S..tana sanon ma!

Satoja miljuunia poltettu meidän veronmaksajien rahaa, ja onko edes pysyviä tuloksia olemassa?!!

Ei ihme, että pummipoliitikot vaatii aina vaan lisää verorahaa lompakosta.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009080410030130_uu.shtml
186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Politiikka, Ulkomaat
Hallitus esittää uusia nimiä talvisodalle ja jatkosodalle
Toimittaja: August Elokuu | 29.07.2009

(EUFRAT) Suomen hallitus on tyytymätön oppikirjoissa ja julkisessa keskustelussa tavallisesti käytettyihin nimityksiin maamme historiallisista tapahtumista. Erityisen hankalina pidetään nimityksiä “talvisota” sekä “jatkosota“, koska ne eivät ministerien mielestä anna täysin totuudenmukaista kuvaa kyseisen ajan tilanteesta ja voivat pahimmillaan johtaa nykynuoria harhaan.

“Ehdotamme, että jatkossa näistä kahdesta asiasta käytettäisiin yksinomaan nimiä talvikriisi ja jatkokriisi tai vaihtoehtoisesti talvioperaatio sekä jatko-operaatio“, ilmoitti ulkoministeri Alexander Stubb (kok.).

Alun perin ministerityöryhmän pohjaesityksenä oli “talvinen puolustuksellinen YK-operaatio osana laajempaa II maailmankonfliktia“, mutta siitä luovuttiin kun kävi ilmi ettei YK:ta ollut tuolloin vielä olemassa. Tosin ministeri Suvi Lindenin mielestä moisiin lillukanvarsiin takertuminen oli pelkkää pilkunviilausta.

Aiemmin tänä vuonna myös Venäjä on useaan otteeseen patistanut sekä koti- että ulkomaisia historiankirjoittajia ja poliitikkoja puhumaan asioista niiden oikeilla nimillä ja välttämään historian vääristelyä. Venäjä vaatii, että puna-armeijan toimista mm. Baltiassa käytetään jatkossa nimitystä “kohtalaisen yleinen pakottaminen sukupuoliyhteyteen“. Katynin metsän tapahtumia vuonna 1940 taas kehotetaan kuvaamaan jatkossa termillä “piknik“.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pate_Keravalta kirjoitti:

Satoja miljuunia poltettu meidän veronmaksajien rahaa, ja onko edes pysyviä tuloksia olemassa?!!

Ei ihme, että pummipoliitikot vaatii aina vaan lisää verorahaa lompakosta.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009080410030130_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu