Naton uusi pääsihteeri Anders Fogh Rasmussen aikoo neuvotella talebanien maltillisen siiven kanssa rauhasta. Afganistanin sotaa ei voitetakaan länsimaisin voimin, joten uuden päsmärin kanta on aivan oikea. Valitettavasti Natonkin toimia määrää pitkälti se, millainen presidentti ja hallinto Yhdysvalloissa on.
Ilmeisesti talebanit eivät ole valmiita luovuttamaan tärkeitä johtajiaan, vaan he suojelevat omaa sotilaallista siipeään yhtä tarkasti kuin Yhdysvallat presidenttejään. Toisaalta kaikenkarvaiset salaliittoteoriat jäävät taatusti elämään voimakkaina, jollei Osama bin Ladenia saada oikeuden eteen.
Kaikki maailmaa syleilevät ismit ovat jossain määrin vaikeita toteuttaa, koska kulttuurien kirjo on muodostunut muutamien sukupolvien kuluessa moninaiseksi. Joskus on tunne, ettei vuosituhansien vaihtuminen muuta lainkaan suhtautumista toiseen sukupuoleen, vaan jokaisessa valtiossa rakenteet pysyvät aina samoina.
Ilmeisesti talebanit eivät ole valmiita luovuttamaan tärkeitä johtajiaan, vaan he suojelevat omaa sotilaallista siipeään yhtä tarkasti kuin Yhdysvallat presidenttejään. Toisaalta kaikenkarvaiset salaliittoteoriat jäävät taatusti elämään voimakkaina, jollei Osama bin Ladenia saada oikeuden eteen.
Kaikki maailmaa syleilevät ismit ovat jossain määrin vaikeita toteuttaa, koska kulttuurien kirjo on muodostunut muutamien sukupolvien kuluessa moninaiseksi. Joskus on tunne, ettei vuosituhansien vaihtuminen muuta lainkaan suhtautumista toiseen sukupuoleen, vaan jokaisessa valtiossa rakenteet pysyvät aina samoina.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Rasmussenhan on USA:n bulvaani - onko tässä ensimmäinen liikahdus kohti USA:n luovuttamista Afganistanin suhteen? Harmi juttu että Suomi saatiin sotkeutumaan USA:n kansanmurhaan ja kostoretkeen. Satoja tuhansia siviilejä on tapettu vuoristokylien terrori-ilmapommituksilla koska USA:n sotilaat olivat pelkureita ja eivät taistelleet talibaneja vastaan maastossa. Suomella olisi voinut olla rooli kun Afganistan kerran nousee kansalliselta pohjalta samoin kun aikanaan Vietnamissa.
Taitaapi presidentti Barak Obama Clintonien tukemana olla tiukkapipoisimpia johtajia maltillisempi, joten hän kykenee poistumaan sota-alueilta jättämättä mielikuvaa tappiosta. Eikä sellaisesta ole kysekään, koska ääritalebanien koulutusleirit on isolta osin saatu purettua. Voittohan homma on sekä YK:lle että kaikille päätöslauselmaa tukeneille valtioille.
Ihmisten katkeruus kansanmurhan jälkeen purkautuu näyttäväsiti USA:n kostotoimien päättyessä. Tosin USA hallitsee mediaa siellä , joten ihmisten juhlintaa ja USA:n lipun polttajaisia ei ehkä näytetä tv:ssä.
Suomen valtiojohto on toistuvasti korostanut Suomen olevan maassa toteuttamassa YKn päätöslauselmaa ja auttamassa afgaaneja, joten Naton ja USAn poistuminen maasta ei luonnollisesti vaikuta Suomen oloon maassa...
Jos Nato poistuu Afganistanista, valta luovutetaan maltillisille afgaaneille ja talebaneille, minkä jälkeen siellä ei tarvita enää vieraita joukkoja. YK-vetoisesti Afganistanista varmaan vetäydytäänkin sitten, kun sen aika koittaa, joten Suomi lähtee maasta samoin kuin muut. Jäljelle voi jäädä pienehkö rauhanturvaajien joukko, ei muuta.
Kuten viime päivät ovat osoittaneet, afganistanilaisen syvä viha ja katkeruus kansanmurhasta kohdistuu myös Ruotsiin ja Suomeen näiden typerän politiikan vuoksi. Ennen näitä pidettiin YK:n humanitaaristaa puolta ajavina tekijöinä. Sodan jälkeen sinne menee väkeä Islamin lipun alla eikä YK:n.
Tuskinpa afgaaniit vihaavat suomalaisia; tuskin tietävät, missä sijaitsee tämä rakas isänmaamme. Ainoastaan valveutuneimmat talebanien terroristit toki tuntevat kartat samalla tavoin kuin Yhdysvaltain tiedusteluväki, mutta Suomi lienee yksi niistä maista, joissa otetaan huomioon muidenkin mielipiteet. Ehkäpä maamme YK:n alaisena toimintajoukkona joutuu sietämään samaa kohtelua kuin kaikki muutkin. Sodassa on vain vihollisia.
Meillä tuskaillaan jo sen vuoksi, ettei sotilaistamme löydy ainesta lähtemään ulkomaisiin kriiseihin. Harva on loppujen lopuksi mennyt jääkäriksikään tai muukalaislegioonaan, vaan onpahan löytynyt niihinkin halukkaita. Jos presidentit ja muut juttelevat rauhanturvaamisesta tai kriisinhallinnasta, sotilaamme kuvittelevat sen lomaksi hiekka-aavikolla, mitä Afganistanissa olo ei taatusti nyt ole. Ennen heimosotureille sanottiin, että nyt lähdetään taistelemaan, eikä hienosteltu turhaan.