Kävin näyttään autooni, alle kypän peli, siisti kuin mikä ja vähän ajettu ja alle 10 v, markkinahinnat näytti aika hyviltä, mutta annas olla kun vaihtaan menis. Hyvä, jos myyjä viitsii edes tulla asiakkaan luo, kun lopulta tulee, sanoo, että hoitaa yhden asian vielä, eli antoi odotella 40 min! Sitten, jaa...mikäas auto? Eeeei, ei me tosta makseta, saat antaa melkein ilmaiseks eli 1500-2000 alle myyntipyyntöjen! On niil varaa paukutel henkseleitä nähtävästi, välirahan mukaan siis autoni olisi laskettu liki 2000 alle pyynniin ja heidän autosta ei hinta olis joustanut centtiäkään! Helppo laskea välirahasta omasta autosta tarjottu hinta! Kyllä ne kusettaa tänäpäivänä, enkä vaihdakaan vielä, vasta kun lama hellittää!
Pirullinen myyjänkloppi!
Miljonear
171710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
se vasta raketti insinööri olet....
ovat kaksi aivan eri asiaa ja ostohinnat vielä erikseen. Minkä ajattelisit olevan autoliikkeen toimintaperiaate. Luuletko todella, että sinun kymmenvuotiaastasi joku maksaisi edes viittä tonnia. Yritäppä myydä, niin tiedät.
siihen ostaja porukkaan, joka ostaa pelkkää hyvityshintaa. Mene ostamaan jotakin oikein ylihinnoiteltua vaihtoautoa, niin sitten voit saadakkin omastasi sen mitä halusitkin, mutta mietis onko se sitten yhtään sen parempi tilanne sinun kannalta?
jos pyyntihinnasta vähennetään 2500- 3000 ekee niin saadaan oikea liikkeen ostohinta.
näin se vain menee
Kerro merkki, malli, vuosi ja kilsat.
Niin tiedetään kumpi näki päiväunia.
Kyllä mä autoni arvon tiedän, myyjät vaan kusettaa ja on niin saakelin välinpitämättömii, ylimielisii törkimyksiä, että kuvottaa asioida niiden kans, siks en menekään vaihtaan vielä vaan odottelen, ehkä kaunis typy myyjänä...sitten? Ans ol ku kattoo ensteks.
Sekoitat ukko toden ja päiväunet, ei kukaan maksa sitä mitä haaveilet, niin vain se menee, ymmärrät eli et. Sait nenälles kun luulit kuvitelmia todeksi, siittäs sait.
Ei vanhoista paskoistasi kukaan mitään maksa.
SE ON VANHAN AUTOSI ARVO VASTA KUN JOKU MAKSAA SEN KÄTEISELLÄ SULLA TASKUUN, NIIN SE VAIN ON RESSUKKA!
-Paina se visusti mieleesi-
Ps. kaikki täällä on vapaaehtoista, miksi suutut ja otat hlökohtaisesti, oletkos täysin URPO!
Todella hyvin vastattu , kiitos.
Oi vielä kerran ihan kiitos , kun joku kirjoittaa näille jauhot suuhun, hienoa leijonat ihanaa ..........
Miksi täällä jankuttaa jos joku ei maksa tai tee sitä tai tätä, niin miksi se muuttuu , mitä hä , tä, jep-jep??
Alkaako nyt autosi arvo nousta paskakasasta kun täällä känneissäsi purat hermovikaasi, mitä?
Minkä te sille voitte kun kukaan ei koskaan maksa eikä osta romujanne haluamaanne hintaan, laittakaa aina esim. nettiauton halvimmaksi HETI niin johan alkaa jotain haloooo miestä kiinnostaa ja saatte anasaitsemaanne kohtelua, kuuuuule......
