Hei kaikille!
Kovin monet kertovat, että minipillereitä syödessä tulee hurjia iho-ongelmia ja mietinkin että jospa se johtuu siitä, että iho KUIVUU syödessä minipillereitä...sehän voi myös olla yksi vaikutus ihoon. Ja kun iho kuivuu, se alkaa itse tuottamaan rasvaa ja finnejä, isoja paukamia. Joten, jospa se rasvoittuminen johtuisikin siitä.
Kerran valitin kosmetologille itse, kun kasvoilleni tuli karmeita patturoita ja miten miksi se niin tekee..kosmetologi sanoi, että ihoni on kuiva ja siksi se pukkaa itse rasvaa ulos ikäänkuin tasoittaakseen kuivuutta. Hän suositteli mulle hyvän kasvovoiteen hankkimista, mielellään aika rasvaista. Ja minä kokeilin ja tuntuihan se hullulta laittaa jo rasvaiselle iholle rasvaista voidetta. Mutta auttoi! Siihen loppuivat näppyjen ilmaantumiset ja niitä ei ole sen jälkeen ikinä tullutkaan. Paitsi, jos vedän puoli levyä Fazerin Sinistä, mutta se onkin toinen juttu ;)
Kovin monet kertovat, että minipillereitä syödessä tulee hurjia iho-ongelmia ja mietinkin että jospa se johtuu siitä, että iho KUIVUU syödessä minipillereitä...sehän voi myös olla yksi vaikutus ihoon. Ja kun iho kuivuu, se alkaa itse tuottamaan rasvaa ja finnejä, isoja paukamia. Joten, jospa se rasvoittuminen johtuisikin siitä.
Kerran valitin kosmetologille itse, kun kasvoilleni tuli karmeita patturoita ja miten miksi se niin tekee..kosmetologi sanoi, että ihoni on kuiva ja siksi se pukkaa itse rasvaa ulos ikäänkuin tasoittaakseen kuivuutta. Hän suositteli mulle hyvän kasvovoiteen hankkimista, mielellään aika rasvaista. Ja minä kokeilin ja tuntuihan se hullulta laittaa jo rasvaiselle iholle rasvaista voidetta. Mutta auttoi! Siihen loppuivat näppyjen ilmaantumiset ja niitä ei ole sen jälkeen ikinä tullutkaan. Paitsi, jos vedän puoli levyä Fazerin Sinistä, mutta se onkin toinen juttu ;)
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.