Manninen / Jäätteenmäki-jupakan yhteydessä on kohistu paljon salaisten asiakirjojen vuotamisesta.
Maaseudun Tulevaisuuden päätoimittaja Lauri Kontro kertoi omilta ulkoministeriön virkamiesajoiltaan sellaisen tapauksen, jossa oli leimattu salaiseksi asiakirja, jonka tiedot olivat peräisin lehtileikkeestä.
Presidentti Koivisto kertoi taannoin jossain haastattelussa, että ulkoministeriössä on tapana leimata salaisiksi asiakirjoja siksi, että niitä viitsisi edes joku lukea.
Tarttis varmaan tehrä jotain.
Maaseudun Tulevaisuuden päätoimittaja Lauri Kontro kertoi omilta ulkoministeriön virkamiesajoiltaan sellaisen tapauksen, jossa oli leimattu salaiseksi asiakirja, jonka tiedot olivat peräisin lehtileikkeestä.
Presidentti Koivisto kertoi taannoin jossain haastattelussa, että ulkoministeriössä on tapana leimata salaisiksi asiakirjoja siksi, että niitä viitsisi edes joku lukea.
Tarttis varmaan tehrä jotain.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olivat nämä "Irak-paperit" sitten mitä hyvänsä sisältönsä ja arvonsa puolesta, ne olivat salaisia. Salaajien arvostelukyky on asia erikseen, mutta salaisten asiakirjojen hankkiminen laitonta tietä haltuunsa ja käyttäminen hyväkseen omissa pyrkimyksissään on rikos. Juristin ja kokeneen poliitikon pitäisi se ymmärtää. Siitä tässä oikeudenkäynnissä on kysymys.
Eihän murhaoikeudenkäynnissäkään tiettävästi pohdita, oliko uhrin hengellä nyt niin suurtakaan merkitystä vaan rangaistaan teosta siten kuin laki siitä määrää.
Jos Mannisella oli nuo paperit käytössään niin silloinhan ne hankittiin TÄYSIN laillista tietä, ja mitä helevetin salaisia ne olivat ?????
Tuomiojahan on sanonut jotta Jäätteenmäki olisi häneltä saanut nuo paprut haltuunsa jos vain olisi tullut pyytämään, joten tuo lappusten salaisuus on pelkkää propakantaa ja höpö puhetta !
Ja kun puhut noista murha oikeuden käynneistä niin muistutanpa sinua, tääsä taannoin potkittiin Suomalainen upseeri hengiltä kadulle ! hänen henkensä siis laskettiin melko arvottomaksi koska potkijat selvisivät ehdonalaisella kuprustaan, joka minun mielestäni oli MURHA !
Vai johtuikohan tuo rangaistuksen lievyys siitä että potkijat olivat tummia sossutanttojen hyysättäviä " kulttuurimme rikastuttajia "? ja lois eläjiä ?????
toinen rikos toisen? Logiikka on outoa.
Rikoksella ei ole mitään tekemistä niiden paperien sisällön kanssa. Ei laki voi alkaa vehtaamaan "lieventävien asianhaarojen" kanssa ihan rajattomasti.
Jäätteenmäki olisi voinut tehdä monia asioita, jotka olisivat olleet täysin laillisia:
1. Kyseenalaistaa Lipposen USAn matkan (typerää, mutta uppoisi typeriin ihmisiin, joten kannattaa vaaleissa9
2. Kyseenalaistaisi kaiken materiaalin salaamisen, ja vaatisi vähintäänkin perusteluja
Henkilökohtaisesti minua ei olisi kumpikaan lähestyminen hätkäyttänyt, mutta olisipahan päässyt Anneli hieman helpommalla kun ei olisi tarvinnut ilmaantua oikeuteen.