki seuralaisista:

      "Suomi, joka muun muassa vaatii kansallisille viranomaisille valtuuksia myöntää lisäpoikkeuksia, kuuluu Bulgarian, Puolan ja Romanian joukkoon, jotka vastustavat tiukempaa direktiiviä."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1323
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    5. 60
      641
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      487
    Aihe