jälkiehkäisy + seksi

o

Kauan jälkiehkäisyn teho kestää? otin tänään jälkiehkäisypillerin ja n 3-5h sen jälkeen harrastin seksiä ilman kondomia. Onko vaaraa? jos huomenna aloitan pillerit?

8

8342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmeessä

      teit niin?

      Tiedätkö, mihin je-pillerien toiminta perustuu? Tiesitkö, että e-pillerit tulee aloittaa vuodon ekana päivänä, jotta teho toimii alusta lähtien? Onko vaaraa mihin?

      Jospa hommaisit ehkäisyn kuntoon ennen kuin alat seksiä harrastamaan. Miksi ihmeessä riskeerata raskaaksitulon kanssa, kun mikään ehkäisykään ei ole satavarma. Kukaan ei voi sitä vaaran suuruutta sulle täällä kertoa. Eikö ois ollut paljon helpompaa käyttää vaan sitä kortsua niin ei tarvis nyt vaaroja arvuutella? Ei edes tautien osalta.

      • tuotaaaaaaaaaaaaaaaa

        asia eivarmaan sinulle kuulu miksi näin on käynyt? kysyin vain miten se jälkiehkäisy toimii jos bharrastaa ottamisen jälkeen.

        mutta vastaus kuitenkin kysymykseesti ns.kavereiden ''tosi hyvä pila'' (reikiä kondoomeihin) eli siis aivan sama asia kun eiolisi mitään.


      • ihmeessä2
        tuotaaaaaaaaaaaaaaaa kirjoitti:

        asia eivarmaan sinulle kuulu miksi näin on käynyt? kysyin vain miten se jälkiehkäisy toimii jos bharrastaa ottamisen jälkeen.

        mutta vastaus kuitenkin kysymykseesti ns.kavereiden ''tosi hyvä pila'' (reikiä kondoomeihin) eli siis aivan sama asia kun eiolisi mitään.

        Kysyin ihan vain siksi, että alkuperäinen viestisi oli niin epäselvä. Eikä ole mikään pakko vastata uteluihin, joskus hieman enemmän infoa voi auttaa vastaajaa enemmän kuin pelkistetty kysymys.

        En ole harrastanut kortsujen rei'ittämistä, joten ihan uteliaisuuttani ihmettelen, että eikö neuloista jää jälkiä kortsun kääreeseen, jolloin sen huomaisi? Johan se "vakuumikin" raukeaa. Itse ainakin aina tarkistan, että kääre on todella ehjä.

        Jokatapauksessa hieman uhkarohkeaa touhua, kun ylipäätään je-pillereihin turvautumisen jälkeen piti harrastaa seksiä. Kannattaisi ehkä malttaa mielensä tuollaisessa tilanteessa.


    • kkkoooiiikk

      voin sanoa, että jos otat jälkiehkäsypillerin ja harrastat sen jälkeen suojaamatonta seksiä, sulle on todella suuri prosentti tulla raskaaksi. Itselleni kävi noin vuosi sitten ja jouduin tekemään abortin. Käytimme kyllä pillerin jälkeen kumia, mutta se hajosi.. Oon myös kuullut pariskunnista, jotka ovat juuri noin tehneet tarkoituksella ja ovat nykyään onnellisia vanhempia..

      Eli kipitäs hakemaan se raskaustesti pikapuolin varmuuden vuoksi..

    • tavoite

      Jälkiehkäisy toimii siihen unohdettuun tai epäonnistuneeseen ehkäisyyn. Se ei ole koskaan sataprosenttinen ja heikkenee aina, mitä pidempi aikan on kulunut ehkäisemättömästä yhdynnästä jälkiehkäisyn ottamiseen.

      Jälkiehkäisyn jälkeen seuraavissa yhdynnöissä käytetään kondomia. Eli olet nyt kaksi kertaa ollut yhdynnässä ilman ehkäisyä.

      Mitä ajattelet pillereiden aloittamisen vaikuttavan? Ehkäisypillereiden teho ei ala heti, jos niitä ei aloiteta kuukautisten ensimmäisenä päivänä. Kun sinulla on seuraavan kerran vuotoa, se voi olla jälkiehkäisyyn liittyvä ylimääräinen vuoto, jolla ei ole mitään tekemistä kuukautisten kanssa.

      Koska olet ottanut jälkiehkäisyn, voi olla, että seuraavat kuukautiset tulevat vasta muutaman kuukauden kuluttua. Hormonipaukku heilauttaa oman kiertosi mihin sattuu.

      Jos kuukautisia ei ala kuulua, niin 14 vuorokauden kuluttua mahdollisesta hedelmöitymisestä voi tehdä raskaustestin. Aiemmin ei saa oikeaa tulosta.

      Nyt vain ehjiä kondomeja käyttöön.

    • Anonyymi

      Joo mulla on sama juttu ja on kauhee stressi

      • Anonyymi

        oma on vikasi. me ei voida sille mitää että pitää panna kuin kanit.


      • Anonyymi

        Jälkiehkäisyn käytön jälkeen suositellaan paikallisen ehkäisymenetelmän (kondomi, spermisidi, pessaari) käyttöä siihen saakka, kunnes seuraava kuukautisvuoto alkaa. Jos olet suojaamattomassa yhdynnässä NorLevo-valmisteen ottamisen jälkeen (myös saman kuukautiskierron aikana), saatat jälleen tulla raskaaksi.

        eli mene tekee abortti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      223
      4111
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe