Hei,
syön päivittäin 60mg Seronilia, 4mg Peratsiinia (ennen 75mg Truxalia), 0,5-1mg Xanoria ja 20mg Tenoxia. Joskus myös 30mg Opamoxia.
Lihonnut olen nyt vuodessa huiket 30kg!!!! Onko kellään vastaavia kokemuksia noista syömistäni lääkkeistä, että mikä mahdollisesti vaikuttaa painonnousuun?
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.
syön päivittäin 60mg Seronilia, 4mg Peratsiinia (ennen 75mg Truxalia), 0,5-1mg Xanoria ja 20mg Tenoxia. Joskus myös 30mg Opamoxia.
Lihonnut olen nyt vuodessa huiket 30kg!!!! Onko kellään vastaavia kokemuksia noista syömistäni lääkkeistä, että mikä mahdollisesti vaikuttaa painonnousuun?
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sinulla aikamoinen lääkearsenaali,varmaan aiheellista keskustella psykiatrin kanssa noista.Ajattelin vain kun monenlaisia rauhoittavia yhtäaikaa.Et kyllä kysynyt niistä kommenttia vaan lihomisesta.Minä söin mirtatzapiinia 15 mg ja lihoin lähes välittömästi 10 kg. sitten lääkäri vaihtoi seroniliin 20 mg ja alkoi laihtuminen mutta jouduin sen lopettamaan koska se vei unet ihan kokonaan.Nyt kärvistelen ilman lääkkeitä ja ahdistaa kaiken aikaa ainakin vähän mutta annan ahdistaa.. nukkuminen on mitä on mutta olkoon..
Veikkaan että Peratsiini lihottaa koska kuuluu muistaakseni samaan ryhmään kuin mirtatzapiini..
jo pitkään, eikä se ainakaan lihota siinä mielessä, että tulisi kovempi ruokahalu.
Sen sijaan kokeilin Citalopramia ja johan alkoi makea maistua ja kaikki muukin.Lopetin sen ja olen jo laihtunut, laihduttanut ne kilot pois.
Olen käyttänyt mielialalääkkeitä n.8v. Tänä aikana paino nousi n.18 kg. Nyt on enää yksi lääke jäljellä eikä paino ole laskenut. Olen ollut kasvisruokavaliolla 2v. ja tänä aikanakin tuli painoa lisää n.7 kg. Nyt olen käynyt liikuntaklubilla neljä kertaa viikossa ja noin kahden kuukauden ajan. Olen tehnyt sinne vuoden sopimuksen ja mainitsemani kahden kuukauden aikana paino on ollut sama koko ajan. Lääkkeeni ovat olleet Sepram ja Seroquel ja käytössä oleva on Peratsin. Mitä minun pitäisi tehdä? Liikunta ja ruokavalio eivät näytä auttavan. Onko elimistöni mennyt sekaisin käyttämistäni lääkkeistä? Miten lääkejäämistä pääsee eroon?
nuin monta eri ainetta?
eikö ne jo jossain määrin kumoa toistensa vaikutusta?
kysyn siksi, koska en oikeasti tiedä :(
itse olen "kokeillut" kuukauden verran mirtatzapiinia ja loppui hyvinkin lyhyeen sen käyttö, koska siinä kuukaudessa tuli painoa lisää 10 kg. minusta se on aika paljon!
elämäntavat taikka ruokatottumukset eivät tuossa ajassa muuttuneet mitenkään, joten painon nousu johtui vain ja ainoastaan lääkeestä -tavalla taikka toisella.
lääkäri ilmeisesti sai jotain etuja ko. merkin firmalta, koska ei suostunut vaihtamaan lääkettä ruokahalua vähentävään tuotteeseen, tiedän, että vaihtoehtoja olisi ollut.
no, oli vaihtoehto minullakin: vaihdoin lääkäriä ja lopetin tuon läskistyspillerin käytön.
tulee väkisin mieleen, etteikö ole ihan järkeenkäypää että jos on masentunut, mieli alamaissa ja sitten alkaa lihoa vielä muodottomaksi hylkeeksi; onko se mielialaa kohottava tekijä?? täytyy kertoa ihan omakohtaisesta kokemuksesta ettEI ole!
onneksi sen verran oli tajuntaa jäljellä, että älysin lopettaa napit ja palasin normaalimittoihin -lähes, kylläkin pitkän ajan se vaati.
lisäksi julkinen terveydenhuolto on niin retuperällä, ettei kukaan valvo minkään lääkkeen käyttöä.
reseptit saa uusittua kymmenen vuotta vanhan vaivan verukkeella ilman että kukaan kyselee onko lääke enää ensinkään tarpeellinen sille, jolle se on alunperin kirjoitettu.
eikä kukaan valvo mielialalääkkeiden käyttöä; samalla tavalla respa vaan uusitaan ja ollaan tyytyväisiä siihen, ettei potilas käy vinkumassa kasvotusten vastaanotolla.
en ole lääkkeitä vastaan, oikein käytettyinä ja valvottuina hoitavat asiansa.
lisäksi olen vahvasti eri mieltä niiden kanssa, jotka väittävät mielialalääkkeiden aiheuttavan mm. koulusurmia. siinä kohtaa vika on syvemmällä ja tarvitsisi laitoshoitoa, mutta ne sääsötavoitteet kun on saavutettava...
mutta neuroleptit tunnetusti hidastavat aineenvaihduntaa, kerryttävät nestettä ja lisäävät ruokahalua.
Mainitsemasi Remeron/Mirtahan on tunnetusti ruokahalua lisäävä, nestettä kerryttävä ja aineenvaihduntaa hidastava lääke.
Vastoin yleistä "tietoa"/luuloa, lääkäri ei saa kirjoittamistaan lääkeresepteistä mitään hyötyä itselleen.
t. LL
hyödyn, lääkäri kirjoittamastaan reseptistä, ja varsinkin kalliista lääkkeistä.
itse en ainakaan ole yli kymmenen vuoden aikana saanut.
lääkäri saa hyödyn: pääsee potilaasta eroon.
aika usein ei tarvitse nähdä potilasta enää uudelleen(lääkärikierto voi olla melkoinen).
ja tämän vuoksi mielialalääkkeitä laitetaan ihmisille kaavamaisesti.
hinnoissakin on suuri skaala.
sennukseen,ahdistukseen,skitsifreniaan jne.lisäävät ruokahalua.Mutta on sitten sellaisia piristäviä psykiatrian alaan kuulvia kuten esim.amfetamiini,joka vie viimeisetkin kilot,samoin on niitä nuorten piri-juttuja.
Minulla on ollut käytössä ssri-lääkkeitä erilaisia ja aloitin ssri-lääkkeellä noin 16 vuotta takaperin ja painoni alkoi nousta samantien,kun aloitin lääkkeen.Tällä hetkellä minulla on Citalopram 20mg.Vaivani on lääkärin ja itsenikin mukaan vaikea-asteinen masennus.Painoni on noussut 67 kilosta 110 kiloon.Jotta nyt sitten en jaksa paljon mitään ja minulle on tottakai tullut lieveilmiöitä tästä painostani mm.sokeritauti,lonkkanivel on leikattu ja tilalle tullut tekonivel,kolesterolilääkitys(ei auta enää,kun kokeissa oli peräti viitteitä kolesterolin nousuun),päänsärky on jokapäiväistä,toisinaan oksettaa,ahmimishäiriöitä on viikottain.Olen kyllä kertonut nämä psykiatrilleni,mutta hän ei reagoi.Onkohan psykiatrini kyllästynyt minuun ja toivoo mielessään,että,......,kun lihottaa minut tällaiseksi eikä edes kommentoi lääkkeen lopetukseen tai ajatukseen vaihtamisesta johonkin muuhun valmisteeseen./...täytyy sanoa,että olen todellakin allapäin tämän painoni kanssa.Olen masentunut.Olin niin kaunis ja hoikka ja nyt olen kamalannäköinen rasvapallo ja minulle huomautellaan tästä asiasta.Nilkat ja polvet särkevät.Itse kutsun itseäni lääkärin possuksi.
lihottavat tunnetusti ja paljonkin.
http://psykologia.forumandco.com/lkitys-f7/ssri-lkkeiden-vaikutusmekanismi-t282.htm
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=lam00042
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:SSRI-lääkkeet
http://koti.mbnet.fi/kasii/mielikirjat/ssri.htm
http://ajp.psychiatryonline.org/cgi/content/abstract/appi.ajp.2008.08071065v1
asiallisista vastauksista ja mielenkiintoisista linkeistä. On hyvä tietää ettei kamppaile paino-ongelman kanssa yksin.
Aloittaja
kaikki ssri- lääkkeet lihottavat. Tytär käyttänyt liki 9 v ssri-lääkkeitä, eikä ne ole vaikuttaneet ollenkaan painoon. Lääkitys alkoi n 10v jo masennukseen ja oli ensin citalopram. Vaihdettiin sitten seroxatiin ( paroxetin) ja hyvin toiminut. 30mg/vrk. Masennus ja ahdistus tulee kyllä jos pitää taukoa ja ei mitään sivuvaikutuksia. Normaali paino, iloinen mieli ja uni maittaa. Nuori, pitkä nainen jo on ja opiskelee.
syön panacodia ja puolen vuoden aikana olen lihonut yli 5kg,ruokavalio ja liikkuminen pysynyt samoissa.
Panacodia käytetään tarvittaessa kovaaan kipuun, minulla käsi leikattiin ja silloin käytin sitä.
Siitä tulee tokkurainen olo ja lievästi riippuvuutta. Lisäksi codeiini saattaa tehdä sivuvaikutiksia.
Siis miksi syöt lääkkeitä. Ota vain tarvittaessa, ja syö vain ruokaa....
Omat lääkitykset nykyään vuorokaudessa Triptyl 150 mg, Seroquel 100 mg, Xanor 1-2 mg.
Muutama vuosi sitten käytin Seroquelia 200 mg annoksella. Yhtäkkiä alkoi paino nousta, 10 kg 10 viikossa. Raskaustestiä tehtiin terkkarilla useampaan kertaan. Lihomistahti hidastui, mutta tuli vielä seuraavan puolen vuoden aikana yli 10 kg lisää. Painoindeksi muuttui 22-> 32, eli hyvästi vyötärö, tervetuloa kaksoisleuka! Kaikenlaista testiä tehtiin, kun epäiltiin mm. kilpirauhasen vajaatoimintaa ja kortisolin liikatuotantoa, mutta lopulliseksi diagnoosiksi tuli ketiapiinin eli sen Seroquelin aiheuttama aineenvaihduntahäiriö. Nyt olen sitten laihduttanut lääkityksistä huolimatta 12 kg vuodessa melko tiukalla dieetillä ja liikunnalla 5 x viikko. Vielä 6 kg niin olisin normaalipainon puolella.
Käyttämistäsi lääkkeistä: floksetiinia (Seronil) käytetään mm. bulimian hoidossa, joten luulisi ettei se ainakaan lisää ruokahalua. Bentodiatsepiineillakaan en ole koskaan kuullut / itse kokenut olevan vaikutusta painoon. Tietty on mahdollista, että bentsot aiheuttavat sinulle päiväväsymystä, jolloin fyysinen aktiivisuus vähenee ja sillä kyllä on vaikutusta painoon. Peratsin on todennäköisesti se ongelma, ruokahalun ja painon muutokset kuuluvat sen yleisimpiin sivuvaikutuksiin. Suosittelen sinulle keskustelua lääkärin kanssa, ruokapäiväkirjan pitämistä sekä kilpirauhasarvojen mittausta.