Olen nuori ja normaali 13-vuotias poika. Ja haluaisin kysyä: MITEN saan sikspäkit (näkyvät vatsalihakset)? Pitäskö tehdä vatsalihaksia joka päivä, kuinka monta, miten??? Auttakaa nyt!
Sikspäkit
Ognon
182679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
En usko, että mikään muu siinä todellakaan auttaa kuin juuri vatsalihasten tekeminen.
Sinun kannattaa ehkä tehdä vatsalihaksia joka toinen päivä n. 150..... Muista treenata myös selkälihaksia!! Enemmän puhtia saat kun hommaat jotain hyvää musaa ja teet sen tahdissa!!!
Onnea yritykselle!!
En ole kyllä naiivimpia henkilöä tavannut! 13-vuotiaalla sikspäkit! Minä tukahdun nauruun! Kuules nyt, sikspäkkejä voit alkaa harkita sitten kun olet 21! Minä syön hiukseni jos onnistut!
Mitä seuraavaksi? Muumipeikolla unelmavartalo?
Ei tosiaankaan tarvitse olla 21 että on vatsalihakset! Minulla on 12-vuotias kaveri jolla on komeat vatsalihakset. En tiedä hänen salaisuutensa, mutta kaikilla voi olla sellaiset. En usko että tämä 13-vuotias poika on tyhmä. Jos näen jonkun jolla on sikspäkit ajattelen häntä urheilullisena, joten ei ole mielestäni ihme jos sellaiset haluaa.
Sikspäkit? Eiks normaalilla ihmisellä oo yks sixpack.
Höh, pitääkö olla niin näsäviisas. Toinen haluaisi saada hienot vatsalihakset ja täällä eräät on taas tosi ystävällisiä. Jostain tonkin pojan kehonrakennus "ura" alkaa, jos on alkaakseen. Pieni kannustus on aina paikallaan, eikö?
Tee vatsalihasliikkeita monipuolisesti l. suorat, vinot (ulompi ja sisempi) ja poikittaiset vatsalihakset. Löydät varmasti netistä ohjeita. Älä tue nilkkoja mihinkään, silloin työskentelee reidenkoukistajat. Tee liike aina loppuun asti ja niin, että polttaa tosi kovaa. Ota painot avuksi, jos/kun toistoja alkaa olemaan liikaa.
Ei niitä vatsoja kannata joka päivä tehdä. Täytyy muistaa myös levätä. Jotta saisit näkyvän sixbackin, täytyisi sinulla olla aika alhainen rasva%. Eli rasva täytyy polttaa pois, jotta se sixback tulisi esille. Lisää siis liikuntaa, juokse lenkkiä ja muuta liikuntaa. Ja tosiaan muista ne selkälihakset myös. Jätä ruokavaliosta sokerit ja suosi vähärasvaisia tuotteita. Syö kuitenkin hyvin ja terveellisesti. Tsemiä vaan :).
Ups, tarkoitin siis, että jos nilkat on tuettuna niin liike kohdistuu enemmän lonkan koukistajiin, ei reiden koukistajiin.
jos et tue nilkkoja et pysty treenaamaan vatsalihaksia TEHOKKAASTI!!!
Höpö höpö ja höpö! Ihan varmasti saa treenattua vatsoja tehokkaasti ilman tukea. Jos tuet jalat, niin silloinhan helposti autat myös reisillä. Kyllä mun sixpack on ainakin aikaansaatu ilman tukea.
kerroppa mulle miten vatsoja treenataan lisäpainoilla,jos ei jalat oo jossaan kiinni/tuettu!?
Täytyykö niitä lisäpainoja käyttää niin paljon, et jalat täytyy tukea johonkin, kun muuten ei jaksa. Tehokasta on pienemmilläkin painoilla. Vatsakone on myös olemassa ja siinä ei tueta jalkoja yhtään mihinkään, silloin tosin täytyy olla mahdollisuus käydä salilla. Voimapyörä on myös hyvä. Yksi erittäin tehokas liike on myös kun makaat penkillä ja peppu reunan lähellä ja siitä nostat jalkoja ylös ja alas. Ei tarvi painoja eikä jalkoja tukea. Se ottaa tosi hyvin vatsoihin muutenkin. Siinä nyt vain muutama esimerkki.
aloittelijan ei missään nimessä tulisi käyttää lisäpainoja,mutta jos todella haluaa näyttävät vatsalihakset on treenin oltava tosi kovaa.esimerkki tekemästäni vatsatreenistä välipäivänä(painoharjoittelu)
venyttely lämmittelysarjat 3x30 vatsapenkillä
jalkojen nosto penkillä maaten 5x25 3kg:n /jalka nilkkapainoin. vinot vatsat penkissä (45astetta)
12kg:n paino niskan takana 5x25 ja päälle vielä
3x30 sarja ilman painoja
Niin, kovaa pitää treenata. Minulla on jo ne timmit vatsalihakset ja tiedän mistä puhun. En ole missään vaiheessa sanonut, että heti pitää heittää painot kehiin. Itse väitit, että jalat pitää olla tuettuna, että treeni on tehokasta. Ja minä tiedän, ettei näin tarvi olla. Siitä kai oli kyse kun sun kanssa alettiin väittelemään, eikö?
