Ark of truth ja continuum. Missä järjestyksessä nämä kannattaa katsoa? Ja yleensäkin vasta Stargate SG-1:sen jälkeen?
Stargate
4
873
Vastaukset
- jmov
Ark of Truth on jatkoa SG-1 -sarjalle, ja siinä koko ori homma ratkeaa. Continuum on sitten juonesta erillinen elokuva, jossa nähdään mm. Ba'al.
Eli paras varmaan katsoa näin: SG-1 => Ark of Truth => Continuum - Scifisti77
Sanoisinpa, että Stargate maailma on aika yhtenäinen, joten kannattaa ensin katsoa sarjat. Myös Stargate Atlantis. Stargate Atlantiksen 4.kaudella Atlantiksen johdossa on Samantha Carter eli SG-1:n jäsen. 5.kauden alussa Atlantista Carter saa "potkut" johdosta ja palaa takas SGC:hen ja tästä alkaa sit Continuum elokuva. Ark of Truth taas sijoittuu tosiaan SG1:n 10.kauden jälkeen.
Jos haluaa alkaa katsomaan Atlantista, pitää ensin katsoa 7.kautta SG1:stä. Sitten rinnakkain 8.kautta SG1:stä ja 1.kautta Atlantista, 9.kausi SG1:stä ja 2.kautta Atlantista, 10.kautta SG1:stä ja 3.kausi Atlantista ja sit 4. ja 5.kausi Atlantista. Ja siten, että aina ensi katsoo SG1:sen jakson ja sit Atlantiksen jakson. Meinaa on muutamia jaksoja jossa menee juonet ristiin. Esim 10.kauden SG1:n jakso "The Pegasus Project". Ja välillä kommentoidaan toisessa sarjassa toisen sarjan tapahtumia jne. Mutta kyllä ne voi katsoa erikseenkin, hyvin ne itsekseenkin seisoo. Mutta suosittelen tuollaista rinnakkain katselemista.
No mut sillee!
Scifisti77- Puupääpää
Olen katsonut Atlantista heti, kun bokseja sai kaupasta. Yksi yllätys oli ihmisten oma avaruusalus. Nyt katson SG1:stä 7 kautta. Tilaan loput, kun kympinkin saa. ( cdon.com )
- KaaleppiK
Puupääpää kirjoitti:
Olen katsonut Atlantista heti, kun bokseja sai kaupasta. Yksi yllätys oli ihmisten oma avaruusalus. Nyt katson SG1:stä 7 kautta. Tilaan loput, kun kympinkin saa. ( cdon.com )
ne alukset ainakin ensimmäinen tehty asgardien avulla ja mahdollisesti tokrien
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457869
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/885493Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593869Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu913829- 983569
- 553213
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod743182Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint342578IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2112262- 521698