Tarjoukset otetaan kyllä molemmista Siis lähinnä kummassa käytännön asiat toimii paremmin ja on joustavampi hoitaa asioita. Automäärä meillä noin 60-70 välillä vaihdellen.
ALD:llä on kuulemma huoltonoutopalvelu sopimushuoltajan kanssa. Leaseplanilla ei kait tälläistä palvelua ole. On vain sopimushuoltopaikat.
Toivon oikeita kokemuksia ja kommentteja käyttjien suusta.
Nyt olis tarkoitus luopua omasta autokannasta ja aloittaa yrityksen leasing autoilu.
ALD vai LEASEPLAN
12
5739
Vastaukset
- on ainakin meillä
toiminut hyvin. Ei kokemuksia muista leasingyhtiöistä.
On hyvät yhteyshenkilöt ja palvelut. - tosi tyhmää
kysellä täältä kumpi on parempi.
Kumpikin ovat isoja yhtiöitä ja kummallakin omat toimintatavat.
Jos itse hallinnoisin noin isoa fleettiä, laskisin tarkkaan mikä kannattaa.
Mutta pyytäisin kirjalliset tarjoukset kaikista rahoitusyhtiöistä.
Jos sitoudut useammaksi vuodeksi jonkun leasingyhtiön asiakkaaksi, huomaat vuoden kuluttua maksavasi ylihintaa autojen kk-vuokrista.
ALD:llä ja Leaseplanilla kummallakin on hyvät palvelut, mutta kyllä ne niistä sitten rokottaakin.
Kun pyytää leasingtarjousta rahoitusyhtiöiltä on ALD ja LeasePlan aina n. 80-150€/kk kalliimpi kuin muut ilman palveluja olevat rahoitusyhtiöt. Sillä rahalla sitä pitäisi listoillaan jo autoasioiden hoitajaakin.
Suosittelen aina kilpailuttamaan rahoitusyhtiön.
Auton myyntihinnalla rahoitusyhtiöön kun ei näytä leasinghinnassa olevan mitään merkitystä.- täällä kyselyssä on
eikös keskustelupalstat ole juuri sitä varten. Kuule olet ehkä itse väärässä paikassa, etkä välttämättä työkalupakin terävin ruuvvari.
Sitten asiaan. Itsellä pienempi automäärä, mutta laskin että omistaminen tulee halvemmaksi vaihtoehdoksi, kuin näiden kalliiden leasingyhtiöiden käytäminen.
Mietin myös sitä, jos tekis yhden autoliikkeen kanssa sopimuksen, millä on oma rahotusyhtiö. En kuitenkaan tehnyt. On sitotuminen yhteen liikkeeseen ja tässä tapauksessa kahteen eri merkkiin.
- homma alkaa
eri rahoitusyhtiöt kilpailuttamalla. Tämän jälkeen voi tehdä feature vertailuja. Suurin ongelma yritykselle on yleensä kesken kaudn palautuvat autot ja mm. näiden käsittelyssä ja hinnoittelussa on yhtiökohtaisia eroja. Alalla on myös useita pieniä pelureita jotka pyrkivät kilpailemaan hinnalla, mutta myös osa isommista on luopunut ko. toiminnasta. Tällöin yritys joutuu toimimaan sekä vanhan että uuden rahoittajan autokannan kanssa, kunnes vanha ajanmyötä poistuu.
Yleensä valinnan määrää eurot, ei välttämättä se mikä olisi käyttäjälle mukavin.- paljon mahdollisuuksia
vaikuttaa, mutta jos saisin valita, niin ALD:m autoilla ajaoson mieluuteen.
Ennen oli ALD nykyisin Leaseplan.
Nykyisen toimijan kanssa ollut paljon pientä sählinkiä. Tosin todennäköisesti johtuu, kun yhteyshenkilö unohtelee asioita ja sotkee sen takia aina asioita.
- Ei autoilu
enää helpommaksi tule, kun ALD:n autolla ajaa.
- Myöskin
EasyKm , Moposta => rinnekoneisiin
- ,,,,
Muistaakseni leaseplan aikanaan kehui hyvittävänsä "hyvin hoidetun ja siistinä palautetun" auton huolloiossa säästyneitä kuluja vuokraajalle. en tiedä miten se käytännössä toimi kun auto otettiin muualta
- vaihtanut
EasyKm on tuntemattomampi kuin muut, mielestäni aika asiantunteva palvelukokonaisuus. Isoissa kannoissa ykkönen vissiin. Suurimman asiakkaan auto kanta noin 4000 autoa.
Saatavilla myös ns Easynet, jossa ajoneuvo kantaa voi itse hallinoida. Meillä on käytössä.
Pohjoisessa ruvennut näkymään nyt, vuosi sitten en tiennyt hommasta ollenkaan. - ei ainakaan meille
ole hyvittänyt mitään, vaikka on ollut uudenveroisia autoja, kun on palautettu.
- naimisissa tojotan kans
Toyota finance vastaan ald, toyota auris vs skoda roomster hintaerotus 900 €. 3 v/60000 km kuukausvuokra erotus 5600 €. Täytyy ton skoodan arvo olla aika heikko 3 vuoden jälkeen.
- Huollossa kävi
Vastaus tuohon kysymykseen, et Leaseplanilla ei kait ole huoltonoutopalvelua. Itse käytin kyseistä palvelua heidän kauttaan, joten löytyy. Sen tuottaa joku huoltoliikkeistä riippumaton firma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1673579Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332764Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.12716Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem572672Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k172509Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️252459Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872006Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91958Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1671927Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31693