Apteekistahan noita. Olis tarkotus tyttöystävän kanssa käyttää pillereitä mutta haluaisin eka tietoa niistä. Näitähän on kuulemma erilaisia, väärät aiheuttavat kait vain huonon olon? Mitä maksavat ja pitäisi myös testata ja varmistaa ettei muija ole raskaana sekä yleensäkkin niitten käytöstä tarvitsisin tietoa. Paljon puhetta että oikein käytettyinä ehkäisevät raskauden eli mikä on se oikea tapa käyttää niitä?
Edit: kortsut vie tunnon
Kiitos jo etukäteen!!!
Edit: kortsut vie tunnon
Kiitos jo etukäteen!!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse käytin pillereitä parisen vuotta ja ekalla yrittämällä löyty sopiva merkki. Muutamat kaverit ovat vaihtaneen merkkiä muutamaan otteeseen, ennenkuin on löytynyt sopiva merkki.
Hyvä puoli pillereissä on, että menkat tulevat hyvin säännöllisesti. Melkein kellonlyömällä pystyi arvioimaan. Käytön aikana menkat eivät olleet yhtä kivuliaita ja runsaita, kuin ennen. Huono puoli oli se, että varmasti muistaa ottaa aina samaan aikaan pillerin. Joskus lipsahti muutamalla tunnilla, mutta en kertaakaan tullut raskaaksi. Muistaakeni ehkäisytehoon vaikuttaa yli 8h unohdus (?). Omanlainen stressi siitä tuli, että nyt varmasti muistaa ottaa pillerin. Mielialamuutoksista varoiteltiin, mutta ei niitä muistaakseni ollut. En myöskään lihonnut. Verenpainetta ja maksa-arvoja mittailtiin alussa.
Puolen vuoden annos omaa merkkiäni maksoi muistaakseni jotain päälle 30e. Pidemmän aikavälin annos tuli suhteessa halvemmaksi.
Lopetin käytön, kun avomieheni kanssa on seksi hiipui ja loppui. Omat haluni eivät vähenneet, mutta kultani stressaa työasioita ja ei siksi kuulemma halua. Olen ajatellut aloittaa käytön uudestaan, sillä nyt menkat ovat taas ihan liian kivuliaat ja runsaat.
Tietoa sain pillereistä ihan kiitettävästi, kun tilasin terveyskeksuslääkärilta ilmaisen ehkäisyskeskustelun, missä käytiin läpi eri ehkäisymenetelmiä, haittoja ja plussia. Paketin mukana tulee pitkät sepostukset tietoa.
No pillerit, käytän ite niitä.ja sillon ku alottaa ekan levyn menkat kestää n.1kk(mut ei tuu yhtä paljon verta ku norm.)
Mieli alat vaihtelee, eka 1/2 vuotta on hiukan hermo rauniona mut kyl se sit tasottuu ku elimistö tottuu niihi hormooneihi.
Eli kyll niit kannattaa kokeilla ja jos tulee pahoi mielialan vaihteluja ni voi koittaa eri merkkiä.Pillerit maksaa merkist riippuen n.10e/kk
Mut yleensä saa ekat 1/2v ilmatteeks, kuha hakee nuorisovastaanotolta.
Lykkyä tykö!
ps. Kai ne toimii ku en oo paksukska pamahtanu.
Hei!
Ensimmäinen askel kohti pillereitä on varata aika joko perhesuunnitteluneuvolaan tai oman terveyskeskuksen lääkärille. Siellä lääkäri tai sairaanhoitaja tekee taustatutkimuksen tyttöystävällesi, kyselee mm. onko suvussa diabetesta, veritulppia, verenpainetauteja, mikäli tyttöystäväsi tupakoi yms. On hyvin tärkeää, että tyttöystäväsi vastaa totuudenmukaisesti näihin kysymyksiin.
Samalla käyntikerralla tyttöystäväsi saa ilmaiset pillerit (3kk-6kk) tai sitten suoraan pillerireseptin jolla hän voi itse hakea pillerit apteekista. Samalla varataan myös aika gynekologiselle tutkimukselle (mikäli yleislääkäri itse ei suorita sitä). Siellä otetaan papakoe ja tunnustellaan kohtua ja munasarjoja, eli ei mitään pahaa.
Pillerisyönti aloitetaan seuraavan kierron kuukautisten ensimmäisenä päivänä. Pillereitä on yhdessä liuskassa 21 jonka jälkeen pidetään 7 päivän tauko tyhjennysvuodolle. Pillereitä tulee ottaa samaan aikaan joka päivä, joten kannattaa valita aika, jolloin varmasti on hereillä ja muistaa ottaa pillerit (esim. aamu- tai iltatoimet). Ajan ei tarvitse olla ihan tasan sama, vaan riittää, että ottaa pillerit 12 tunnin tarkkuudella. Silti kannattaa pyrkiä ottamaan ne tasan samaan aikaan.
Mikäli tyttöystäväsi oksentaa tai ripuloi 2 tunnin sisällä pillerin ottamisen jälkeen hormoonit eivät ehkä ole ehtineet imeytyä kehoon ja on suositeltavaa, että käytätte seuraavaan tyhjennysvuotoon asti kortsua. Sama juttu mikäli hän unohtaa jonkun pillerin.
Pillerit eivät aiheuta kaikille huonoa oloa, yleensäkin sivuvaikutukset ilmenee vaan ensimmäisten kuukausien aikana. Tyypillisiä sivuoireita ovat: mielialanvaihtelut, päänsärky, rintojen aristelu, itkuisuus, turvotuksen tunne ja pahoinvointi. Eli hyvin samat oireet kuin kuukautisten aikana. Nämä kuitenkin yleensä katoavat kun keho tottuu pillereihin. Joskus saatta esiintyä välivuotoa (ei kuitenkaan mitään kuukautta kestävää vuotoa), jopa vaikka on syönyt pillereitä pitkään. Tämä ei ole vaarallista.
Hyviä puolia pillereissä:
- kuukautiset säännöllistyy, niukastuu ja kivut lieventyy
- seksi tuntuu paremmalta ja on spontaanimpaa
- halvempi vaihtoehto kuin kortsut (merkistä riippuen n. 27e/3kk)
- varmempi vaihtoehto kuin kortsut
Toivottavasti tässä oli jotain vastauksia sulle. Kannattaa kysellä lääkäriltä kaikkea mitä mieleen tulee sekä lukea pakkausselosteen hyvin, siinä löytyy nämä - ja paljon muutakin - tietoa.
t: Miina
että jos ne mainitsemasi pillerit olisivat noin paljon parempia kuin (kortsu) niin eiköhän sitten ihan kaikkien kannattaisi alkaa niitä käyttää? meinaan vaan että onhan siinä kuiteski eroja olla ilman:) ja sitten ehkäpä rahan säästökin vois tulla kyseesen..?
Hei!
Mainitsemani pillerit, Melianet, eivät välttämättä sovi kaikille. Niitä ei tietääkseni suositella ylipainoisille tai tupakoitsijoille (joille löytyy omat pillerit). Eli juuri nämä pillerit eivät sovi kaikille, eli ihan kaikkien ei kannattais näitä käyttää :)
Mikäli harrastaa seksiä säännöllisesti, ehkä jopa päivittäin, vakituisessa suhteessa niin pillerit ovat varmasti halvempi vaihtoehtoi kuin kortsut. Mutta jos seksiä ei harrasteta kovin usein (esim. ollaan viikot eri kaupungeissa tms.) tai suhde ei ole vakituinen kortsu saattaa olla parempi vaihtoehto.
Ja onhan se makuasia, kumpi tuntuu paremmalta, kortsulla vai ilman. Joten jokainen tehkööt sen puolesta omat valintansa. Itse pyrin vaan kertomaan omat kokemukseni sekä levittämään tietoa pillereistä.
t: Miina