gross ja net -hinta

stäffan

Mitäs tarkoittaa gross ja net hinta? mobile.de:ssä noi on melkein joka autossa

10

6285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 43590t65ejr

      Käsittääkseni net hinnala voi ostaa auton kun ostajana on yritys, joka voi vähentää tuon alv:n tai jos ostaja on Eu:n ulkopuolelta, tällöin siis yksityinenkin voi ostaa auton net (netto) hintaan. Korjatkaa jos olen väärässä.

      • ??

        Meneekös nykyään vielä noin, kun eihän alv:ia joudu enää Suomeen tuotaessa maksamaan?


      • menee
        ?? kirjoitti:

        Meneekös nykyään vielä noin, kun eihän alv:ia joudu enää Suomeen tuotaessa maksamaan?

        Jos Saksamanni (tai kuka tahansa muu EU:ssa) myy nettohinnalla käytettyä autoa, siinä täytyy olla vähennettävää ALV jäljellä. Sitä on jäljellä , jos auto on koko elinkaarensa ajan ollut ALV vähennyskelpoisessa (Yritysauto) käytössä, tai autokauppaa harjoittavien liikkeiden omistuksessa.
        Heti kun auto on kerrankin ollut yksityisomistuksessa, ALV sulautuu auton hintaa ja se ei ole siitä enään erotettavissa.
        Yksityishenkilö ei voi ostaa nettohinnalla autoa EU:n sisältä. Käytetyn auton ALV:t yksityishenkilö maksaa AINA ostomaahan, rekisteröintimaahan ALV ei makseta.

        Huom.
        Jos myytte autoanne (yksityishenkilänä , yksityisomistuksessa ollutta) EU:n ulkopuolelle, ALV ei saa enää takaisin. (Muinoin LVV:n sai palautuksena myös yksityikäytössä olleesta autosta).

        Jos yritys ostaa ALV vähennyskelvottoman auton EU:n sisältä (yksityiskäytössä olleen), se täytyy näkyä kauppakuitissa, ja jälleenmyydessä auto verotetaan marginaaliverotuksella. Marginaaliverotus luotiin juurikin sen takia , ettei ALV tulisi koskaan kahteenkertaan maksetuksi. Marginaaliverotuksessa siis maksetaan ALV ainoastaan katteesta.


      • Elviin?
        ?? kirjoitti:

        Meneekös nykyään vielä noin, kun eihän alv:ia joudu enää Suomeen tuotaessa maksamaan?

        Elvi (se autoverosta maksettava) meni jo ja valtio palauttaa koko ajan laittomasti perimiään. Alv OSTOhinnasta on kokonaan toinen juttu ja siitä onkin tuossa jo perusteellisempaa selitystä.


    • entajunnu

      häh?

      • näin on

        Tuo selitys on ihan saivartelua. Oikeasti tuo gross on pyyntihinta ja net on pienin hinta jolla myyjä myy kun latoo käteiset tiskiin


      • fnbdhhd
        näin on kirjoitti:

        Tuo selitys on ihan saivartelua. Oikeasti tuo gross on pyyntihinta ja net on pienin hinta jolla myyjä myy kun latoo käteiset tiskiin

        Olin juuri saksassa 4 päivää autoa etsimässä. Homma menee juurikin niin että Gross hinta on se jonka yksityinen maksaa autoliikkessä. Autoliike ja EUn ulkopuolelle menevät saa ilman alvia. Yksityisen myymän auton hinta lienee sama yksityiselle ostajalle ja suomalaiselle autokauppiaalle.


        T Kari


      • ihan pihalla
        fnbdhhd kirjoitti:

        Olin juuri saksassa 4 päivää autoa etsimässä. Homma menee juurikin niin että Gross hinta on se jonka yksityinen maksaa autoliikkessä. Autoliike ja EUn ulkopuolelle menevät saa ilman alvia. Yksityisen myymän auton hinta lienee sama yksityiselle ostajalle ja suomalaiselle autokauppiaalle.


        T Kari

        mutta miten se ALV tai net hinta menee jos yritys ostaa sen auton Saksasta,
        tuo maahan ja myy täällä yksityiselle?

        Jobbarifirman kai yleensä toimivat siten että ne ostaa auton Saksasta
        "yksityishenkilönä", joten silloin maksetaan se ilmoituksessa näkyvä hinta?

        Onko eroa jos välissä on yritys?


    • Keke Ruusperi

      Onko tuo Net-hinta vain autoliikkeille vai kaikille yrityksille? Jos esimerkiksi omistaa yrityksen, voiko auton ostaa tolla Net-hinnalla ja ajaa vaikka vapaalla autoedulla?

    • 314

      Ei voi.
      Alvitta osto tarkoittaa, että yritys ostaa auton ns. vaihto-omaisuudeksi eli siis edelleen myytäväksi.
      Kun auto myydään tai otetaan yrityksen omaan käyttöön, siis annetaan esim. autoeduksi työntekijälle, on maksettava Suomen Alv.
      Ostamalla auto Saksan verolla - siis 19% säästää siis 5%.
      Autovero on tietenkin maksettava. 

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe