Olisiko kellään helppoa reseptiä mustaviinimarjasnapsiin ? Olen saanut maistaa omatehtyä sellaista ja sitähän voi jopa juoda toisin kuin raakaa maustamatonta viinaa. Haluaisin kokeilla itsekin tehdä sitä, koska puskissa on viinimarjoja käyttämättä.
Mustaviini
marjasnapsi
3616
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ota pullo viinaa, laita sekaan viinimarjoja. Jos haluaa makeampaa, niin sokeria vielä lisäksi. Anna seistä muutama kuukausi ja juo pois.
vitut oo
1 desi omenamehua ja oman maun mukkaan mustaviinimarjoja ja 2 jääpalaa sekkaan. Ravistelet seikkerillä niin perkeleesti. Jos marjat ei ole vielä täysin muusia laitat kaikki tehosekoittimeen ja lisäät 2 jääpalaa sekaaan ja murskaat. Kaadat sitten sen snapsilasiin ensin jaa päälle vasta vodkaa tai koskenkorvaa sen verranku snapsilasiin mahtuu tai jos tekee isomman satsin niin 50/50 suhteessa laseihin, mutta alkoholi viimiseksi päälle. Eikä enää sekoiteta kun juoma on lasissa.
Sitten vain juomaan.