Eli avomies on entisessä elämässään sotkenut asiansa. Ulosotto vie kolmasosan ja siitä tulee kuitteja. Mitään kokonaissumaa kaikista veloista ei koskaan näissä näy. Ainoastaan, mitä on maksettu ja mikä on yksittäisen velkojan jäännössumma. Mies ei myöskään tiedä, milloin saa luottotietonsa takaisin. Mun painostuksesta tilasi suomen asiakastieto oy:stä merkintänsä, mutta siellä näkyi vaan yksi - hänen mukaansa niitä pitäisi olla enemmänkin.
Mies ei omatoimisesti näistä selvää ota ja tulee sanomista jos valitan.
Eli voisiko joku asioista tietävä kertoa, mistä saa selville kokonaisvelan määrän ja milloin luottotiedot saa takaisin?
Miten se muuten määräytyy? Lasketaanko se 1,3,5v siitä eteenpäin, milloin velan on maksanut pois, vai siitä eteenpäin kun merkintä on tullut?
Mies ei omatoimisesti näistä selvää ota ja tulee sanomista jos valitan.
Eli voisiko joku asioista tietävä kertoa, mistä saa selville kokonaisvelan määrän ja milloin luottotiedot saa takaisin?
Miten se muuten määräytyy? Lasketaanko se 1,3,5v siitä eteenpäin, milloin velan on maksanut pois, vai siitä eteenpäin kun merkintä on tullut?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lasketaan kuiteista yhteen kaikkien yksittäisten velkojien jäännössummat. Saadaan ulosotossa olevien velkojen kokonaissumma. Luottotietojen palautuminen ei ole näin helppo määrittää.
Luottotiedot voivat olla puhtaat vaikka ulosotossa olisi velkaa. (Ulosotossa olevien velkojen merkinnät ovat vanhentuneet, eikä uusia ole tullut.) Mikäli asiakastiedosta on tilattu merkinnät ja niitä on yksi. Se merkitsee että niitä on yksi ja perässä pitäisi olla kestoaika, eli aika jolloin merkintä vanhenee ja luottotiedot ovat kunnossa. Ulosotosta tulee silloin tällöin seloste, missä näkyvät kaikki velat. Tietysti voi laskeskella kuiteista, siinähän on se jäljellä oleva summa.
juttusille.
Siis tilatkaa aika miehesi ulosottoviranomaiselle ja kysykää kaikki häneltä. Ulosotto on "velvollinen" kertomaan mitä miehelläsi on heidän perinnässään.
Aikoinaan omalle miehelleni jouduin tilaamaan "laaja ulosottolistan" suoraan ulostotosta kun oli yrittämässä velkajärjestelyyn - ko.listasta näkyi kaikki velat ja velkojat. Kyseisiin velkojiin voi sitten ottaa yhteyttä ja yrittää sopia maksuja suoraan heille - mutta parempi neuvo on että otatte yhteyttä paikkakuntanne velkaneuvontaan; siltä apu ja neuvot löytyvät asianmukaisesti. Velkaneuvonta auttaa asioiden järjestelyssä; joko hakemusta velkajärjestelyyn tai hakemusta takuu-säätiöön (josta saa ehkä kertalainan velkojen maksuun).
Jos palkasta menee kolmannes, se on rankkaa - mut kyllä ulosottoviranomainenkin voi kertoa kuinka kauan tämä palkasta ulosmittaus jatkuu.....
Toivottavasti selviää! Meillä selvittiin.