Olen kovassa flunssassa, mutta minulla ei ole juuri koskaan kuumetta kun olen kipeä. Eli en saa saikkua terveyskeskuksesta, mutta en toisaalta viitsisi mennä huomenna koulutukseen. Tämähän saattaa olla vaikka sikainfluenssaa.
Joten kysynkin, että tietääkö kukaan kuinka monta päivää voi olla koulutuksesta luvatta pois niin, että karenssi ei napsahda päälle? Kaksi päivää olen jo ollut pois, mutta kun en muista, oliko se "luvallinen" poissaolo kaksi, vai viisi päivää.
Poissaolot työvoimakoulutuksesta
6
4293
Vastaukset
- Lukeneeni
Muistelen lukeneeni työttömyysturva-palstalta, että koulutuksesta saisi olla poissa kolme päivää ilman lääkärintodistusta. Luulisi nyt sikaflunssaikana, että olisivat joustavampia. Soittele työkkäriin ja kouluttajalle. Eiköhän tuo selvinne.
Oletko ollut yhteydessä terveyskeskuksen terveydenhoitajaan, josko kuitenkin tällaisena aikana se sairauslomalappu heruisi? Olen itsekin sellainen, jolle kuume ei nouse, vaan yleensä tapahtuu päinvastainen ilmiö (olen itse juuri toipumassa tuollaisesta, joten liikkeellä on tautia, joka tuskin sikaa on). Tauti on monesti kovempi kuumeettompana kuin kuumeen kera. Järjetöntä tuo kuumeen edellyttäminen.- ap.
Tänään oli neljäs päivä luvattomasti poissa ja jos huomisen vielä olen niin silloin koulutus katkeaa. Niin luki säännöissä. Erikoinen yhteiskunta, ei voi muuta sanoa.
- et ilmoittanut
ap. kirjoitti:
Tänään oli neljäs päivä luvattomasti poissa ja jos huomisen vielä olen niin silloin koulutus katkeaa. Niin luki säännöissä. Erikoinen yhteiskunta, ei voi muuta sanoa.
kurssin pitäjälle olevasi flunssassa. Nythän saa kai viikonkin sairaslomaa näin sikainfluenssakauden aikana, mutta puhelimitse pitää hoitaa asia. Jos kurssilta saat potkut tulee pitkä karenssi!!
- rahaa per lärvi
ap. kirjoitti:
Tänään oli neljäs päivä luvattomasti poissa ja jos huomisen vielä olen niin silloin koulutus katkeaa. Niin luki säännöissä. Erikoinen yhteiskunta, ei voi muuta sanoa.
Kouluttaja rahastaa sinusta työkkäriltä ja TE-keskukselta per päivä, joten eivät kovin herkästi ilmoita sinua poissa olleeksi. Soittele nyt sinne kouluttajalle, varmasti saat homman anteeksi.
Tiedän tapauksia, joissa tyyppi oli poissa yli puolet koulutuspäivistä, eikä mitää seuraamuksia tullut. Sitten taas kurssillani yksi tyyppi erehtyi olemaan poissa ilman selityksiä sen kerran kun työkkärin täti tuli käymään. Sille kävi huonosti, vaikka oli kai ainoa päivä. minkä oli poissa. - ******
ap. kirjoitti:
Tänään oli neljäs päivä luvattomasti poissa ja jos huomisen vielä olen niin silloin koulutus katkeaa. Niin luki säännöissä. Erikoinen yhteiskunta, ei voi muuta sanoa.
Käy ihmeessä terveyskeskuksessa hakemassa joku lappu vaikka terveydenhoitajalta ja ota yhteys kouluttajaan. Jos et tee mitään, niin karenssia paukkuu tai jos olet saanut työmarkkinatukea väh. 500 pvää tai olet alle 25-v ammattikouluttamaton, niin paukkuu 5 kk:n rangaistustyössäoloehto.
- poissaolosta
rahaa per lärvi kirjoitti:
Kouluttaja rahastaa sinusta työkkäriltä ja TE-keskukselta per päivä, joten eivät kovin herkästi ilmoita sinua poissa olleeksi. Soittele nyt sinne kouluttajalle, varmasti saat homman anteeksi.
Tiedän tapauksia, joissa tyyppi oli poissa yli puolet koulutuspäivistä, eikä mitää seuraamuksia tullut. Sitten taas kurssillani yksi tyyppi erehtyi olemaan poissa ilman selityksiä sen kerran kun työkkärin täti tuli käymään. Sille kävi huonosti, vaikka oli kai ainoa päivä. minkä oli poissa.Olen käynyt puolisen tusinaa erilaisia kursseja. Eräällä pitkällä kurssilla olin toista viikkoa putkeen poissa, jäi ryyppy päälle. Ilmoittelin kyllä aina silloin tällöin että "kipeenä" ollaan ja sairaus jatkuu. Kun viimein tulin niin ei mitään, jatkoin kurssia muina miehinä. Aina kannattaa ilmoittaa kurssin pitäjälle että on sairas!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063230Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1581259Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.47829