Vaihtoauton ollessa kyseessä, ostettavan auton hinnassa on todella vähän laskuvaraa. Vaihtoauto puolestaan hinnoitellaan hieman alakanttiin halvimpien vastaavien yksilöiden mukaan. Mikäli kyseessä on 'ei haluttu' merkki, lasketaan hintaa vielä reilusti alaspäin.
Eli kuvaamasi tilanne on täysin arkipäiväinen ja siitä on aivan turha suuttua.
Jos sen sijaan myyt oman autosi itse ja alat tehdä kauppaa suoralla ostolla, tilanteesi muuttuu oleellisesti. 10-15% alennukset tai jopa suuremmat summat ovat täysin mahdollisia.
Pelin henki on selvä, joko myyt itse vanhan autosi tai teet kiltisti huonot vaihtokaupat.
Oman auton myynnissä ei ole ongelmia, jos entinen auto on oikeasti haluttua merkiä ja mallia.
Tojoko on ainoa oikea automerkki suomessa vai skoda?
MISTÄ HELVETISTÄ TEITÄ SIKIÄÄ ?????????
Repesin!
Joo sen 10 vuotta vanhan auton arvo on nykyään tosiaan varmaan se 1500-2000€ (Poislukien Bmw 96-> 520,523,525,540,728,730,740 ja Mersun 96-> mallit..)
Jotkut Tojota-miehet kuvittelee saavansa 300tkm ajetusta 1.6l -98 Avensiksesta vaihdossa jotain 6000€.. täyttä harhaa..
Itse vaihdoin reilu puolivuotta sitten ja sain omasta 01 vm 200tkm ajetusta saksalaisesta dieselpikkuautosta 5000€ vaihdossa, pidin hyvänä kauppana koska auton arvo oli todellisuudessa 3000€???
Ajat ja vaihtoautojen arvot muuttuu..
Ps. Itseä ihmetyttää miksi yleensä ne on Tojo-miehet jotka kuvittelee saavansa autostaan jotain ihan sairaita hyvityksiä, vai esiintyykö samaa harhaa/vaivaa muiden merkkien omistajissa?
Niin ja jos autosi oikeasti on vähän ajettu esim. 130tkm niin voit siidä varmaan ykstyiselle myymällä saada sen 3000€? tai enemmän.
Hintaan vaikuttaa monta tekijää ja eniten se oikea myyjä.
Itse en haluu kaupitella vanhaa autoa joten käyn muutaman liikkeen läpi ja pienin väliraha ratkaisee ostopaikan, koskee lähinnä uutta autoa haettaessa.
Myyjiä löytyy aina lähtöön kun lähtöön, mutta aika opettaa ja oppii sen myyjänkin valitsemaan sanottaisiinko tavallaan etsimään hyvän käytetyn.
Tänäkesän tuntui noissa liikkeissä olevan vaikeaa kiertää myyjiä, tuppas oleen vain myyjiä eikä asiakkaita.
Oman auton hinta on helppo tarkastaa se on myyjäliikkeen vastaavasta vaihtoautosta 1500-3500 ekee alle.
Jokainenhan sen ymmärtää että jotain sen liikkeenkin on saatava leivänpäälle ja yksi mikä minusta on tärkeää ei se autoliike soittele perään, et hei tää sun autos hajosi ja haluun purkaa kaupat. (eli tässä on se et autoliike haluu vähän siitäkin rahaa).
Se että jos sattuu huono myyjä kohalle siitä pääsee eroon kyselemällä vaikka väriä ja renkaitten merkkiä yleensä ne ei viitsi vastailla tyhmiin kysymyksiin.
No mistä erottaa huonon myyjän ensinnäkin se ei osaa heti heittää noin arviota omasta autostasi vaan käy kattoon koneelta tai sitten joku vaihtoautojoppari käy autollasi koeajolla.
Myös minua ei esimerkiksi kiinnosta pätkääkään mitä vikaa tai mikä vika mun autoon on tulossa, huono väri, tai ei ole oikein hyvä jälleen myytävä ja vähiten minkä katteen liike vain saisi tästä kaupasta.
Itse pääsin kauppoihin ja omaniauton hinta jäi liikkeessä olevan melkein vastaavan vaihto auton alle.
Tosin kiertäminen ja oikea myyjä valinta toi huonoimman ja parhaimman välirahan eroksi 2300 ekee ja myyjän vaihto liikkeesä pikkasen lisää.
Pieni neuvo minusta ettei kannata päästää tekeen mitään kirjallista rokumenttia koska senjälkeen ei liikkeeseen voi mennä neuvotteleen tositarkoituksessa toisen automyyjän kanssa.
ps. pari automyyjää on soitellut ja kertonut että voisivat sitä välirahaa vielä tarkistaa, no mikäs sen opettavaisempaa heille kun saa sanoo et myöhästä on.
tutkittu ei siitä voi antaa hintaakaan. Turhaan vaihdat myyjää. Saman liikkeen sisällä on autolle vain yksi hinta, joka tulee ilmi kun autosi on tutkittu. Huomaa että korvantaustasi ovat vielä aika märät.
antaa tutkia ennen kauppan teon aloitusta.
Eikö siis saa ensin kysellä ja sitten kun tuntuu se oikeapaikka löytyvän kannattaa antaa myyjälle auto koe ajoon.
- pieni neuvo:Siis semmoisen auto myyjän kanssa ei kannata alkaa hieroon kauppoja joka ei osaa sanoa noin väliraha hintaa.
Niinkuin jo sanoin minua kiinnostaa vain väliraha ei omanautoni hinta.
Myöskin ei kannata uskoa sen autoliikkeen yhtä automyyjää, vaan mennä liikkeesen kun hän ei ole paikalla, sillä useinmiten se uusimyyjä kun huomaa että hei täähän on ostamas meiltä autoa antaa lisä juttuja auton varustetasoon ja aina se automyyjällä raha kiiltää silmissä.
ps. tuntui se meikäläisen kohalla 35000 ekee kiinostavan vielä jälkeenkinpäin paria automyyjä kun soittelivat perääni, vaikka mulla ne rahat oli korvantakana kastuneet.
noin väliraha??? Autoliikkeelle auton vaihdossaotto on osto toimi. Ketä vittua kiinnostaa noin välirahat kun sillä ei ole mitään tekemistä todellisen kaupanteon kanssa, luulisi sitä asiakasta eniten kiinnostavan se millä tehdään kauppa, eikä mikään esson baari hinnoittelu.
Jos myyjä sulle sanoon noin välirahan 15 000 euroo ja kun ruetaanki kauppaa hieromaan ja se kattoo sun auton ja sanookin että kyllä se vaan täytyykin olla välirahan 20 000e, onkos hyvät lähtökohdat tehdä kauppaa häh? Ja kun tarjoukset tehdään kirjallisena, niin se sun tarjous kyllä näkyy koneelta vaikka vaihtaisitkin myyjää.. Väitänpä että et tuolla tavalla saa koskaan sitä parasta kauppaa ja saat aina ostaa autosi jostain 500km päästä asuinpaikastasi... Ja kehuskelet esson baarissa että sait muka hyvät kaupat...
..Esson (nyk. tosin joku muu) baarissa kaikki kehuu tehneensä hyvät kaupat. Autokauppahan nyt vaan on, kalliin pakollisen hyödykkeen hankkiminen, joka tehdään tunnepohjalta (väri, malli, esson baari puheet) ja jota sitten yritetään, itsellekin selittää parhain päin.
Hyvä myyjä kuuntelee asiakasta. Osaa käsitellä "avensisturakaista" niin, ettei jää paha mieli vaikkei hyvitys olisikaan mieleinen. Vaikka ei edes tulisi kauppoja. Ja hyvä myyjä myy sulle sen auton minkä itse haluaa kaupasta ulos ja saa perusteltua et tää just sun auto, niin että itsekin kuvittelet tehneesi hyvät kaupat.