Liköörin teko By Olli Ihamäki Ylestä

Kojootti698

Kuulin joku vuos sitten yleltä(ohjelmaa en muista) Toimittaja Ihamäen reseptin liköörin teosta..
Onkohan tätä reseptiä tai vastaavaa saatavilla?

4

6312

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stadin Kundi

      Leikkasin muutama vuosi sitten talteen tällaisen yhdestä naistenlehdestä, jossa oli muitakin Olli Ihamäen reseptejä.

      Ylen aikaisen mustaherukkalikööri

      Puoli litraa mustaherukoita
      Puoli litraa hienoa sokeria
      Pullo Koskenkorvaa

      Aineet pannaan avarasuiseen pulloon tai purkkiin, jossa on tiivis kansi. sokerin liukeneminen kestää aikansa. Sitä voi jouduttaa hölskyttelemällä astiaa ohi kulkiessaan. Kun sokeri on liuennut, viedään astia piiloon vaikka vaatekomeroon odottamaan joulua. Juoma säilyy hyvin huoneenlämmössä.

      Muutaman kuukauden päästä liemi kaadetaan purkista. Nsteen voi valuttaa esimerkiksi harsokankaan läpi. Makua voi kohentaa lisäämällä sokeria tai viinaa. Juomasta tulee melko makeaa, joten viinatilkka saattaa parantaa kokonaisuutta.

      Siivilään jääneet herukat voi soseuttaa sauvasekoittimella, lisätä kostukkeeksi vähän likööriä ja panna purkkiin ja jääkaappiin. Sopii hyvin kakkupohjien täytteeksi tai vaikkapa mustaherukkatortun raaka-aineeksi.

    • Tätähän voi tehdä lähes mistä tahansa marjasta tai hedelmästä. Seuraavat ohjeet mm. löytyvät:

      "Kerää puhtaita, erittäin hyviä ja mukavan kokoisia marjoja ja varaa saman verran hienosokeria. Lado niitä kerroksittain purkin pohjalle. Kaada päälle valitsemaasi alkoholia, jotta marjat peittyvät hyvin.

      Nyt vuorossa ovat mustaherukat, punaherukat ja kirsikat. Kirsikan kivi saattaa tuoda mukaan tanniineja joten makeammasta tykkäävien kannattaa poistaa kirsikan kivet. Toisaalta ne antavat hienon aromin leveillä hapoillaan.

      Mustaherukat voivat värjätä kirkkaan liemen. Punaherukoista tulee puolestaan helposti haljuja, eivätkä ne ole parhaimmillaan kirkkaassa liemessä. Mustaherukoiden kaverina ne kuitenkin kertovat osaltaan kotipuutarhan monipuolisesta valikoimasta.

      Alkoholi ei saa olla yli 45 prosenttista, koska silloin marjoista vapautuu myös siementen kitkeriä aromeja

      Sulje astia löysästi kannella odottamaan uutta latausta parin viikon kuluttua."

      Parasta olen tehnyt kirsikoista ja luumuista. Mansikat ovat vähän liian pehmeitä - mössääntyvät helposti.

      • Vanha kokki

        Viikko sitten eräänlaista Cassis-nektaria, jota kutsutaan myös ranskalaiseksi mustaherukkaviiniksi.
        Resepti on seuraava:
        1.5 kg erittäin kypsiä mustaherukoita
        2 litraa punaviiniä
        1, 3/4 kg hienoa sokeria
        2.5 dl konjakkia
        Valmistus:
        Huuhdo marjat ja murskaa niitä hieman. Lisää viini ja anna tekeytyä peitettynä 48 tunti.
        Siivilöi ja lisää jokaista mehulitraa kohden 900 gr sokeria. Kiehauta sekoittaen ja keitä 5 minuuttia.
        Jäähdytä. Siivilöi ja lisää konjakki jatkuvasti sekoittaen.
        Säilytä huolellisesti suljetuissa pulloissa.
        Makeaa, paksua ja hyvää. Teimme tuota ämpärillisen, kiva viedä tuliaisina, ei ole liian väkevää.
        Teimme samalla alulleen tyrnilikööriä ja luumu, sekä mustikkalikööriä ja tietysti karviaislikööriä.
        Luumuliköörin pitäisi olla jouluksi valmista, muissa menee useita kuukausia.
        Kiva harrastus, kun perusraaka-ainetta saa melko edullisesti virosta.
        Etikettien suunnittelu on myös hauskaa, puhumattakaan pullottamisvaiheesta!
        Jos ketä kiinnostaa liköörien valmistus, kannattaa hakea kirjastosta Sanna Töringen ja Anette Åbergin kokoama kirjanen, nimeltään Liköörikirja. Suosittelen lämpimästi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      88
      1344
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      188
      1114
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      1019
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      77
      907
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      341
      780
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      168
      754
    7. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      58
      725
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      196
      724
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      5
      687
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      635
    Aihe