Se valtiovarainministeriön kaavailema käyttövoimavero sähköautoille on kohtuuton! Jos auto maksaa 30000 euroa, uuden mallin mukaan taas 40000 euroa, eli saman minkä vanhalla autoverotuksella! SE SIITÄ HIILIDIOKSIDI ALENNUKSESTA!!!
sähköautoille
kohtuuton vero
6345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ENNEN KUIN JATKAT RÄYHÄÄMISTÄ NIIN VOISIT VÄHÄN AVATA VÄITETTÄSI
edes tiedetään, mistä joriset? Ei ole tuollaisesta verosta missään näkynyt sanaakaan, eli taisit viskata provon kehiin piruuttasi ?
Hybridi ja sähköautot hyvä tapa rahastaa viherpiiperoita :)
on olematon, etkä välitä muusta, kuin että bensa palaa? ;-))))))
Sellaista on ajattelemattomuus, jota vastauksesi osoittaa. Selvitin, koska et olisi muuten ymmärtänyt... (-,o)
Taidat kuulua mensaan,ja kannatat vihreitä.Hyvä niin sillä mulle jää enemmän bensiiniä tuhlattavaksi.En omista yhtään autoa joka kuluttaisi alle 15 litraa satasella.Et taida perseaukisten kavereittesi kanssa milloinkaan saada sellasta rahasummaa kasaan,että pääsisit edes 50km kyseisellä autolla.
-mensaan? No, en ihan kuulu, koska osaan ajatella ilman mensankin tukea. Vihreäliitto taas ei kuulu suosikkeihini, koska sillä ei ole ollut koskaan mitään kehittävää esittää,, ainoastaan polttonesteiden hinnankorotukset ovat heidän ratkaisunsa joka asiaan, ja sitä kautta saadaan inflaatio laukkaamaan!
-Mutta sinulle sanoisin, että tutki ensin vihreiden puoluepolitiikkaa ja heidän ajamiaan esityksiä, niin et ajattelevaa ihmistä nimittelisi/haukkuisi "viherpiipertäjäksi"! Eli, olet vain sanan jostain kuullut ja mieltynyt siihen?
-Taas tuo sinun nimittelysi pers'aukiseksi, osoittaa tavatonta matalaotsaisuutta ja selkeää kyvyttömyyttä ymmärtää, mistä ketjussa oikein on kysymys? Nuoruutesi paistaa lävitse, etkä ole kiinnostunut tulevaisuudesta sentin vertaa? :-//