http://areena.yle.fi/audio/360409
http://blogit.yleradio1.yle.fi/suomi_on_koomassa/kolmas_manifesti
Toimittajat Ruben Stiller & Riku Siivonen ruotivat uskontoja tänään 15.8. radiossa. Mukana keskustelussa oli pappi Hannu Majamäki, körttipappi Minna Ruuttunen ja vapareiden pj. Jussi K. Niemelä. Ohjelman kesto n. 1 h 40 m.
http://blogit.yleradio1.yle.fi/suomi_on_koomassa/kolmas_manifesti
Toimittajat Ruben Stiller & Riku Siivonen ruotivat uskontoja tänään 15.8. radiossa. Mukana keskustelussa oli pappi Hannu Majamäki, körttipappi Minna Ruuttunen ja vapareiden pj. Jussi K. Niemelä. Ohjelman kesto n. 1 h 40 m.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Milloin tuon jaksaisi kuunnella? Stiller on niin ärrrrrrrsssssyyyyyttävä.
uskovaisuus ja sosialismi jyllää.
ja täytyy sanoa, että kovin sekavaa kuunneltavaa.
Nämä papit siinä vastustivat "kevytuskontoa" (taas on keksitty uusi termi), jossa on jokaiselle jotain kivaa ja sitten kuitenkin itse vesittivät oman uskontonsa ihan samalla tavalla. Helvettiä ei nyt enää olekaan? Tai sen määritelmä ainakin on heidän mielestään jotain ihan muuta kuin ennen.
Niemelä taas puhui joistain vapaa-ajattelijoista kovin ikävään sävyyn. Tyyli oli lähinnä sellaista, että jos et ajattele kuten minä, ajattelet väärin. Ikävä asenne puheenjohtajalta.
"Nämä papit siinä vastustivat "kevytuskontoa" (taas on keksitty uusi termi), jossa on jokaiselle jotain kivaa ja sitten kuitenkin itse vesittivät oman uskontonsa ihan samalla tavalla. Helvettiä ei nyt enää olekaan? Tai sen määritelmä ainakin on heidän mielestään jotain ihan muuta kuin ennen."
Sanopa muuta! Mutta näinhän se on aina: tulkintoja saavat tehdä vain ne joilla on liperit kaulassa. Pitäähän sitä auktoriteetti olla! Tuossa tulee ilmi vain se että uskonto on vallankäytön väline... Papeilla on valta määritellä uskonnon sisältöä sen mukaan kuin tilanne vaatii, mutta ihmisillä itsellä ei tätä valtaa saa olla. Onhan se kurjaa, jos ote vallan kahvasta luistaa.
Se körttipappi lipsui siinäkin omasta opistaan, kun sanoi, ettei hän tiedä mitä kuoleman jälkeen on!
Ja hän kannatti vanhakantaista uskontoa, mutta kuitenkin helvettikin on hänen mielestään vaan jumalan poissaoloa.
Se kyllä sopii minulle ihan hyvin, kuten on sopinut tähänkin asti.
Muuten mielenkiintoinen ohjelma, vaikka saankin Stillerin tyylistä samanlaisia inhon väristyksiä, kuin erään urheiluselostajan rääkymisestä.
oli siinä jotain yritystä kuitenkin pohdiskellakin asioita.
Miten ihmeessä se Siivosen vaimo, joka oli ollut Humanistiliiton jäsen, suuttui tuosta kampanjatekstistä? Sitä en tajunnut. Mitä negatiivista siinä muka oli?