ja sen oikeuden olen saanut Jumalalta. Jumala ei lähettänyt minua tuomitsemaan ja vihaamaan, vaan lähetti julistamaan evankeliumia ja sen olen tehnyt.
Minä rakastan jokaista ihmistä, jonka Jumala antaa polullani käväistäkkin ja siitä on todistus, sillä jokainen minut tunteva tietää rakkauden tehneen minusta Jumalan tekoja tekevän, armahtavaisen ja laupiaan. En ala tässä kertomaan mitä teen Jeesuksen kanssa ja Jumalan kansan hyväksi, mutta saan tehdä hyviä tekoja, koska Jumala on ne ennalta tehnyt.
En vihaa aivan ketään, minun ei tarvitse ja se on suuri ja valtava VAPAUS.
Minä rakastan jokaista ihmistä, jonka Jumala antaa polullani käväistäkkin ja siitä on todistus, sillä jokainen minut tunteva tietää rakkauden tehneen minusta Jumalan tekoja tekevän, armahtavaisen ja laupiaan. En ala tässä kertomaan mitä teen Jeesuksen kanssa ja Jumalan kansan hyväksi, mutta saan tehdä hyviä tekoja, koska Jumala on ne ennalta tehnyt.
En vihaa aivan ketään, minun ei tarvitse ja se on suuri ja valtava VAPAUS.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sinä tiedät oikeutesi. Meillä on tosiaan mahdollisuus tai paremminkin oikeus elää Pyhän Hengen täyttämää elämää, se on meidän tahdostamme kiinni.
Raamattu sanoo, että "Hän antoi meille voiman tulla Jumalan lapsiksi".
Onko tuo alkukielestä käännettynä jotenkin näin; Hän antoi meille vallan oikeuden tulla Jumalan lapsiksi.
En todellakaan ole syytä vihata ketään ja olen kovan puhdistus tien tehtävääni käynyt siksi Pyhä Henki on kansani eikä Pyhän Hengen ja Raamatun Sanassa ole vihaa.
Joka vihaa tuntee hänen tulee heti tehdä parannus ja käydä Jeesuksen eteen sillä ei nuhteisakaan tule olla vihaa mukana.
Ihmiset, jotka vaarässä hengessä tekee Jumalan työtä ovat soikudessa ja eksyneitä heidän tulisi huomata ja tehdä parannus, etteivä menettäisi tätä armon aikaa.
Aika on rajallinen ja jokainen, joka tuntee piston sydämessään menkööt Jeesuksen eteen.
tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma Hänen kauttansa pelastuisi, mutta Sana tuomitsee, eli se mitä Jeesus opetti ja käski on totuus ja on alku ja loppu ja joka ei usko Jeesukseen vetää tuomion aivan itse ylleen, sillä Sanan hylkääjät hylkäävät Elävän Veden Lähteen, Herran.
Ihmisen tehtäväksi ei annettu tuomita ja syytää, vaan annettiin käsky kastaa kaikki ja opettaa kaikki, mitä Jeesus on puhunut.
Johannes 3
13 Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa.
14 Ja niinkuin Mooses ylensi käärmeen erämaassa, niin pitää Ihmisen Poika ylennettämän,
15 että jokaisella, joka häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä.
16 Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
17 Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.
18 Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen.
19 Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat.
20 Sillä jokainen, joka pahaa tekee, vihaa valkeutta eikä tule valkeuteen, ettei hänen tekojansa nuhdeltaisi.
21 Mutta joka totuuden tekee, se tulee valkeuteen, että hänen tekonsa tulisivat julki, sillä ne ovat Jumalassa tehdyt."
poissa itsestään. Kun hän joutuu makaamaan ns. kuoleman vuoteella lääkärien kuolemaan tuomitsemana ja joutuu tutkailemaan itseään kuoleman edessä ja toteamaan, että vain Jeesus, ei mikään muu, voi pelastuksen tuoda ja kun saa oikeuden huomata pitäneensä Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon, mutta vain Jumalan antamalla voimalla, ei itsestään tulleella voimalla, niin tälläinen ihminen ei enää koskaan tahdo siitä oikeudesta luopua, vaikka saakin ihmeen kokea ja saa hetkessä tulla terveeksi.
Ihminen, joka käytetään tarpeeksi syvällä, täydellisessä avuttomuudessa ei koskaan korota itseään, sillä hän tietää, mitä ihmisessä on ja millainen valta ihmisillä on.
Tälläinen ihminen on kykenemätön vihaan.
Särjetty henki etsii Jumalan Tahtoa aina.