miksi kaikki maat ei samantien jyrää koko maata maan tasalle jättää vaan naiset jäljelle.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2009/08/932778
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2009/08/932778
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Siitä saisi ihmisten asuinaluetta.
koko israelin valtio, ja juutalaisväestö siirrettäisiin vaikka afganistaniin. Niin 50 vuoden kuluttua afganistan olisi rehevä vilja-aitta, ja nykyisen israelin alue aavikkoa.
Silloiset antisemiitit vinkuisivat kuinka väärin on se että noin rehevä alue on annettu jutikoille, ja kuinka se ei kuulu niille.
Israelhan oli arabi hallinnossa kauan, ja oli ihan ränsistymispisteessä.
Nyt tapahtuis sama juttu, jos palestiinalaiset pääsisivät valtaan.
Siinä kävis samallalailla kuin esim. Afrikassa, minne meidänkin rahoja on pumpattu kymmeniä vuosia. Kaikki rapistuisi vaan.
Ps. Olen käynyt Israelissa 3 kertaa. KAunis maa, mielenkiintoinen historia!
No miksei anneta Suomea niille? Voisivat tehdä tästä maasta elinkelpoisen vilja-aitan.
verellä kirjoitettu
samanlainen koraaniin perustuva lainsäädäntö.
Joo kun on fyrkkaa USA:sta ja aseita. Ja suojelus. Niin helppo homma. Mikä ettei. Mutta Isreaelin kansa ei tee töitä vaan opiskelee amerikassa ja hommaa halpaa (aivopestyä) työvoimaa ja nauttii USA:n korkeista rahallisista ja aseellisista tuista. Mistä palestiinalainen ei voi edes nähdä unta.
saaneet tukea..?
demokratian sinne vienyt suomalaisten avustuksella.
kanki pystyssä ei ole herkkua olla. Olkoon sitten vaimokin syömättä, ellei herransa paineita pura.
älykkyytensä ylärajoja hipovaa tekstiä.
..
Miten kauan siitä on kun Suomessa piti naimisissa olevien naisten käyttää huivia? Ei kovin kauan. Miten kauan naisilla on ollut äänioikeus ja oikeus päättää omasta omaisuudestaan? Ja vartalostaan? Avioliitossa tapahtuvaa raiskausta katsotaan läpi sormien vaikka se laissa mainitaankin. Emme me niin erilaisia ole. Valitettavasti.
ja sivistyneempiä kuin nuo barbaariählämit.
Naisten äänioikeus tuli voimaan v. 1906.
moka antaa naisille äänioikeus, saati sitten päästää ne päättämään maan asioista. Nyt sitä satoa sitten korjataan, tässä maassa on kaikki päin vittua paitsi munat.
Kuten sanottua, emme me niin erilaisia ole.
Joo mutta laki siitä että nainen saa itse omistaa omaisuutensan ja päättää sen käytöstä tuli voimaan vasta vuonna 1924 Suomessa.
Tässä lista Suomen naistenoikeuksien kehityksestä, huom 1998-vuosi seksuaalirikoslain uudistus, ei nää asiat niin uusia ole Suomessakaan.
http://www.ihmisoikeudet.net/sukupuoli/naisten-oikeuksien-kehitys-suomessa
Naisten oikeuksien kehitys Suomessa
1864 Naimattomien naisten täysivaltaisuus (täytettyään 25 vuotta)
1878 Naisten ja miesten perintö- ja naimaosien tasoitus
1901 Täydet opinto-oikeudet yliopistossa (erillisvapaudella vuodesta 1870)
1906 Äänioikeus sekä oikeus asettua ehdolle vaaleissa (Suomen Suuriruhtinaanmaan Vaalilaki, L 26/1906)
1917 Äänioikeus kunnallisissa vaaleissa
1919 Oikeus tehdä työtä ilman miehen lupaa
1926 Oikeus tulla nimitetyksi valtion virkoihin samoilla ehdoilla kuin miehet (L 202/1926)
1929 Avioliittolaki: miesten ja naisten oikeudellinen yhdenvertaisuus, itsenäiset varallisuusoikeudet (kumpikin puoliso omistaa oman omaisuutensa) ja yhtäläinen vanhemmuus (L 234/1929)
1937 Äitiysavustuslaki (L 322/1937)
1944 Laki äitiys- ja lastenneuvoloiden perustamisesta ja kunnallisista terveydenhoitajista
1962 Hyväksytään periaate samapalkkaisuudesta sekä julkisella että yksityisellä sektorilla
1970 Uusittu työsopimuslaki, johon sisällytetty syrjinnän kieltävä säännös (L 320/1970)
1970 Laki raskauden keskeyttämisestä (L 239/1970)
1972 Ehkäisypalveluiden yleinen saatavuus turvattiin kansanterveysuudistuksella (L 66/1972)
1972 Asetus tasa-arvoasiain neuvottelukunnasta (455/1972)
1973 Laki lasten päivähoidosta (L 36/1973)
1975 Isyyslaki (L 700/1975)
1983 Lapsenhuoltolaki (Laki lapsen huollosta ja tapaamisoikeudesta, L 361/1983)
1985 Laki lasten kotihoidon tuesta (L 24/1985)
1985 Sukunimilaki – naimisissa oleville naiselle oikeus itsenäisesti päättää sukunimestään, lapsi voi saada jommankumman vanhemman sukunimen (L 694/1985)
1986 Laki naisten ja miesten välisestä tasa-arvosta (L 609/1986)
1994 Avioliitossa tapahtuvan raiskauksen kriminalisointi yhtenä viimeisistä EU-maista (L 316/1994)
1994 Uudistettu valtion virkamieslaki – sisältää virkamiesten tasapuolisen kohtelun periaatteen (L 750/1994)
1995 Yksityisellä paikalla tapahtuva ns. tavallinen pahoinpitely yleisen syytteen alaiseksi – ennen sitä esimerkiksi kodin sisällä tapahtunut pahoinpitely oli asianomistajarikos, eli syytteen nostaminen riippui uhrin päätöksestä (L 578/1995)
1997 Seksuaalirikoksen ja perheväkivallan uhrille mahdollisuus saada valtion varoilla avustaja ja tukihenkilö oikeudenkäyntiä varten (L 689/1997)
1998 Seksuaalirikoslain uudistus: raiskaus jaetaan teon törkeyden mukaan kolmeen luokkaan: raiskaus, törkeä raiskaus ja pakottaminen sukupuoliyhteyteen. Tärkein uudistus oli lähes kaikkien seksuaalirikosten saattaminen virallisen syytteen alaiseksi. (L 563/1998) Lisäksi seksuaalipalvelujen ostaminen alle 18-vuotiaalta nuorelta säädettiin rangaistavaksi.
1998 Laki lähestymiskiellosta: väkivallan uhrille mahdollisuus hakea lähestymiskieltoa (L 898/1998)
2003 Oikeusministeriön työryhmä esittää seksipalvelujen oston kriminalisoimista
2003 Hallituksen esitys tasa-arvolain uudistamisesta
2005 Tasa-arvolain kokonaisuudistus
Ei hätää Nato ja suomi on siellä tekemässä naisten olon paremmaksi. Ja kuulemma unikko (heroiini) ei rehota enään. Siis maailmassa kaikki hyvin. Pari pommia ja uni on taattu
Toi uutinen on järkyttävä, kuten monet uutiset mitä me täällä Suomessa kuulemme/luemme ulkomaailman tapahtumista. Mieleeni on kuitenkin hiipinyt epäilys näitä uutisia kohtaan, onkohan tämänkin uutisen takana se, että suomenkansa näin hyväksyisi suomalaissotilaiden sotatoimet afganistanissa? Mene ja tiedä, valitettavasti maailma vain on tällainen että meille syötetään juuri sellaisia uutisia mitä valtaapitävät päättäjät haluavat, kun taas monet asiat jäävät täysin pimentoon koska valtaapitävät eivät halua meidän niistä asioista olevan tietoisia. Kuten esim. suomessa tapahtuva pakkohoito, johon olen täällä suomi24 palstalla törmännyt ja mikä mielestäni on todellakin vapaudenriistoa. Video on kolmiosainen, alla siihen linkit, suosittelen katsomaan.
http://www.youtube.com/watch?v=c3HMPQjDs8c
http://www.youtube.com/watch?v=rXcmkBs3jss
http://www.youtube.com/watch?v=D9ipEqrjU3w
Olen myöskin tutustunut tämän videon tehneen naisen muihin kirjoituksiin keskustelupalstoilla ja ole varmentunut siitä että kyseinen nainen on täysin tervejärkinen ja asiallinen, eikä missäännimessä pakkohoidon tarpeessa. Mutta suomessa ei uutisoida tästä asiasta mitään, vaikka sitä on tarjottu uutislehdille, enkä näe siihen muuta syytä kuin se, että uutinen ei sovi valtaapitävien suunnitelmiin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8394930