Missä sinä syöt?

On se hienoa, että herrat huomasivat, että eipä juuri ole heille itselleen iloa ruuan alv:n alennuksesta! Ravintolasyömistä on saatava edullisemmaksi, että pääsevät hekin nauttimaan alennuksesta.

Se vaan, että ravintolasyömisessä juurikin se ruuan osuus laskun loppusummasta on kovin pieni. Ravintolasyömisessä maksetaan paljon enempi jostain muusta kuin ruuasta.
7311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eikös ravintolatkin hae raaka-aineensa jostain kaupasta ja sitäkautta saa ALV alea, jos sitä tulee?

Äänestä

Kyllä ravintolalaskun loppusumasta vähiten on itse ruua - raaka-aineen - osuus. Paljon enempi maksetaa palvelusta ja ulkonasyömisen luksuksesta.

Ei ole kymmentä prosenttia raaka-aineiden osuus raflalaskusta.

Äänestä

Eikö vaan aleta syömään ravintoloissa, nyt kun siitä tulee halpaa?

http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/lounaslasku-voi-pudota-parilla-sadalla-vuodessa/153102
'Ravintolaruuan arvonlisäveron 10 prosenttiyksikön laskeminen säästäisi lounastajalle noin kaksi sataa euroa vuodessa.

Jos ravintolaruuan arvonlisävero alennettaisiin 22 prosentista 12 prosenttiin, päivittäinen lounastaminen halpenisi noin 70 senttiä, kun lounaan nykyhinta on 8,5 euroa.'

Äänestä

Yleensä jotain sisäfilettä. Jälkiruoaksi nuolen sihteerin vittua.

Äänestä
  • sihteerini sisäfileen työpöydälläni. Usein kermavaahdon kanssa.

    Äänestä

Kumpa vain ne herrat huomaisivat sen, ettei tämä ruuan arvolisävero pitkällä aikavälillä ajateltuna palvele muuta kuin kauppiasta tai ravintoloitsijaa. Ei keskustella siitä, mitä sitten käy mikäli veroista luovuttaisi? Eihän se kiellä kauppiasta tai ravintoloitsijaa nostamaan hintoja takaisin kuten ne oli. Tällöin se 5% (tai mikä nyt lieneekään) menisi sen kauppiaan tai ravintoloitsijan omaan taskuun.

Veroista ei tule ottaa yhtäkään prosenttia pois vaan ennemminkin siitä nettohinnan osuudesta 5% pois!!!

Äänestä
  • Tänään kaupassa katselin useita euron kieppeillä olevia tuotteita, mitä olen tavallisesti ostanut. Useimpiin niistä oli kesän aikana tullut 10-15-20 senttiä lisää hintaa.

    Ihan uteliaisuudesta kiersin useampia tuotteita tarkastamassa, vaikken ollut ostamassa, kun nämä hinta hommat kiinnostaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ravintolassako kirjoitti:

On se hienoa, että herrat huomasivat, että eipä juuri ole heille itselleen iloa ruuan alv:n alennuksesta! Ravintolasyömistä on saatava edullisemmaksi, että pääsevät hekin nauttimaan alennuksesta.

Se vaan, että ravintolasyömisessä juurikin se ruuan osuus laskun loppusummasta on kovin pieni. Ravintolasyömisessä maksetaan paljon enempi jostain muusta kuin ruuasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu