Onko muilla heittää vasta saadun lainan/lainatarjouksen kiinteitä korkoja tähän ketjuun?
Itsellä n. 120000 lainatarjous 3v kiinteä 3,7% ja 5v 4,3%.
Ja ennustelkaapa sitten 3v päähän mitä maailmalla pitäisi tapahtua, että esim. 12kk Euribor olisi paljon yli tuon 4,3% esim. vaikka 6% ?
Itsellä n. 120000 lainatarjous 3v kiinteä 3,7% ja 5v 4,3%.
Ja ennustelkaapa sitten 3v päähän mitä maailmalla pitäisi tapahtua, että esim. 12kk Euribor olisi paljon yli tuon 4,3% esim. vaikka 6% ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sori
5 vuoden kiinteä korko sammosta 3,87% tosin lainamme on sidottu korkoon toukokuussa -03.arvelen korkojen lähtevän maltilliseen nousuun mutta meillä kiinteä korkoa ei valittu ainoastaan mahdollisen koronnousun takia vaan ajatuksena oli selvä riskin hallinta eli olemme valmiit maksamaan hieman enemmän mutta eipä tarvitse joka hetki olla vahtimassa mihin suuntaan yleinen korkotaso on menossa.
Touko 03. 3v. 3,45% ja 5 v. 4.05%.
Laina 132000.
Otimme 3v.
02/04 210ke 2,99%
...että jo vuoden päästä 12kk euribor olisi lähellä 4 prosenttia? Muutenhan tuo 2 vuotta kiinteää 2,99% korkoa ei kannata sitten millään.
Minä en usko ainakaan noin nopeaan nousuun!
2,99% sisältää marginaalin...
Joo no se, että marginaali oli mukana luvussa, muuttaa kyllä asian. Vilpittömät onnitteluni hyvästä korkosopimuksesta! Taitaa olla marginaalikin sulla melko mitätön, vai kuinka?
marginaali normaalitasoa eli 0,7%, pankkina op
markinaali on vähän korkea mutta mulla onkin 1v euribori eli se on 0,65