Jos jalat tarvitsee tukea, se tarkoittaa silloin sitä, että painoja on liikaa vatsalihasten kuntoon nähden. Painoja lisätään sen mukaan kun lihakset kehittyy ja jaksaa tehdä ne ilman tukea. Näin ei tarvi käyttää lonkan koukistajia eikä reisiä vaan niitä vatsalihaksia, joita oli tarkoitus treenata.
ei ole olemassa oikeaa eikä väärää vatsatreeniä!
minun vatsalihakseni ei yksinkertaisesti vastaa kevyeen treeniin ja joudun siksi käyttämään painoja.ilman painoja toistomäärät olisi luokkaa 500-600/päivä.nälkähän niitä tehdessä tulisi.olen treenannut vuosia painojen kanssa ja vatsalihakseni on huippukunnossa! en väitä että olisit väärässä. vatsoja voi treenata monella tapaa ja tämä toimii minulla.
Niin, siis tässä vatsatreenit:
1. Mene perinteiseen istumaannousu-asentoon ja vedä kantapäitä mahdollisimman lähelle pakaroita, lattiassa kiinni siis. Kädet niskantaakse, peristeisellä tavalla. Sitten vedät paljon happe akeuhkoihin, ja nostat yläruumista lattiasta siten, että lapaluut nousevat irti maasta, mutta ei pitemmälle. Pidä tässä n. 1s, lakse alas ja puhalla ilmat pois. Tee 2 kertaa about 15 sarjat.
Tuo liike oli siis ylävatsalihaksille.
Sitten:
2. mene selinmakuulle, nosta jalat ylös siten, että polvet osoittavat suoraan kohti kattoa ja polvissa on 90 asteen kulma, eli jalkapohjat eteenpäin. Ojenna kädet lattiaa pitkin päästä poispäin (taaksepäin). Vedä taas syvään henkeä sisään, ja nosta alaruumista ylös lattiasta niin, että pakarat nousevat irti maasta. Ikäänkuni rutistaisit vatsalihaksilla selkää kourummaksi (tms). Tee näitä samoin 2 x 15.
Tämä tuntuu alavatsalihaksissa, ja viimeistään toisessa sarjassa polttaa aika pahasti ;)
3. Lopuksi eräänlainen torso-kierto (tms): Selinmakuulle lattialle ja jalat kohti kattoasuoraan ylöspäin, kädet suoraan sivuille tukemaan. Tästä jalat suorina käytät kantapäitä vuorotellen molemmilla puolilla lattiassa, pitäen n. 1 s ääriasennoissa. Tee ainakin 1 x 12.
Tässä vatsasetissä tuli siis erikseen treenattua ala-ja ylävatsat sekä sivuilla olevat. Tee tämä 3-4 kertaa viikossa, ja muista syödä oikein ja polttaa myös rasvaa aerobisella treenillä pois, niin eiköhän se sikspäkki sieltä kohta näy!
Ainakin tässä mun nähdäkseni on sellanen kiva tekemisen meininki, tai ainakin vatsalihaksia alkaa polttaa hyvin. Muuten mulla on itellänikin kesävatsanhankinta vaiheessa, ohjelmaani kuuluu ma, ke ja pe punttitreeni, joka toinen päivä juoksulenkki, vähärasvainen ja -hiilarinen ruoka, sekä kävelylenkit. Ihan viimeisten rasvojen poisto näyttää olevan tod tuskaa ;(
mul on 100 prosenttiset sikspäkit mä kuntoilen joka päivä oon ite 11v ja mul on kauheen isot sikpäkitmul on isot lihakset joka puolella kysykää ihmeessä neuoja jos haluutte numero on 0443577691 soittakaa ja kysykää
Vatsalihakset kasvaa samoilla toistomäärillä kuin muutkin lihakset eli jtn 15 toistoa maksimissaan. Aika nopeastihan se oman kehon paino alkaa käydä kevyeksi eli silloin pitää ottaa lisäpainot käyttöön/tehdä liikkeestä vaikeampi ettei 15 toistoa ylittyisi.
Kaiken a ja o on alhainen rasvaprosentti eli kyllä sitä voi vatsalihakset näkyä vaikka olis millanen lihakseton ja alipainoinen rimpula jos vaan rasvat on tarpeeksi alhaalla.