Etniset mellakat

Mikä "ranskalaiseen" nuorisoon on mennyt. Ei ranskalainen nuoriso ennen ole polttanut autoja tai tuhonnut muulla tavoin yksyisomaisuutta, jos joku joutuu onnettomuuteen moottoripyörällä omaa syytään eli ei tottele poliisin käskyjä.

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Nuoriso mellakoi jälleen Pariisissa/1135248390968

Olisikohan tähän asiantilaan syyllisellä maailmanparantaja-vasemmistolla vastauksia?
8226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"selevällä suomen kielellä" artikkelissa.

"Korkea nuorisotyöttömyys, turhautuminen ja syrjintäkokemukset ovat jo pitkään aiheuttaneet jännitteitä lähiöissä, joiden asukkaista suuri osa on Afrikasta ja arabimaista saapuneita maahanmuuttajia."

Yhteiskunnallisesti valveutuneet poimivat sen lauseen alusta, rasistit lopusta.

Äänestä
  • Kuka sitten lukee koko lauseen? Realistit?

    Äänestä

  • poimii kirjoitti:

    Kuka sitten lukee koko lauseen? Realistit?

    Olet oikeassa. Ehkä tärkeämpää on, miten lukee.

    Äänestä

  • Menisivät takaisin kotimaihinsa. Niissä on varmasti paljon rakennettavaa monella saralla. Miksi kituuttaa vastenmielisessä vääräuskoisten maassa jossa ei työtä tule koskaan löytymään?
    Ei Suomessakaan riitä afrikkalaisille ja arabimaista tulleille töitä. Pätevämpiä valtaväestöön kuuluvia on työttömänä 300 000 ! Lyön vetoa siitä, kun työmarkkinat joskus aukeavat, nämä pätevät palkataan ja muut jäävät ilman.

    Äänestä

  • "Korkea nuorisotyöttömyys, turhautuminen ja syrjintäkokemukset "

    Samanlaisia kokemuksia on myös Ranskan työväenluokasta tulevilla nuorilla mutta eivät nämä terrorisoi ympäristöään kuten muslimisiirtolaisten jälkikasvu. Tuossa kuvailtuja kokemuksia on kaikkien vanhojen luokkayhteiskuntioen työväenluokkaisella nuorisolla. Vaikka suorittaisi yliopistotutkinnon niin työväenluokkaisesta taustastaan ei pääse koskaan eroon.

    Ranskassa asuva suomalaisnainen kertoi haastattelussa että maassa on sosiaaliohjelmia tätä nuorisoa varten enemmän kuin tarpeeksi mikä unohdetaan mainita uutisissa. Ja sanotaan myös että Ranskalla on vauraana maana ollut myös paljon enemmän rahaa kulutettavaksi noihin sosiaaliprojekteihin kuin köyhillä suomalaisilla. Raha ei vain auta kaikkien ongelmien ratkaisuksi.

    (Suomen monikulturistit eivät vain oikein tahdo ymmärtää etteivät köyhien suomalaisten rahat riitä yhtä leväperäiseen siirtolaispolitiikkaan kuin esim. Ruotsilla. Lopetetaan viimeikin ne puheet maamme vauraudesta sillä Suomi on kaikissa tutkimuksissa osoittautunut Länsi-euroopan köyhimpiin kuuluvaksi. Minkä jokainen joka on käynyt kotikylänsä ulkopuolella on tajunnut itsekin)

    Nämä musliminuoret vaativat "kunnioitusta" opettajiltaan vain koska ovat muslimeja ja miehiä. Vaativatko suomalaiset murrosikäiset pojat "kunnioitusta" opettajiltaan? Kyse on pohjuimmiltaan muslimeiden ylimielisyydestä ja vääräuskoisten yhteiskunnan normien halveksunnasta.

    Äänestä

se oli:
http://www.rfi.fr/actuen/articles/116/article_4714.asp
Bagnolet mayor Marc Everbecq said that a speed-loving youth was having fun racing around yesterday afternoon on his motorcycle.

Mietitäänpäs tilanne toisin päin. Jos uutisissa olisikin: Pellavapää ajeli pillurallia 100km/h ylinopeudella laihian keskustassa. Poliisin tultua paikalle hän pakeni paikalta, menetti autonsa hallinnan ja ajoi latoa päin menettäen henkensä.

Millaisen ku**pään ajatusmaailmassa tuollainen oikeuttaisi aloittamaan mellakan autojenpoltteluineen laihialla? Pohjalla pitää olla muutakin kuin onnetonta elämää ja syrjäytymistä.

Äänestä
  • Auto JA lato Laihialla?!? Jo on aikoihin eletty.

    Äänestä

  • onks totta kans? kirjoitti:

    Auto JA lato Laihialla?!? Jo on aikoihin eletty.

    Ehkäpä lahtaajasikin tulevat sieltä lähitulevaisuudessa. :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


monikulttuurisuutta kirjoitti:

Mikä "ranskalaiseen" nuorisoon on mennyt. Ei ranskalainen nuoriso ennen ole polttanut autoja tai tuhonnut muulla tavoin yksyisomaisuutta, jos joku joutuu onnettomuuteen moottoripyörällä omaa syytään eli ei tottele poliisin käskyjä.

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Nuoriso mellakoi jälleen Pariisissa/1135248390968

Olisikohan tähän asiantilaan syyllisellä maailmanparantaja-vasemmistolla vastauksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu