Satoja miljuunia poltettu meidän veronmaksajien rahaa, ja onko edes pysyviä tuloksia olemassa?!!
Ei ihme, että pummipoliitikot vaatii aina vaan lisää verorahaa lompakosta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009080410030130_uu.shtml
Ei ihme, että pummipoliitikot vaatii aina vaan lisää verorahaa lompakosta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009080410030130_uu.shtml
Vastaukset 1
Vanhimmat
Politiikka, Ulkomaat
Hallitus esittää uusia nimiä talvisodalle ja jatkosodalle
Toimittaja: August Elokuu | 29.07.2009
(EUFRAT) Suomen hallitus on tyytymätön oppikirjoissa ja julkisessa keskustelussa tavallisesti käytettyihin nimityksiin maamme historiallisista tapahtumista. Erityisen hankalina pidetään nimityksiä “talvisota” sekä “jatkosota“, koska ne eivät ministerien mielestä anna täysin totuudenmukaista kuvaa kyseisen ajan tilanteesta ja voivat pahimmillaan johtaa nykynuoria harhaan.
“Ehdotamme, että jatkossa näistä kahdesta asiasta käytettäisiin yksinomaan nimiä talvikriisi ja jatkokriisi tai vaihtoehtoisesti talvioperaatio sekä jatko-operaatio“, ilmoitti ulkoministeri Alexander Stubb (kok.).
Alun perin ministerityöryhmän pohjaesityksenä oli “talvinen puolustuksellinen YK-operaatio osana laajempaa II maailmankonfliktia“, mutta siitä luovuttiin kun kävi ilmi ettei YK:ta ollut tuolloin vielä olemassa. Tosin ministeri Suvi Lindenin mielestä moisiin lillukanvarsiin takertuminen oli pelkkää pilkunviilausta.
Aiemmin tänä vuonna myös Venäjä on useaan otteeseen patistanut sekä koti- että ulkomaisia historiankirjoittajia ja poliitikkoja puhumaan asioista niiden oikeilla nimillä ja välttämään historian vääristelyä. Venäjä vaatii, että puna-armeijan toimista mm. Baltiassa käytetään jatkossa nimitystä “kohtalaisen yleinen pakottaminen sukupuoliyhteyteen“. Katynin metsän tapahtumia vuonna 1940 taas kehotetaan kuvaamaan jatkossa termillä “piknik“.