Yksinkertainen kysymys

Onko pornon katseleminen syntiä? Onko se muka parempi vaihtoehto "viihteeksi" kuin väkivallan katseleminen?

Pitäisikö hyväksyä, että mieheni katsoo pornoa?
18279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

uskispalstoilla osata vastata kysymykseesi.

Äänestä

ole olemassakaan. Se on vain keinotekoinen käsite, jonka tarkoituksena on valvonnan ulottaminen yksityisen ihmisen kotiin asti ilman, että papiston tarvitsee vaivautua paikan päälle.

Äänestä

Jumala tarkoitti alunperin miehen ja naisen välisen yhdynnän rakkauden ja kumppanuuden huipennukseksi tuottamaan molemmille iloa ja hyvää oloa. Jumala tarkoitti miehen ja naisen rakastelun yksityiseksi ja juuri nimen omaan rakkaudessa koettavaksi, eikä julkiseksi ja itsekkäitä himoja tyydyttäväksi.

Miehesi katsoessa pornoa hän tyydyttää silmillään itsekkäitä himoja ja valitsee mieluummin (itse varmaankaan sitä ymmärtämättä?) perkeleen tahdon synnissä kuin Jumalan tahdon tien vanhurskaudessa.

Pornon katseleminen on syntiä eli toimimista vastoin Jumalan tahtoa.

Maailmaan syntynyt ihminen elää tosin vääjäämättä synnissä, sillä ero ihmisen ja Jumalan välille syntyi jo Eedenin puutarhassa, kun Eeva ja Aadam olivat Jumalalle tottelemattomia tehden sitä, mikä oli kiellettyä. Eli maisema syntiinlankeemuksen jälkeen on karu: Jumala ja enkelit taivaassa, välissä ylitsepääsemätön rotko ja ihmiset syntinsä tähden kirotussa maailmassa matkalla kohti pahojen tekojensa sovitusta tulisessa pätsissä jossa itketään ja kiristetään hampaita. Mutta Jumala antoi Aadamin ja Eevan kautta koko ihmissuvulle toivon lupaamalla vaimolle siemenen joka on polkeva rikki käärmeen (paholaisen) pään eli murtava synnin ja kuoleman vallan, ja valmistaen sillan yli syvän ja ylitsepääsemättömän rotkon.

Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.

Jeesus luopui kaikesta, jotta me ihmiset voisimme saada kaiken, ja Jeesus kärsi synnin kaiken rangaistuksen ja Isän Jumalan hylkäyksen Golgatan ristillä, jotta me ihmiset voisimme päästä synnin rangaistuksesta ja Isän Jumalan hylkäyksestä, joka meille syntiemme takia kuuluisi. Jeesuksen kautta.

Ja Isä Jumala herätti Poikansa Jeesuksen kuolleista kolmantena päivänä, esikoisena kaikkien kuoloon nukkuneiden joukosta, ja esikuvana kaikista, jotka ottavat Jumalan Pojan vastaan syntiensä sovittajana.

Ihmisen pitää uudestisyntyä ylhäältä, Hengestä. Ilman sitä ihminen ei voi päästä taivastenvaltakuntaan.

Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa.

Ilosanoma!!! Evankeliumi!!!

Synnin valta on voitettu!!! Kuolema on kukistunut!!!

Tulkoon lukijakin sisään ikuiseen elämään, Jeesuksen kautta. Tunnusta syntisi Hänelle ja tee parannus kuoleman ja perkeleen teoista. Pyydä heti, että Jeesus tulee sydämeesi asumaan ja hallitsemaan sinua, Hän antaa sinulle yltäkylläisen elämän jos seuraat häntä!!!

Äänestä
  • sinun kirjoituksesi on täyttä tuubaa.

    Äänestä

  • Sanot vaan.

    Äänestä

Seuraavassa miettimisen aihetta sinulle "uskovainen nainen".

Kuuntelin hämmentyneenä erästä radio-ohjelmaa, jossa naisasiantuntijat vastailivat kuuntelijoiden kysymyksiin kaupallisesta seksistä. Keskustelun henki näytti olevan sellainen, että miehet jotka moiseen syyllistyvät olivat tuomittavia, inhottavia, raukkoja ja vailla kaikkia ihmisoikeuksia - ja vain miehet. Myös vain seksin ostaminen oli asiantuntijoiden mukaan rangaistavaa. Naisilla ei seksuaalisia tarpeita näyttänyt olevankaan, tai jos oli, ne liittyivät aina rakkauteen, sitoutumiseen, avioliittoon ja lasten hankkimiseen, siis seksin jalostetumpaan ja ”pyhempään” muotoon. Miehen seksuaalisuus näytettiin brutaalimpana ja eläimellisempänä, joka ei sovi ainakaan kristityn miehen rooliin.

Minusta tällainen kaksinaamaisuus johtaa vain lipevään tekopyhyyteen ja vaikeuksiin parisuhteessa. En voi allekirjoittaa myöskään miehen itsekkyyttä, josta häntä usein syytetään; monen miehen suurin huoli on se miten hän voisi parhaiten olla naiselleen mieliksi ja tyydyttää hänet. Jokaiseen bisnekseen voi liittyä myös hyväksikäyttöä ja rikollista toimintaa, mutta en usko että seksibisneksessä pelkästään olisi sitä. On huomattava että avioliittokin on tietyllä tavalla hyvin kaupallinen ja rakkaus tulee siihen ylimääräisenä lisänä, jos on tullakseen.

Mies kaipaa naisen rakkautta, läheisyyttä ja seksiä. Seksuaalinen tarve on aivan oma alueensa, rakastaa voi tietysti muutenkin. Monet miehet haluaisivat saada rakkaudelleen ja hellyydentunteilleen kohteen, mutta kontaktia naiseen on mahdotonta saada monestakin syystä. Yksi syy voi olla se että yhteiskunta on kauniiden ja menestyjien. Jos mies ei ole kovin varakas, tai hän on joutunut sairauden takia pois työelämästä, hänen on hyvin vaikea saada itselleen naisen rakkautta. Mikä avuksi? Unelmien jatkoksiko kenties miestenlehdet ja videot? Ostaessaan tällaisen lehden, mies ostaa itselleen unelman. Ei se sen pahempaa ja syntisempää ole. Suomalainen Sivistyssanakirja määrittelee pornon sukupuolisesti säädyttömäksi kirjalliseksi tai kuvalliseksi tuotteeksi. Lehdet, jotka ilkeämielisesti juoruavat ihmisten parisuhdeongelmista ovat pornoa, ei kaunis naisvartalo.

Äänestä

"Synti" on jotain, mikä vie ihmistä pois olennaisesta. Esim. raha itsessään ei ole vielä paha asia, mutta jos se - eikä Jumalan tahto - määrää elämää ja häiritsee Jumalasuhdetta, tällöin rahasta on tullut sen ihmisen kohdalla syntiä. Samoin voit pohtia miehesi pornon katsomista: viekö se häntä kauemmas Jumalasta?

Äänestä

Piä se mielessäis sillonki ko runkkaat syntinen.

Äänestä

Jotain tärkeää puuttuu miehesi elämästä, kun täytyy pornosta etsiä 'iloa'. Mietipä, miten itse voisit muuttua, jotta miehesikin muuttuisi ...ja pornon katseluun ei olisi enää aihetta.

Äänestä

No, kyllähän se synnin puolelle menee.
Vuosien 1933/38 Raamttu sanoo näin:
Matt. 5:28

Mutta minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista himoiten häntä, on jo sydämessään tehnyt huorin hänen kanssansa.

Ja kyllä tähän kuuluu niin nainen livenä kuin kuvatkin.
Toisaalta mitä siinä sitten voi tehdä, jos nätti puhe ei auta
eikä siipalla asiasta synnintuntoa ole?
Voiko paljon muuta tehdä kuin siunata toista ja rukoilla,
että pian tulisi se päivä, että oma vaimo livenä riittäisi...
Mietin, miten se avioparin elämässä tuntuu, jos
miehellä menee energiaa tipusten katseluun.
Aviosuhteestaha se on pois, miehen ja naisen välisestä lämmöstä.
Jumala on tarkoittanut kaiken parisuhteeseen satsattavaksi,
ei tienviereen heitettäväksi.
Mutta samalla tavalla myös flirtti mies/vaimo varastaa parisuhteesta
rakkautta ja lämpöä antamalla liikaa aikaansa ja huomiotaan
jollekin muulle. Aviovuoteen lämpömittari laskee taas muutamalla
asteella. Tosin joskus voi olla niinkin päin, että kun jokin
vieras viiraus on liikkeellä, intoa sängyssä saattaa olla enemmänkin
kuin tavallisesti. Mutta siinä on silloin se vaara, että se on keskittynyt pelkkään seksuaallisuuteen, aktiin, kun Jumala haluaisi antaa puolisoille kokonaisvaltaisen yhteyden, joka lähtee päästä eikä sieltä toisesta päästä.
Mutta eipä siinä puhe eikä omat oivallukset taida paljoa auttaa,
rukous enemmänkin, samoin se, että yrittää itse pysyä naisellisen puolella
eikä mene pettymystään neutriksi ja pois vetäytyväksi tai ala
miestä turhaan määräillä.
Taitaa olla vähän sama kun meillä isäntä välillä illalla pelaa netissä pasianssia,
vaikka voisi olla mielenkiintoisempaakin hommaa illalle. Ja sitten kun olisi hänen aikansa, olen jo unten mailla.
Joskus meinasin jo melko kärkkäästi sanoa asiasta,
mutta Jumala tyynnytteli ja sanoi vain kauniisti:
"Hän ei ole vielä päässsyt irti siitä."

Äänestä
  • Huom!Uusi asiatarkempi käännös kuuluu: Mutta minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista niin, että alkaa himoita häntä, on sydämessään jo tehnyt aviorikoksen hänen kanssaan.(Matt.5:28)

    Käsky on tarkoitettu siis pelkästään miehille. Ei pidä himoita toisen miehen vaimoa.

    Äänestä

  • Hengenmies kirjoitti:

    Huom!Uusi asiatarkempi käännös kuuluu: Mutta minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista niin, että alkaa himoita häntä, on sydämessään jo tehnyt aviorikoksen hänen kanssaan.(Matt.5:28)

    Käsky on tarkoitettu siis pelkästään miehille. Ei pidä himoita toisen miehen vaimoa.

    Miehen ja vaimon välinen seksisuhde on Jumalan luoma kaunis asia. Siitä voidaan iloita monin eri tavoin. Kaikki, mistä molemmat pitävät, on hyvää.
    Mutta parisuhteen ulkopuolelle meneminen onn synnin alueelle menemistä. Raamattu opettaa varoittaen haureuden hengistä, riivaajista, jotka tuhoavat avioliiton.
    Jos miehesi katselee pornoa, on hän avioliiton ulkopuolisessa vieraassa seksikontaktissa. Hän vetää parisuhteeseenne riivaajia!

    Äänestä

  • Uskon että minäkin pelaisin pasianssia, jos olisin kanssasi naimisissa.

    Äänestä

  • Lukija... kirjoitti:

    Uskon että minäkin pelaisin pasianssia, jos olisin kanssasi naimisissa.

    Totesin vain, että olen iltaunisempi kuin mieheni.
    Onhan sen jälkeen vielä yö ja aamukin.
    Eli ikäiseksemme olemme omasta mielstäni ihan virkeitä
    tällä puolella.
    :) :) :)

    Äänestä

  • Hengenmies kirjoitti:

    Huom!Uusi asiatarkempi käännös kuuluu: Mutta minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista niin, että alkaa himoita häntä, on sydämessään jo tehnyt aviorikoksen hänen kanssaan.(Matt.5:28)

    Käsky on tarkoitettu siis pelkästään miehille. Ei pidä himoita toisen miehen vaimoa.

    Naisethan on tosiaan täysin haluttomia ja tahdottomia objekteja. Me miesreppanat vaan oltaisiin nylpyttämässä jokaista vastaantulevaa naista ellei olisi raamattua ja sen opetuksia - eikös vaan. Eiköön sellainen nainen, joka on seksin suhteen aktiivinen (olipa aviossa tahi ei) tulisi kivittää vai mitä hyviä koulutuskeinoja raamattu olikaan pullollaan.

    Loistoesimerkki taasen patriarkaalisesta powertripistä. Saakeli kun naiset ei kaikki älyä tuota ja hylkää koko harhantoa.

    Äänestä

syntiä se on hekumointia.
Toisen syyllistäminen tai pakottaminen ei johda mihinkään, paitsi lisää ahdinkoa.
Tossa linkki joka sivuaa asiaa, mutta älä käytä sitä lyömä aseena, niiku Raamatulla päähän. Shalom.
http://koti.phnet.fi/petripaavola/seksitutkimus.html.

Äänestä

Jos olet uskossa!

Äänestä
  • Uskossa olevankin on lupa käyttää aivoja. Ovatko sinun aivosi naftaliinissa? Näin tärkeässä asiassa on käytettävä myös järkeään eikä pelkästään luottaa siihen mitä muut sanovat. Voivat nimittäin puhua potaskaa Jumalankin nimissä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


uskovainen nainen kirjoitti:

Onko pornon katseleminen syntiä? Onko se muka parempi vaihtoehto "viihteeksi" kuin väkivallan katseleminen?

Pitäisikö hyväksyä, että mieheni katsoo pornoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu