näyttääkö Hangon uusi kaupunginjohtaja hyvää esimerkkiä tehtävien hoidosta kun lomautti myös itsensä, vai käyttikö hyödyksi lomautusta saamalla itselle kesäloman. Mielestäni kaupunginjohtajan olisi pitännyt olla töissä ja yrittää saada kaupungin talous kuntoon!
kaupunginjohtaja
lomautus
4364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Älyttömintä mitä kaupungin päättäjät voi tehdä, on lopettaa järkevä toiminta.
En ole ihan varma mistä tuossa uuden kaupunginjohtajan lomautuksessa on, mutta jos asioiden ja kokonaisuuden tärkein johtaja jättää hommat hoitamatta, on kyse lintsauksesta todella väärässä paikassa!!!
Eikö se ollutkin niin että tästä lomautuksesta päätettiin jo silloin keväällä, kun J-P Halme tilapäisesti hoiti kaupunginjihtajan tehtävää?
Jos esimerkiksi myynti takkuaa, niin silloin on käsittämätöntä lomauttaa myyntihenkilöstöä - myyntivoimaa pitäisi päinvastoin lisätä.
Jos kaupungin asiat on sekaisin ja budjettivaje uhkaa kasvaa, niin silloin tarvitaan fiksuja päitä asioiden korjaamiseksi, silloin ei pidä lomauttaa ns. oikeita henkilöitä, vaan antaa heille tukea korjaavien toimenpiteiden kehittämisessä.
No, toisaalta jos äly ei riitä, niin sitten on parempi vaikka lomauttaa itsensä, jotta ei istuskelisi turhaan toimistolla ilman mitään rakentavaa toimintaa.
Näin ei yrityksissä voi tehdä, joko pomo on hyvä, tai sitten saa lähteä, samaa voisi edellyttää myös kunnilta ja kaupungeilta.
Kaupunginjohtajan lomautus lienee "solidaarisuutta", että kaikki osallistuvat säästötalkoisiin. Se on kyllä väärä tapa. Solidaarisuudella syntyy tehottomuutta ja tasapäisyyttä. Elämä vaan ei ole sellaista. Tarpeen mukaan pitää lomauttaa ja sanoa irti.