"Psykopaattien aivojen tiety eri osat eivät alustavien tutkimusten mukaan kommunikoineet keskenään yhtä hyvin kuin terveillä ihmisillä."
Aivopuoliskoja yhdistää niiden välissä oleva aivokurkiainen, jota pitkin ne voivat vaihtaa tietoa keskenään. Vasen aivopuolisko ohjaa kehon oikeaa puolta ja oikea aivopuolisko kehon vasenta puolta. Aivopuoliskot ovat lisäksi erikoistuneet osittain erityyppiseen tiedonkäsittelyyn. Kielelliset kyvyt sijaitsevat vasemmassa aivopuoliskossa ja oikeassa aivopuoliskossa puheen ymmärtämisen kyvyt.
http://www.iltalehti.fi/nettitv/?8006655
Psykopaatin ominaisuuksista olennaisin on hyväksikäyttö ilman että he osaavat aidosti asettua toisen asemaan.
Psykopaatin luonteenpiirteitä ovat lipevyys, pinnallisuus epäluotettavuus, toisten hyväksikäyttö ja empatian puute. Hän syyllistää muut eikä tunne katumusta. Lupaukset ovat hänelle pelkkää ilmaa ja totuus on suhteellinen käsite.
Psykopaatit ikään kuin matkivat inhimillisiä tunteita ja inhimillistä käyttäytymistä. Tekojaan ja sanomisiaan psykopaatit eivät selittele edes kiinni jädessään.
Psykopaatin aivot
10
460
Vastaukset
- ja ei vittu....
90% ihmisistä omaa psykopaatin ja sosiopaatin oireet,elä sit täällä onnellisena :(
- ei tunnista
vikaa käyttäytymisessään.
- kumpikohan..
noista aivopuoliskoista on hallitseva? vai onko ne samanarvoisia, niin kuin vasenkätisillä?
- vajakit...
Vasenkätiset vaan sattuvat olemaan oikea hanskaisia fiksumpia ;)))))
http://vasurien.vuodatus.net/blog/1777599#commentform - pohdintaan..
vajakit... kirjoitti:
Vasenkätiset vaan sattuvat olemaan oikea hanskaisia fiksumpia ;)))))
http://vasurien.vuodatus.net/blog/1777599#commentformettä psykopaattien aivotoiminta muistuttaisi mm. vasenkätisillä havaittavaa bilateraalista aivotoimintaa, mutta jos tuo tutkimus pitää paikkansa, syyt ovat vallan erilaiset ... siis vasenkätisillä kyse on aivosillan erinomaisesta toiminnasta niin, että kumpikaan aivopuolisko ei ole hallitseva, ennemminkin tietoinen toisesta ja psykopaateilla sillan vajaatoiminnasta, jolloin edelleen kumpikaan aivopuolisko ei ole tietoinen toisestaan, eikä siten hallitseva .. hmm.. todellakin vaatii lisää tutkimusta tämänkaltaiset jutut... mielenkiintoista.
- :))))))))
pohdintaan.. kirjoitti:
että psykopaattien aivotoiminta muistuttaisi mm. vasenkätisillä havaittavaa bilateraalista aivotoimintaa, mutta jos tuo tutkimus pitää paikkansa, syyt ovat vallan erilaiset ... siis vasenkätisillä kyse on aivosillan erinomaisesta toiminnasta niin, että kumpikaan aivopuolisko ei ole hallitseva, ennemminkin tietoinen toisesta ja psykopaateilla sillan vajaatoiminnasta, jolloin edelleen kumpikaan aivopuolisko ei ole tietoinen toisestaan, eikä siten hallitseva .. hmm.. todellakin vaatii lisää tutkimusta tämänkaltaiset jutut... mielenkiintoista.
- luontevampia
vajakit... kirjoitti:
Vasenkätiset vaan sattuvat olemaan oikea hanskaisia fiksumpia ;)))))
http://vasurien.vuodatus.net/blog/1777599#commentform...vasenkätinen joutuu ikäänkuin työntämään kynää/liitua kirjoittaessa , kun taas oikeakätinen pikemminkin vetää näitä oikealle päin.
Itse wasurina olen tullut tähän tulokseen. - neljännellä..
luontevampia kirjoitti:
...vasenkätinen joutuu ikäänkuin työntämään kynää/liitua kirjoittaessa , kun taas oikeakätinen pikemminkin vetää näitä oikealle päin.
Itse wasurina olen tullut tähän tulokseen.kirjottaana toi käsi sellasessa sisäänpäin kaartuvassa koukussa, et se kynä ei kynnä paperiin sellasta perunavakoa... sanos et jos joskus kirjotan oikeella mustekynällä, ymmärrän mistä on kyse.. joskus kuviksen tunnilla meillä oli mustekynät, joilla leikittiin.. ja totta, kikka oli siihen ihan tarpeellinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017493
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?905275- 824956
- 1354333
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113100- 522739
- 462722
- 552312
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818112289Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211890