jälkiehkäisy + seksi

o

Kauan jälkiehkäisyn teho kestää? otin tänään jälkiehkäisypillerin ja n 3-5h sen jälkeen harrastin seksiä ilman kondomia. Onko vaaraa? jos huomenna aloitan pillerit?

8

7975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmeessä

      teit niin?

      Tiedätkö, mihin je-pillerien toiminta perustuu? Tiesitkö, että e-pillerit tulee aloittaa vuodon ekana päivänä, jotta teho toimii alusta lähtien? Onko vaaraa mihin?

      Jospa hommaisit ehkäisyn kuntoon ennen kuin alat seksiä harrastamaan. Miksi ihmeessä riskeerata raskaaksitulon kanssa, kun mikään ehkäisykään ei ole satavarma. Kukaan ei voi sitä vaaran suuruutta sulle täällä kertoa. Eikö ois ollut paljon helpompaa käyttää vaan sitä kortsua niin ei tarvis nyt vaaroja arvuutella? Ei edes tautien osalta.

      • tuotaaaaaaaaaaaaaaaa

        asia eivarmaan sinulle kuulu miksi näin on käynyt? kysyin vain miten se jälkiehkäisy toimii jos bharrastaa ottamisen jälkeen.

        mutta vastaus kuitenkin kysymykseesti ns.kavereiden ''tosi hyvä pila'' (reikiä kondoomeihin) eli siis aivan sama asia kun eiolisi mitään.


      • ihmeessä2
        tuotaaaaaaaaaaaaaaaa kirjoitti:

        asia eivarmaan sinulle kuulu miksi näin on käynyt? kysyin vain miten se jälkiehkäisy toimii jos bharrastaa ottamisen jälkeen.

        mutta vastaus kuitenkin kysymykseesti ns.kavereiden ''tosi hyvä pila'' (reikiä kondoomeihin) eli siis aivan sama asia kun eiolisi mitään.

        Kysyin ihan vain siksi, että alkuperäinen viestisi oli niin epäselvä. Eikä ole mikään pakko vastata uteluihin, joskus hieman enemmän infoa voi auttaa vastaajaa enemmän kuin pelkistetty kysymys.

        En ole harrastanut kortsujen rei'ittämistä, joten ihan uteliaisuuttani ihmettelen, että eikö neuloista jää jälkiä kortsun kääreeseen, jolloin sen huomaisi? Johan se "vakuumikin" raukeaa. Itse ainakin aina tarkistan, että kääre on todella ehjä.

        Jokatapauksessa hieman uhkarohkeaa touhua, kun ylipäätään je-pillereihin turvautumisen jälkeen piti harrastaa seksiä. Kannattaisi ehkä malttaa mielensä tuollaisessa tilanteessa.


    • kkkoooiiikk

      voin sanoa, että jos otat jälkiehkäsypillerin ja harrastat sen jälkeen suojaamatonta seksiä, sulle on todella suuri prosentti tulla raskaaksi. Itselleni kävi noin vuosi sitten ja jouduin tekemään abortin. Käytimme kyllä pillerin jälkeen kumia, mutta se hajosi.. Oon myös kuullut pariskunnista, jotka ovat juuri noin tehneet tarkoituksella ja ovat nykyään onnellisia vanhempia..

      Eli kipitäs hakemaan se raskaustesti pikapuolin varmuuden vuoksi..

    • tavoite

      Jälkiehkäisy toimii siihen unohdettuun tai epäonnistuneeseen ehkäisyyn. Se ei ole koskaan sataprosenttinen ja heikkenee aina, mitä pidempi aikan on kulunut ehkäisemättömästä yhdynnästä jälkiehkäisyn ottamiseen.

      Jälkiehkäisyn jälkeen seuraavissa yhdynnöissä käytetään kondomia. Eli olet nyt kaksi kertaa ollut yhdynnässä ilman ehkäisyä.

      Mitä ajattelet pillereiden aloittamisen vaikuttavan? Ehkäisypillereiden teho ei ala heti, jos niitä ei aloiteta kuukautisten ensimmäisenä päivänä. Kun sinulla on seuraavan kerran vuotoa, se voi olla jälkiehkäisyyn liittyvä ylimääräinen vuoto, jolla ei ole mitään tekemistä kuukautisten kanssa.

      Koska olet ottanut jälkiehkäisyn, voi olla, että seuraavat kuukautiset tulevat vasta muutaman kuukauden kuluttua. Hormonipaukku heilauttaa oman kiertosi mihin sattuu.

      Jos kuukautisia ei ala kuulua, niin 14 vuorokauden kuluttua mahdollisesta hedelmöitymisestä voi tehdä raskaustestin. Aiemmin ei saa oikeaa tulosta.

      Nyt vain ehjiä kondomeja käyttöön.

    • Anonyymi

      Joo mulla on sama juttu ja on kauhee stressi

      • Anonyymi

        oma on vikasi. me ei voida sille mitää että pitää panna kuin kanit.


      • Anonyymi

        Jälkiehkäisyn käytön jälkeen suositellaan paikallisen ehkäisymenetelmän (kondomi, spermisidi, pessaari) käyttöä siihen saakka, kunnes seuraava kuukautisvuoto alkaa. Jos olet suojaamattomassa yhdynnässä NorLevo-valmisteen ottamisen jälkeen (myös saman kuukautiskierron aikana), saatat jälleen tulla raskaaksi.

        eli mene tekee abortti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7838
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3752
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1886
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1210
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1053
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1003
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      792
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      750
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe