Minnepäin maailmaa pitäisi muuttaa?

En tiedä minne tämänkin pistäisi joten laitetaan tähän osastoon. Suomi ei enää tunnu kodilta.
Loputkin ystäväni ovat muuttaneet Helsingin seudulle ja itse en sinne tahdo. Koulutusalani työpaikkoja (tietoliikenneinsinööri erittäin hyvillä arvosanoilla) ei ole alle 100 000 asukkaan kaupungissa. Minnepäin pitäisi suunnata?

Ei ole perhettä, ei ole puolisoa eikä ole töitä, mutta rahaa on. Missä siis suomalaismieheen suhtaudutaan vähiten torjuvasti? Uudessa maassa tietysti haluan perustaa perheen ja tehdä töitä, miksikään sossupummiksi en ala ja Suomessahan sossupummin olisi muutenkin parasta olla.

Ikä alle 30v ja kielitaitoa löytyy: saksa, ranska, espanja, englanti ja "ruotsi". Suomenkielellähän ei muualla pärjää.

En ole täysi rasisti mutta Afrikka ja lähi-itä ovat automaattisesti poissa laskuista. Aasia ja Amerikka kelpaa kyllä.
17217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

US and A:n kautta Aasiaan tai Australiaan. Suomeen ei kannata jäädä missään tapauksessa.
Siellä tulee vain deppaantuneeksi. Homma siellä taitaa olla suht koht maailman röyhkeintä ja kierointa.
Minä avasin silmäni jo kaua kauan sitten ja muutin sieltä pois.
Suomessa aletaan vasta nyt puhumaan asioista oikeilla nimillään, ja poliitikkojakin uskalletaan kritisoida..

Äänestä
  • Perustin mun Lady.lle kaupan ja teen myös hieman duunii. täällä pärjää pienellä rahalla, ja ennen kaikkii lämmin ja ilonen ilme jokapäivä.. ei eikun Aasiaan.. Norsuja täällä on, mutta ihmisillä ei naamari kuin norsunperse.. niinkuin Impivaarassa..

    Äänestä

Ei Suomeen kannata jäädä. Maa on ihan konkurssin partaalla. En ihmettelis vaikka siellä tulis jonkinlainen sisällissota vielä.

Pois vaan ja äkkiä kun vielä olet nuori, on minun neuvoni. Kyllä siellä käydä voi, mutta asua ei kannata.

Tämmösiä kirjottelee eräs, joka on asunut jo kauan muualla.

Äänestä

Googlelle Dubliniin. Vois ihan oikeasti toimia. Ja sieltä minne päin maailmaa vaan.

Äänestä

minne.
Norja ja Sveitsi kuulostaa päälle päin todella hyviltä vaihtoehdoilta eikö vaan? Ainakin vielä ovat turvallisia ja tulevat hyvin toimeen. Eivät kuulu EU:hun joten osaavat käyttää järkeä pakolaispolitiikan kanssa. Suomesta tulee väkivaltanen maa kunhan somalit rantautuvat oikeen kunnolla.

Äänestä
  • Soini EU.ssa ei voi liittyä mihinkään narsi-ryhmään, koska nää kaikki vihaavat lähtökohtaisesti ulkomaalaisia... swiddduu..

    Äänestä

hyvä maa ja länsimainen..

Äänestä

että muuttaisin australiaan, mutta en sitten lähtenyt. Olin juuri valmistunut insinööriksi.

OLis ehkä pitänyt lähteä, kun tänne tuli se lamakin 1990 alussa.

Äänestä

Eikös Islanti ole vielä kohtuullisen puhtaan valkoinen.

Islannilla olisi edessä suuri tulevaisuus jos tajuavat pysyä erossa EUsta ja monikulttuurisuudesta

Äänestä
  • ... kaikkialla amerikoissa ja Euroopassa, myös Islannissa. Jos kerran et halua lähistöllesi muuta kuin valkoihoisia, ei Aasia käy millään, sillä heitä ei voi arjalaisiksi luokitella minkään opin perusteella.

    Euroopassa puhtaan valkoisia maita taitaa olla lähinnä Bulgaria. Sofiassa on myös tietoliikennealan paikkoja. Jos haluat lisätietoja tuosta valkorotuisesta teknisestä maasta, voin kyllä antaa lisätietoja.

    Äänestä

  • Valkoista roska sakkia.............

    Äänestä

Suomessa on paljon teitä, joille ei isänmaa kelpaa. Amerikassa on onni taattu, mene sinne.

Äänestä
  • Amerikkaan telttakylään....älä sitten sairastu hammaskipuun yms.

    Äänestä

Et sitten pärjännyt kilpailussa? Ja nyt pitäisi päästä jonnekin missä voisit täällä saadun koulutuksen ja täällä hankitun rahan (sitähän sinulla oli) avulla päästä heti suoraan paikallisia parempaan asemaan, ihan ilmaiseksi?
Jos se missään onnistuu niin mahdollisesti jossain kehitysmaissa, ainakin siellä on halvempaa, siellä voi leikkiä suurta siirtomaaherraa ja elää leveämmin kuin kotimaassaan, kehittyneissä maissa eivät omassa maassaan kärryiltä tippuneet pärjää.

Äänestä
  • Paha sanoa pärjäsinkö vai enkö, IT työ tehdään nykyään etänä ja intialaiset koodaajat vie potin, tai oikeasti heitä kusetetaan siinä missä suomalaista veronmaksajaakin. Suomessa ei ole alan töitä enää juuri ollenkaan ja alalle koulutetaan liikaa väkeä. Itsehän olen erittäin pätevä kaveri mutta edes taidot ei auta tässä taloustilanteessa suomenmaassa.

    Äänestä

  • Pois Suomaliasta kirjoitti:

    Paha sanoa pärjäsinkö vai enkö, IT työ tehdään nykyään etänä ja intialaiset koodaajat vie potin, tai oikeasti heitä kusetetaan siinä missä suomalaista veronmaksajaakin. Suomessa ei ole alan töitä enää juuri ollenkaan ja alalle koulutetaan liikaa väkeä. Itsehän olen erittäin pätevä kaveri mutta edes taidot ei auta tässä taloustilanteessa suomenmaassa.

    Koirat myös koulutetaan.. esm. sisä siistiksi.............

    Äänestä

Täällä elänyt5 vuotta.. saat olla kivojen ihmisten joukossa, kyllä aina nauraavat farangille. mutta eivät ole Rasistisia, niinkuin esm. suomessa. kestää vuosia tulla kaveriksi Thai ihmisten kanssa, mutta eivät pelkää ulkomaalaisia, niinkuin suomessa, kaikki ulkomaalaiset koetaan uhkaksi..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Pois Suomaliasta kirjoitti:

En tiedä minne tämänkin pistäisi joten laitetaan tähän osastoon. Suomi ei enää tunnu kodilta.
Loputkin ystäväni ovat muuttaneet Helsingin seudulle ja itse en sinne tahdo. Koulutusalani työpaikkoja (tietoliikenneinsinööri erittäin hyvillä arvosanoilla) ei ole alle 100 000 asukkaan kaupungissa. Minnepäin pitäisi suunnata?

Ei ole perhettä, ei ole puolisoa eikä ole töitä, mutta rahaa on. Missä siis suomalaismieheen suhtaudutaan vähiten torjuvasti? Uudessa maassa tietysti haluan perustaa perheen ja tehdä töitä, miksikään sossupummiksi en ala ja Suomessahan sossupummin olisi muutenkin parasta olla.

Ikä alle 30v ja kielitaitoa löytyy: saksa, ranska, espanja, englanti ja "ruotsi". Suomenkielellähän ei muualla pärjää.

En ole täysi rasisti mutta Afrikka ja lähi-itä ovat automaattisesti poissa laskuista. Aasia ja Amerikka kelpaa kyllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu