No niin, kesälomat on pidetty ja ja pitäis löytää vaunulle paikka talveksi. Noilla SFC -alueilla on kuulemma ilmaisia kausipaikkoja joillekin. Miten sellaisen saa?
Täytyisi saada ilmainen kausipaikka
kesä loppu
18247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Taas on yks kateellinen kahjo herännyt ja noussut väärällä jalalla sängystä. Mistä saatanasta noita kahjoja oikeen sikiääkään? Ei helvetti tuu mitään tästä.
Miten niin katelliinen. On ihan oikein, että ilmaisia kausipaikkoja annetaan välillä toisillekkin eikä vain aina samoille ja yleensä vielä hyvätuloisille.
Joo, ei ole kateellinen vaan puhdas provo. Aina on joitain provoja joilla ei ole pienintäkään tietoa yhdistysten toiminnasta, lakien vaatimuksista tms olemassa. ja jotka sitten provoavat keskustelupalstoilla kun eivät ymmärrä tai halua ymmärtää.
Kyseessä on yleensä ne hemmot joilla jo koulumenestys oli heikkoa ja asioiden hoidon ymmärrys senkin jälkeen ollut vajavaista.
Ja sitten ollaan vaan valittamassa ja vetämässä esiin kaiken maailman hyvätuloisuus yms kateellisuustarinoita esiin.
Oma havaintoni on, että ymmärrys siitä miten asioita säädösten ja lakien mukaan hoidetaan ei riipu pätkääkään kenenkään tuloista. On paljon tienaavia jotka eivät sitä ymmärrä ja paljon pienituloisiksi luettavia kuten minä (ammatti: kirjastonhoitaja, n 2000 e/kk) jotka taas ovat ymmärtäneet lukemansa
Kirjastonhoitaja ei ole ammatti - se on turhake.
Kirjaston kirja ovat hyllyissä niin älyttömässä järjestyksessä, eikä tietojärjestelmässä ole paikkanumeroa (=ikään kuin varastopaikka teollisuudessa), jonka avulla kirjan löytäisi asiakas itse. Näin on saatu työllistettyä jopa kymmenen turhaketta samaa kirjastoon "neivomaan" mistä kirjan löytää....
näin se oikeesti menee:
kausipaikan hinta on vakio ja sama kaikille. Oman yhdistyksen jäsenellä voi olla alempi hinta kuin muiden yhdistyksen jäsenillä, koska silloin oma yhdistys saa paikallisyhdistykselle menevän osan SFC jäsenmaksusta itselleen. Mutta hinta on siis kaikille samaan yhdistykseen kuuluville sama. Tähän velvoittaa jo yhdistyslaki.
Mutta voit maksaa sen osittain tai kokonaan tekemällä isäntävuoroja, koska niistä puolestaan saa pienen korvauksen per vuoro.
Esimerkiksi meillä jos tekee kolme viikon isäntävuoroa vuodessa niin sillä korvaussummalla saat kausipaikan maksettua.
Miten pystyn tekemään isäntävuoroja,kun olen raitis.
Saako isäntä, yhdessä puheenjohtajan kanssa tietysti, juoda kaikki kokouksissa yli jääneet kaljat?
Isäntä vuoroa et raittiina teitenkään voi tehdä. Mutta sinä voit olla aina reipas, aina valmis joo, joo -mies, ja nuolla puheenjojtajaa, niin hän kyllä keksii sinulle jonkun muun "viran", jotrtra saat ilmaisen kausupaikan. Kyllä niitä on.
Osaan pitää pyllyn puhtaana,ainakin puheenjohtajan. Lainaan vaimoltani valokynää,niin näen joka kokkareen.
Meidän yhdistyksessä ainakin rahastonhoitaja sai sillä perusteella ilmaisen kausipaaikan kun lupasi alkaa rahastonhoitajaksi.On muuten harvinaisen tyhmä nainen,siis naiseksikin Tyhmä jayksinkertainen.
helevetin viisas nainen. Sai ilmaisen kausipaikan ja rahakirstun vartijana ei varmaan anna latiakaan ukkojen kaljotteluun.
Sitäkö, ettei tarvitse maksaa rahalla vai ettei ollenkaan. En usko aivan ilmaisia olevan jaossa mutta sopimalla jostain urakasta voi sen korvaukseksi saada paikan autolleen/vaunulleen. Pitää vaan olla sopiva tuttu alueen hallinnossa ja joku sellainen taito jolla voi sen paikkansa maksaa. Siitä se "ilmainen" lähtee.
3 nuorta kaverii soitettais alämölöpunkkii teille vaanarit muutama tunti. Lopettaisimme jos vanhempani saisivat kausipaikan,purhosta.
mikä laulaen tulee se viheltäen menee mutta 12 mottia koivuhalkoja saunaklapeiksi niin alkaa kelvata monelle alueelle.
Menet valitsemallesi alueen respaan, ja kerrot että haluat ilmaisen paikan.
He kyllä opastavat eteenpäin.
Kyllä se siitä!
että pienen tauon jälkeen löytyi loppujen lopuksi täyslaidallinen sekopäitä tälläkin palstalla. Jonkin aikaa oli rauhallista keskustelua mutta tämän luettuani niin.....,
Ei muuta kiitos jatketaan.
Kertahankinta 10v sitten 50000 eurua talonrakennuskustannukset päälle, pihalla on tilaa säilyttää vaunua kahta omaa autoa kahta lasten(aikuisten)autoa.
Ei tarvii vinkua netissä mistä paikka, tee itte jotain asialles....