Voiko Ay-liikkeeseen kulluminen olla poliittista toimintaa ( vaaliraha ) jos siihen liittyy vain halu turvata oma työttömyyskorvaus jos jää työttömäksi.
Tahtomattaan SDP:n jäsenkö ?
Tahtomattaan SDP:n jäsenkö ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos siihen liittyy vain halu turvata oma työttömyyskorvaus jos jää työttömäksi.
-En tiedä. Voit kuitenkin kuulua päivärahan vuoksi käsittääkseni yksistään pelkästään työttömyyskassaan. Eikös noissa liittojen jäsenhakemuskaavakeissa ole sellainenkin kohta "liityn vain pelkän työttömyyskassan jäseneksi". Eli kuulut pelkästään liiton työttömyyskassaan, etkä liittoon sinänsä. En minä tiedä, ota tästäkin sepustuksesta selvää.
..Keessä on kaikkien puolueiden jäseniä; Suurin osa ei kuulu mihinkään.
Kun puhut Sdp;sta, niin miks'et puhu kokoomuslaisesta ammattiyhdistysliikkeestä;
Sairaanh; ja muut.
-Tai peruss, Ay; liikkeestä. Ettet vain ole kallellasi sinnpäin? Tv;n Satissa on koko ajan kova oikeistokiihotus Ay;liikettä, ja muualtatulleita vastaan, ja suurin osa on röyhkeitä valheita. Ay; liike takaa jäsenilleen, ja muillekin työntekijöille, jonkinmoiset elinehdot, eikä Ay-liike siksi tarvi minkäänlaisia viestejä äärioikeistolta.
myös kunnallisvaalitasolla ?
Onko kunnallisvaaleissa käytetty myös JHL : n jäsenmaksuja vaalirahoitukseen ? Odotan innolla näitäkin summia julkisuuteen .
Luulin ennen , että jäsenmaksut ovat tarkoitettu jäsenten turvaksi esim. työttömyyden varalle...yms.
Heti jos sotkua paljastuu ja koen rahoittaneeni kommunistien vaalikamppanjoita , eroan liitosta välittömästi !